Maciej Krężel 5 w superkombinacji. Soczi 2014

Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską zajęli 5 miejsce w superkombinacji. Po slalomie byli na 3 miejscu i rozbudzili nasze nadzieje na medal. Niestety, medalu nie zdobyli. Po dzisiejszym supergigancie uplasowali się na 5 miejscu. Wygrał Rosjanin Valerij Redkozubov.

– Nie jesteśmy specjalistami od supergiganta – powiedział po przyjechaniu na metę nieco smutny Maciej Krężel. – Nie mamy gdzie trenować tej konkurencji.

Gdyby nie fakt, że medal był w zasięgu ręki, 5 miejsce wszystkich by cieszyło. Przede wszystkim dlatego, ze to jedno z najlepszych miejsc w historii polskiego paraolimpijskiego narciarstwa alpejskiego ostatniego dziesięciolecia. Od  igrzysk paraolimpijskich w Turynie zmieniły się zasady rywalizacji, wprowadzono grupy łączone i zdobycie medalu jest w tej chwili bardzo trudne. Superkombinacja nigdy nie była specjalnością Krężela, a fakt, że zajął w niej 5 miejsce jest przede wszystkim zasługą bardo dobrze przejechanego slalomu.

– Wiadomo, pierwsza reakcja była taka, jaka była. Zmartwiliśmy się, gdy zobaczyliśmy wyniki. Ale gdyby ktokolwiek przed igrzyskami powiedział mi, że zdobędziemy 5 miejsce w superkombinacji, to pomyślałabym, ze to maksimum, na jakie nas stać – dodaje Anna Ogarzyńska.

Faktycznie jest się z czego cieszyć, a jak podkreśla prezes Polskiego Związku Sportu Niepełosprawnych „Start” i jednocześnie trener zawodników Łukasz Szeliga, to jeden z najlepszych występów alpejczyków ostatnich lat.

– W supergigancie nie liczyliśmy na wysokie miejsca. Poprzez połączenie supergiganta ze slalomem nasi zawodnicy uplasowali się tak wysoko. Zabrakło szczęścia, dni na śniegu i treningu – tłumaczy Szeliga – poza tym to jest sport, a zważywszy na wyniki na przestrzeni ostatnich lat i Maćka Kręzela z Anią Ogarzyńską, i Andrzeja Szczęsnego, który zajął bardzo wysokie 10 miejsce w slalomie, to jesteśmy coraz wyżej.

W sobotę naszych alpejczyków czeka jeszcze slalom gigant. Na starcie staną Maciej Krężel z Anną Ogarzyńską, Andrzej Szczęsny, Igor Sikorski i Rafał Szumiec.

 

Wszelkich informacji udziela:
Paulina Malinowska-Kowalczyk

attache prasowy reprezentacji paraolimpijskiej

mail: infosoczi@paralympic.org.pl

tel. w Soczi: + 793 846 90543