Piłka nożna 5-osobowa

Piłka nożna 5-osobowa

Piłka nożna 5-osobowa

Piłka nożna pięcioosobowa dedykowana jest osobom niewidzącym i niedowidzącym, aby także one mogły cieszyć się tą najpopularniejszą grą świata. W odróżnieniu od futbolu drużyny składają się z czterech zawodników z niepełnosprawnością wzrokową oraz bramkarza, który może nie tylko widzieć, ale także
podpowiadać kolegom i naprowadzać ich w trakcie gry. Charakterystycznym elementem tej dyscypliny jest piłka ze specjalnym dzwoneczkiem. Dzięki niemu zawodnicy mogą orientować się, gdzie w danej chwili znajduje się futbolówka. Dla wyrównania szans niezależnie od stopnia niepełnosprawności wzrokowej wszyscy piłkarze muszą mieć założone na oczy specjalne maski lub gogle.
Idea gry jest taka sama jak w tradycyjnym futbolu – chodzi o to, by strzelić więcej goli niż drużyna przeciwna. Z racji mniejszej ilości graczy występujących w meczu znacznie mniejsze wymiary ma też boisko. Jego cechą charakterystyczną jest banda otaczająca plac gry, a przy okazji umożliwiająca zawodnikom lepszą orientację. Każde spotkanie składa się z dwóch części trwających po 25 minut. Reguły gry opierają się na przepisach Światowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Specjalne wymagania dotyczą bramkarzy – nie mogą oni być czynnymi zawodnikami zarejestrowanymi w FIFA w ostatnich pięciu latach.
Szybki rozwój piłki nożnej pięcioosobowej sprawił, że zadebiutowała ona na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku.