Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo

Żeglarstwo to kolejna dyscyplina integracyjna, która może być wspólnie uprawiana przez osoby niepełnosprawne i pełnosprawne. Tym bardziej, że przepisy w obu przypadkach są niemal identyczne. Jedyna istotna różnica dotyczy ograniczeń w doborze załóg związanych z klasyfikacją sportowo-medyczną oraz pewnych przeróbek i dostosowań samej łódki. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo, wygodę i możliwości niepełnosprawnych żeglarzy. Regaty paraolimpijskie rozgrywane są w trzech klasach: jednoosobowej, dwuosobowej i trzyosobowej.
W klasie jednoosobowej 2,4 MR łódka może być wyposażona w różne systemy sterowania, np. dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych, gdzie miejsce pedałów zajmuje wolant. Jacht jest lekki i łatwy w transporcie, co sprawia, iż ta klasa jest najbardziej powszechną konkurencją żeglarstwa osób niepełnosprawnych. Bardziej zaawansowana jest klasa trzyosobowa SONAR. Także w niej łódka ma wiele przeróbek pozwalających dostosować ją do potrzeb żeglarzy niepełnosprawnych – uchwyty, urządzenia sterowe czy systemy lin do obsługi żagli. W końcu ostatnia klasa – dwuosobowa, dedykowana wyłącznie dla żeglarzy dotkniętych ciężką niepełnosprawnością.

Trasy regat niepełnosprawnych żeglarzy są takie same jak w przypadku pozostałych regat. Identyczne są również przepisy dotyczące wyścigu i zasady obowiązujące na akwenach. Celem zawodów jest przepłynięcie określonego odcinka w jak najkrótszym czasie. W rejsach nie wchodzących do oficjalnych zawodów wspólnie płyną żeglarze niepełnosprawni i sprawni.
Dyscyplina ta jest coraz bardziej popularną formą rekreacji osób niepełnosprawnych, służącą rehabilitacji nie tylko ruchowej, ale też społecznej. Przede wszystkim jednak żeglarstwo może być świetną opcją na aktywne spędzenie urlopu lub wakacji.