Medaliści Igrzysk

Polscy medaliści Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich

 

Narciarstwo alpejskie

 

Dadok Elżbieta

Kombinacja alpejska LW6/8 – brązowy medal, 1984
Slalom gigant LW6/8 – brązowy medal, 1984
Slalom LW6/8 – brązowy medal, 1984
Slalom gigant LW6/8 – brązowy medal, 1988
Slalom LW6/8 – brązowy medal, 1988

Tracz Franciszek

Slalom LW3 – brązowy medal, 1984
Zjazd LW3 – brązowy medal, 1988

 

Biathlon

 

Kapłoniak Bogumiła

7,5 km techniką dowolną stojąc – brązowy medal, 2002

 

Narciarstwo biegowe

 

Baniewicz Zenona

10 km techniką klasyczną LW2/3/4 – brązowy medal, 1994

 

Chmielecka Barbara

Sztafeta 3×5 km, LW2-9 – złoty medal, 1984
5 km LW6/8 – brązowy medal, 1984
10 km LW6/8 – brązowy medal, 1984

 

Damian Marian

Sztafeta 4×5 km LW2-9 – brązowy medal, 1992

 

Fiedor Wiesław

10 km siedząc LW12 – złoty medal, 2002
5 km siedząc LW12 – brązowy medal, 2002

Kochanowska Jolanta

Sztafeta 3×5 km, LW2-9 – złoty medal, 1984

 

Kołodziej Jan

5 km LW3/9 – brązowy medal, 1988
10 km LW3/9 – brązowy medal, 1988
5 km LW3, 5/7, 9 – złoty medal, 1992
20 km LW3, 5/7, 9 – brązowy medal, 1992
Sztafeta 4×5 km LW2-9 – brązowy medal, 1992
5 km techniką klasyczną LW 2/3/9 – srebrny medal, 1994
20 km techniką klasyczną LW2/3/9 – brązowy medal, 1994

 

Kos Marcin

15 km LW5/7 – złoty medal, 1988
5 km LW5/7 – srebrny medal, 1988
20 km LW3, 5/7, 9 – złoty medal, 1992
Sztafeta 4×5 km LW2-9 – brązowy medal, 1992
10 km techniką dowolną LW5/7 – złoty medal, 1994
20 km techniką klasyczną LW5/7 – złoty medal, 1994
5 km techniką klasyczną LW5/7 – srebrny medal, 1994

 

Kwiatkowski Czesław

5 km LW3 – brązowy medal, 1984
10 km LW3 – brązowy medal, 1984

 

Niedźwiadek Marian

5 km LW3 –złoty medal, 1984
10 km LW3 – złoty medal, 1984

 

Pietrzyk Andrzej

5 km LW6/8 – brązowy medal, 1992
Sztafeta 4×5 km LW2-9 – brązowy medal, 1992

 

Poznańska Danuta

5 km techniką dowolną ID – brązowy medal, 1998
15 km techniką klasyczną ID – brązowy medal, 1998

 

Rogowiec Katarzyna

5 km stojąc – złoty medal, 2006
15 km stojąc – złoty medal, 2006
15 km stojąc – brązowy medal, 2010

 

Sadowska Henryka

Sztafeta 3×5 km LW2-9 – złoty medal, 1984

 

Sułkowski Piotr

20 km techniką klasyczną LW2/3/9 – srebrny medal, 1994

 

Szlęzak Jerzy

15 km LW5/7 – brązowy medal, 1988
5 km techniką klasyczną LW5/7 – brązowy medal, 1994
10 km techniką dowolną LW5/7 – brązowy medal, 1994
20 km techniką klasyczną LW5/7 – brązowy medal, 1994

 

Wyszowski Kazimierz

5 km LW3 – srebrny medal, 1984
10 km LW3 – srebrny medal, 1984

 

Polscy medaliści Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Sydney 2000

Wyrzykowska Marta
PZSN „Start”  / kategoria B  / Szermierka

floret indywidualnie m. złoty
szpada indywidualnie m. złoty
floret drużynowo m. złoty
szpada drużynowo m. złoty

Polasik Jadwiga
PZSN „Start” / kategoria A / Szermierka

szpada indywidualnie m. złoty
floret drużynowo m. złoty
szpada drużynowo m. złoty

Rozkres Agnieszka
PZSN „Start” / kategoria A / Szermierka

floret indywidualnie m. srebrny
floret drużynowo m. złoty
szpada drużynowo m. złoty

