Tomasz Rębisz

Tomasz Rębisz

dyscyplina:

klub:

Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych „Start” Koszalin

trener:

Aleksander Popławski

najważniejsze osiągnęcia

- IP Atlanta 1996 – srebrny medal w pchnięciu kulą, srebrny medal w rzucie dyskiem, brązowy medal w rzucie oszczepem
- MŚ Barcelona (Hiszpania) 1999 – złoty medal w pchnięciu kulą, złoty medal w rzucie dyskiem
- MŚ Christchurch (Nowa Zelandia) 2011 – złoty medal w rzucie dyskiem
- ME Stadskanaal (Holandia) 2012
– srebrny medal w pchnięciu kulą
- IP Londyn 2012 – brązowy medal w pchnięciu kulą

biogram:

Polski lekkoatleta z niepełnosprawnością specjalizujący się w konkurencjach technicznych. Zawsze interesowałem się piłką nożną. Gdy w 1992 roku usłyszałem o polskich paraolimpijczykach, przyszedłem do klubu START w Koszalinie. Niestety, nie było tam sekcji piłki dla niepełnosprawnych. Wybrałem więc narciarstwo biegowe. Dopiero rok później trener Aleksander Poławski namówił mnie ostatecznie do rzutu dyskiem. Masz łapy po kolana – więc spróbuj – mówił. I spróbowałem. Poszło idealnie. Z kulą było trochę trudniej. Trzeba mieć żelazną kondycję i techniczne umiejętności. Z czasem kula przestałą mi sprawiać problem, choć jej nie lubiłem.” – mówi Tomasz Rębisz.
Już po czterech latach mógł cieszyć się sukcesami. Najpierw w roku 1996 były igrzyska w Atlancie, w których zdobył trzy medale – dwa srebrne w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem i jeden brązowy w rzucie oszczepem.
Po Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie swój brązowy medal przekazał na licytację organizowaną przez Fundację Kamili Skolimowskiej.

Tomasz Rębisz
Tomasz Rębisz