Lekkoatletyczne mistrzostwa świata

Stolica Kataru – Doha jest gospodarzem trwających od 21 października Mistrzostw Świata IPC w Lekkoatletyce. Tradycyjnie impreza ta przynosi polskim sportowcom niepełnosprawnym wiele medali. Tylko pierwszych pięć dni mistrzostw zaowocowało dziewięcioma krążkami (4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe). Oto szczegóły.

Złoto

Bartosz Tyszkowski (Start Gorzów) był bezkonkurencyjny w pchnięciu kulą w klasie F41. Polak wynikiem 13,43 m już w pierwszej finałowej rundzie postawił poprzeczkę na tyle wysoko, by później ze spokojem kontrolować konkurs. Drugi był Niemiec Niko Kappel (12,85), zaś trzeci Brazylijczyk Jonathan Santos (12,32). Tyszkowskiego czeka jeszcze start w konkurencji rzut oszczepem, w której to w czerwcu tego roku pobił rekord świata podczas Grand Prix w Berlinie.

Doskonałą formę potwierdziła dwukrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich – Barbara Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów). W swojej koronnej konkurencji, biegu na 1500 metrów w klasie T20 zdobyła złoty medal, ustanawiając przy okazji rekord mistrzostw świata (4:28,58). Srebro przypadło drugiej naszej reprezentantce Arlecie Meloch (4:34,05). Brąz wywalczyła Ukrainka Ludmiła Danilina (4:37,27). Konkurencję tę można nazwać polską specjalnością, tym bardziej uwzględniając fakt, iż identyczny układ na podium widzieliśmy podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.
Złoty medal w pchnięciu kulą w klasie F20 zdobyła główna faworytka tej konkurencji Ewa Durska (UKS Barnim Goleniów). W rundzie finałowej rzuciła na odległość 13,92 m. Na drugim miejscu podium stanęła Rosjanka Antonina Baranowa (13,41), stopień niżej Ukrainka Anastasia Mysnyk (12,89).
Świetną dyspozycję z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie podtrzymuje zawodniczka MUKS Rawicz – Karolina Kucharczyk. Rekordzistka świata w skoku w dal w klasie T20 katarskie złoto wygrała o 4 cm, szybując w konkursie finałowym na odległość 5,67 m. Tuż za nią była Chorwatka Mikela Ristoski (5,63 m). Brąz zdobyła Ukrainka Olena Rozdobudko (5,22).

Srebro

O srebrnym medalu Arlety Meloch napisane jest kilka wersów wyżej. Trzeba dodać, że zawodniczka Olimpii Grudziądz w biegu na 1500 m w klasie T20 ustanowiła swój najlepszy tegoroczny rezultat (4:34,05).
Robert Jachimowicz reprezentujący na co dzień Start Koszalin zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem w klasie F52. Powtórzył tym samym wynik z ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Drugie miejsce dał rzut na odległość 17,33 m. Bezkonkurencyjny był Łotysz Aigars Apinis, który wynikiem 21,44 m ustanowił nowy rekord świata. Trzeci był Chorwat Velimir Sandor (16,95). W finale tej konkurencji startował także inny nasz reprezentant – Adrian Imianowski. Rezultat 15,29 dał mu piątą pozycję.
Srebrny medal w biegu na 200 metrów w klasie T47 zdobył sprinter AZS PWSZ i Start Tarnów – Michał Derus. Z jednej strony radość, z drugiej lekki niedosyt. Do złota zabrakło zaledwie 6 setnych sekund. Złoto zgarnął Brazylijczyk Yohansson Nascimento (21,90). Trzeci był Chińczyk Hao Wang (22,15). Michała Derusa czeka jeszcze start na 100 metrów, podczas którego będzie bronił tytułu mistrza świata sprzed dwóch lat oraz rywalizacja w skoku w dal.

Brąz

W finale konkursu skoku wzwyż w klasie T42 wystąpił zawodnik Startu Gorzów – Łukasz Mamczarz. Wysokość 1,78 m wystarczyła do zdobycia brązowego medalu. Taki sam rezultat osiągnął srebrny medalista – Hamada Hassan z Egiptu. Złoto wywalczył Amerykanin Sam Grewe (1,81 m).

Także brązowy medal zdobyła Jeleniogórzanka reprezentująca barwy Startu Wrocław – Lucyna Kornobys. Rywalizowała  w konkurencji pchnięcie kulą w klasie F34. Najlepiej rzuciła w swoim piątym finałowym podejściu, uzyskując odległość 7,38 m. Zwyciężyła Chinka Lijuan Zou (8,37). Druga była Jessica Hamill z Nowej Zelandii (7,83).

Przed nami jeszcze 6 dni rywalizacji na mistrzostwach świata. Trzymamy kciuki za kolejne medale i zapraszamy do śledzenia na żywo zmagań naszych lekkoatletów na stronie: http://www.paralympic.org/doha-2015.