Pender Dariusz
PZSN „Start” / kategoria A / Szermierka

szpada indywidualnie m. złoty
floret drużynowo m. srebrny

Wyśmierski Robert
PZSN „Start” kategoria B Szermierka

szabla indywidualnie m. złoty
szabla drużynowo m. srebrny

Czop Piotr
PZSN „Start” kategoria B Szermierka

szabla indywidualnie m. srebrny
szabla drużynowo m. srebrny
floret drużynowo m. srebrny

Walisiewicz Tomasz
PZSN „Start” kategoria A Szermierka

szabla drużynowo m. srebrny
floret drużynowo m. srebrny

Stańczuk Radosław
PZSN „Start” kategoria A Szermierka

floret drużynowo m. srebrny

Jabłoński Arkadius
PZSN „Start” kategoria A Szermierka

szabla drużynowo m. srebrny

Olejnik Małgorzata
PZSN „Start” ST Łucznictwo

indywidualnie m. srebrny

Korzeniowska Małgorzata
PZSN „Start” ST Łucznictwo

indywidualnie m. brązowy

Skrobut Piotr
PTSS „Sprawni Razem”, 11 Tenis stołowy

indywidualnie m. złoty

Wojtas Tomasz
PTSS „Sprawni Razem” 11 Tenis stołowy

indywidualnie m. srebrny

Maik Maciej
PZSN „Start” S10, SM10, SB9 Pływanie

100 m styl grzbietowy m. złoty
200 m styl zmienny m. srebrny
100 m styl klasyczny m. srebrny

Beczek Ryszard
PZSN „Start” S5 Pływanie

200 m styl dowolny m. srebrny
100 m styl dowolny m. srebrny
50 m styl dowolny m. srebrny

