Judo

Judo

Judo

Dyscyplina wymagająca bardzo dużej sprawności fizycznej dedykowana osobom niewidomym i niedowidzącym, które na podstawie klasyfikacji medycznej otrzymują adekwatną do schorzenia grupę sportową. Zawodnicy podzieleni są na kobiety i mężczyzn oraz kategorie wagowe.
Celem walki jest pokonanie przeciwnika poprzez wykorzystanie dozwolonych chwytów i rzutów. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów lub rzuci rywala na plecy, dzięki czemu uzyska „ippon”. Zawodnicy walczą na macie nazywanej tatami o wymiarach 10 x 10 m.
Sygnały i komendy sędziowskie są ustne i zawsze precyzyjnie określają, którego z zawodników dotyczą („aka” albo „shiro”, zawodnika na białej lub czerwonej pozycji). Sędziowie powinni korzystać z momentów, gdy zawodnicy są rozdzieleni, aby informować ich o dotychczasowym wyniku i pozostałym czasie.
Największą różnicą pomiędzy judo niewidomych a tradycyjnym jest metodyka treningowa. W pierwszym przypadku wszystkie informacje, wskazówki przekazywane są przez trenera słownie. Do tego muszę być one precyzyjne. Dodatkowo szkoleniowiec większość uwag musi przekazywać poprzez bezpośrednie „uchwyty” z podopiecznym. Innymi słowy wiele elementów ćwiczy się w bezpośrednim kontakcie fizycznym zawodnika z trenerem.
Judo to świetna forma zajęć ruchowych kształtująca motorykę i samodyscyplinę. Uczy pokory i szacunku do drugiego człowieka. Niewidomi judocy odnoszą zwycięstwo niezależnie od tego czy jest to sukces sportowy, czy świadomość pokonania swoich ograniczeń. I to jest w tej dyscyplinie najpiękniejsze.