Rugby na wózkach

Rugby na wózkach

Rugby na wózkach

Rugby na wózkach to dyscyplina niezwykle widowiskowa. Często mówi się o niej, że jest stworzona dla osób porażonych czterokończynowo (tetraplegia), choć grają w nią także amputanci wielokończynowi. To niemal paradoks, że dyscyplina kojarząca się z brutalnością i siłą uprawiana jest przez ludzi dotkniętych tak znaczną niepełnosprawnością. Wytłumaczenie jest proste.
Rugby tylko pozornie wygląda groźnie. Tak naprawdę w sporcie tym liczą się technika, szybkość i spryt. Choć etykietka twardzieli z pewnością rugbistom na wózkach nie przeszkadza. Rugby można uprawiać w każdej hali sportowej. Mecze rozgrywa się na boisku do koszykówki – wymiary powinny wynosić 28m x 15m. Spotkanie składa się z czterech kwart, z których każda trwa 8 minut efektywnego czasu gry. Celem rywalizacji jest przekroczenie z piłką linii końcowej, co nagradzane jest zdobyciem punktu. Drużyna przeciwna ma to oczywiście uniemożliwiać – zajeżdżając drogę, blokując, przechwytując piłkę lub czasem po prostu łapiąc za cokolwiek. Dla utrudnienia zdobywania punktów przyjęto limity czasowe – zawodnik nie może przetrzymać piłki dłużej niż 10 sekund. Rugby to doskonały przykład współpracy drużyny. Jedni gracze zajmują się blokowaniem i stawianiem zasłon, zaś inni wykorzystując swoją szybkość próbując przedrzeć się na drugą stronę. Mecze rozgrywane są specjalnymi piłkami do rugby (przypominają piłkę do siatkówki).
Do uprawiania tej dyscypliny potrzebne są specjalistyczne wózki sportowe spełniające wiele wymagań konstrukcyjnych. Z tyłu wózka montuje się małe kółka podporowe, które mają zapobiegać upadkom zawodnika na plecy. Z kolei duże koła są pochylone pod dużym kątem, zwiększając tym samym zwrotność. W grze bierze udział czterech zawodników. Ich zadaniem jest przejechanie na drugą stronę boiska z piłką położoną na udach lub trzymaną w rękach. Ściśle określone są sytuacje zderzeń wózków. Nie można tego robić wjeżdżając przykładowo w bok wózka przeciwnika. Za przewinienia przewidziane są kary jednej minuty opuszczenia boiska.
Osoby zainteresowane tą dyscypliną powinny obejrzeć słynny film „Murderball”. To fabularyzowany dokument przedstawiający losy członków amerykańskiej reprezentacji rugby. Po obejrzeniu tego materiału wszyscy potencjalni kandydaci na rugbistów rozwieją wszelkie wątpliwości.