Ślęczka Krzysztof
PZSN „Start” SM4, S5 Pływanie

150 m styl zmienny m. srebrny
50 m styl grzbietowy m. brązowy

Musiorski Robert
PZSN „Start” SB12, S12 Pływanie

100 m styl klasyczny m. srebrny
400 m styl dowolny m. brązowy

Penar Piotr
PTSS „Sprawni Razem” SB14, S14 Pływanie

100 m styl klasyczny m. srebrny
sztafeta 4x50m styl zmienny m. brązowy

Penar Paweł
PTSS „Sprawni Razem” S14 Pływanie

100 m styl grzbietowy m. srebrny
sztafeta 4x50m styl zmienny m. brązowy

Drozdowska Beata
PZSN „Start” S9 Pływanie

100 m styl grzbietowy m. srebrny

Pawłowski Arkadiusz
PZSN „Start” SM5 Pływanie

200 m styl zmienny m. brązowy

Michalska Aneta
PZSN „Start” S8 Pływanie

400 m styl dowolny m. brązowy

Harajda Patrycja
PZSN „Start” S12 Pływanie

100 m styl grzbietowy m. brązowy

Piesak Mirosław
PZSN „Start” S2 Pływanie

50 m styl dowolny m. brązowy

Gimier Andrzej
PTSS „Sprawni Razem” S14 Pływanie

sztafeta 4x50m styl zmienny m. brązowy

Lepko Paweł
PTSS „Sprawni Razem” S14 Pływanie

sztafeta 4x50m styl zmienny m. brązowy

Pych Mirosław
PZSN „Start” F12 Lekkoatletyka

rzut oszczepem m. złoty
pięciobój m. złoty

Kikolski Waldemar
PZSN „Start” T12 Lekkoatletyka

maraton m. złoty

Smorszczewski Krzysztof
PZSN „Start” F56 Lekkoatletyka

pchnięcie kulą m. złoty

Chyra Robert
PZSN „Start” F37 Lekkoatletyka

rzut dyskiem m. złoty

Wróbel Andrzej
PZSN „Start” T37 Lekkoatletyka

1500 m m. złoty

Kaczmarek Krzysztof
PTSS „Sprawni Razem” F20 Lekkoatletyka

pchnięcie kulą m. złoty

Bieganowska Barbara
PTSS „Sprawni Razem” T20 Lekkoatletyka

800 m m. złoty

Kleemann Małgorzata
PTSS „Sprawni Razem” T20 Lekkoatletyka

100 m m. złoty

Durska Ewa
PTSS „Sprawni Razem” F20 Lekkoatletyka

pchnięcie kulą m. złoty

Szymul Anna
PZSN „Start” T46 Lekkoatletyka

100 m m. srebrny
400 m m. srebrny
200 m m. brązowy

Woźniak Daniel
PZSN „Start” T12 Lekkoatletyka

400 m m. srebrny

Reut Leszek
PZSN „Start” F12 Lekkoatletyka

skok wzwyż m. srebrny

Meloch Arleta
PTSS „Sprawni Razem” T20 Lekkoatletyka

800 m m. srebrny

Gad Joanna
PTSS „Sprawni Razem”, F20 Lekkoatletyka

pchnięcie kulą m. srebrny

Przebierała Jacek
PZSN „Start”, F37 Lekkoatletyka

rzut oszczepem m. brązowy

Chudzyński Tadeusz
PTSS „Sprawni Razem” T20 Lekkoatletyka

1500 m m. brązowy

Jastrząb Rafał
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Kołodziejczyk Andrzej
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Krzemiński Adam
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Kwiatkowski Robert
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Macholl Tomasz
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Madej Piotr
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Merk Marcin
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Skory Łukasz
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Sobuś Grzegorz
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Truszczyński Tadeusz
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Wikbold Mariusz
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

Wittke Robert
Koszykówka ID – drużyna 12 os. m. brązowy

 

Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich ATENY 2004

Pawlik Katarzyna
S10 Pływanie

400m st. dowolny m. złoty
100m st. motylkowy m. srebrny
100m st. dowolny m. srebrny

Szczepińska Magdalena
S10 Pływanie

100m st. motylkowy m. złoty

Mendak Joanna
S12 Pływanie

100m st. motylkowy m. złoty
100m st. dowolny m. brązowy

Harajda Patrycja
SM12 S12 Pływanie

200m st. zmienny m. srebrny
100m st. dowolny m. srebrny
100m st. grzbietowy m. srebrny

Polkowski Grzegorz
S11 Pływanie

50m st. grzbietowy m. srebrny

Piesak Mirosław
S2 Pływanie

50m st. grzbiet. m. srebrny

Beczek Ryszard
S5 Pływanie

200m st. dowolny m. brązowy

Michalski Mateusz
S6 Pływanie

100m st. grzbietowy m. brązowy
sztafeta 4×100 st. zmiennym m. brązowy

Pijanowski Piotr
SM10 Pływanie

200m st. zmienny m. brązowy
400m st. dowolny m. brązowy
sztafeta 4×100 st. zmiennym m. brązowy

Paterka Krzysztof
S10 Pływanie
sztafeta 4×100 st. zm. m. brązowy

Drągowski Kamil
S10 Pływanie

sztafeta 4×100 st. zmiennym m. brązowy

Piotrowski Paweł
F36 Lekkoatletyka

Pchnięcie kulą m. złoty
Rzut dyskiem m. srebrny

Blatkiewicz Tomasz
F37 Lekkoatletyka

Pchnięcie kulą m. złoty
Rzut dyskiem m. złoty

Pych Mirosław
F12 Lekkoatletyka

Rzut oszczepem m. srebrny

Chilewska Renata
F35 Lekkoatletyka

Rzut oszczepem m. złoty
Pchnięcie kulą m. srebrny
Rzut dyskiem m. brązowy

Smorszczewski Krzysztof
F56 Lekkoatletyka

Pchnięcie kulą m. złoty

Rokicki Janusz
F57 Lekkoatletyka

Pchnięcie kulą m. srebrny

Szymul Anna
T46 Lekkoatletyka

100m m. srebrny
200m m. srebrny
400m m. srebrny

Tubielewicz Mariusz
T37 Lekkoatletyka

800m m. brązowy

Fiodorow Alicja
T46 Lekkoatletyka

400m m. brązowy

Hamerlak Tomasz
T54 Lekkoatletyka

Maraton m. brązowy

Labuch Łukasz
T37 Lekkoatletyka

100m m. srebrny

Mielczarek Marcin
T36 Lekkoatletyka

400m m. brązowy

Chyra Robert
F37 Lekkoatletyka

Pchnięcie kulą m. brązowy

Przebierała Jacek
F37 Lekkoatletyka

Rzut oszczepem m. brązowy

Leżański Tomasz
ST Łucznictwo

indywidualnie m. srebrny

Olejnik Małgorzata
ST Łucznictwo

indywidualnie m. brązowy

Rogala Ryszard
Kat. do 90 kg Podnoszenie ciężarów m. srebrny

Partyka Natalia
Kl. 10 Tenis stołowy

indywidualnie drużynowo m. złoty
(kl. 6-10)
m. srebrny

Grzelak Małgorzata
Kl. 9 Tenis stołowy

drużynowo (kl. 6-10) m. srebrny

Turowska Mirosława
Kl. 8 Tenis stołowy

drużynowo (kl. 6-10) m. srebrny

Jagodzińska Krystyna
Kl. 10 Tenis stołowy

drużynowo (kl. 6-10) m. srebrny

Kowalski Mirosław
Kl. 6 Tenis stołowy

drużynowo (kl. 6-7) m. srebrny

Jurasz Adam
Kl. 7 Tenis stołowy

drużynowo (kl.6-7) m. srebrny

Wyrzykowska Marta
Kat. B Szermierka

Szpada indywidualnie m. brązowy
Floret drużynowo m. brązowy

Witos Dagmara
Kat. A Szermierka
Floret drużynowo m. brązowy

Polasik Jadwiga
Kat. A Szermierka
Floret drużynowo m. brązowy

Frelik Renata
Kat. A Szermierka
Floret drużynowo m. brązowy

Wyśmierski Robert
Kat. B Szermierka
Szabla indywidualnie m. złoty
Szpada indywidualnie m. srebrny
Szpada drużynowo m. srebrny
Szabla drużynowo m. srebrny

Czop Piotr
Kat. B Szermierka
Floret indywidualnie m. srebrny
Szabla drużynowo m. srebrny
Floret drużynowo m. brązowy

Stańczuk Radosław
Kat. A Szermierka
Szpada indywidualnie m. srebrny
Szpada drużynowo m. srebrny

Makowski Stefan
Kat. A Szermierka
Szabla indywidualnie m. srebrny
Szabla drużynowo m. srebrny
Floret drużynowo m. brązowy

Pender Dariusz
Kat. A Szermierka
Floret indywidualnie m. brązowy
Szpada drużynowo m. srebrny
Floret drużynowo m. brązowy

Jabłoński Arkadiusz
Kat. A Szermierka
Szabla indywidualnie m. brązowy
Szabla drużynowo m. srebrny
Szpada drużynowo m. srebrny

Walisiewicz Tomasz
Kat. A Szermierka
Floret drużynowo m. brązowy
Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich PEKIN 2008
Nazwisko i imię Klasa, kategoria Dyscyplina, konkurencja Medale

Awiżeń Marcin
T46 Lekkoatletyka
800m m. złoty

Mendak Joanna
S12 Pływanie
100m stylem motylkowym m. złoty
200m stylem zmiennym m. srebrny
100m stylem dowolnym m. brązowy

Partyka Natalia
kl. 10 Tenis stołowy
indywidualnie m. złoty
drużynowo m. srebrny

Grzelak Małgorzata
kl. 6 -10 Tenis stołowy
drużynowo m. srebrny

Pawlik Katarzyna
S10 Pływanie
400m stylem dowolnym m. złoty
50 m stylem dowolnym m. srebrny
100 m stylem dowolnym m. srebrny
200m stylem zmiennym m. brązowy

Zając Andrzej/Flak Dariusz (pilot)
B&VI Kolarstwo
wyścig ze startu wspólnego m. złoty

Blatkiewicz Tomasz
F37/38 Lekkoatletyka
pchnięcie kulą m. srebrny

Fiodorow Alicja
T46 Lekkoatletyka
200m m. srebrny
100m m. brązowy

Grudzień Piotr
kl. 8 Tenis stołowy
indywidualnie m. srebrny

Kozdryk Justyna
kat do 44 kg Podnoszenie ciężarów

Pietrasik Damian
S11 Pływanie
100m stylem grzbietowym m. srebrny

Piotrowski Paweł
F35/36 Lekkoatletyka
rzut oszczepem m. srebrny
pchnięcie kulą m. brązowy

Smorszczewski Krzysztof
F55/56 Lekkoatletyka
pchnięcie kulą m. srebrny

Woźniak Paulina
SB8 Pływanie
100m stylem klasycznym SB8 m. srebrny

Chilewska Renata
F35/36 Lekkoatletyka
pchnięcie kulą m. brązowy
rzut oszczepem m. brązowy

Kosikowski Krzysztof/Korc Artur (pilot)
B&VI Kolarstwo
wyścig na czas m. brązowy

Pender Dariusz
kat. A Szermierka na wózkach
floret m. brązowy

Polkowski Grzegorz
S11 Pływanie
100m stylem dowolnym m. brązowy

Pych Mirosław
F11/12 Lekkoatletyka
rzut oszczepem m. brązowy

Rogala Ryszard
kat. do 90 kg Podnoszenie ciężarów m. brązowy

Stańczuk Radosław
kat. A Szermierka na wózkach
szpada m. brązowy

Zielińska Ewa
F42 Lekkoatletyka
skok w dal m. brązowy