Sportowiec Roku 2018 – Nominowani

Pobierz Gazetę Plebiscytu!


Barbara Bieganowska

W Sydney na igrzyskach paraolimpijskich w 2000 roku zdobyła złoto na 800 m. W Rio de Janeiro szesnaście lat później była pierwsza w biegu na 1500 m i trzecia na 400 m. Zawodniczka bardziej znana pod nazwiskiem Niewiedział. Blisko dwie dekady sukcesów międzynarodowych. W tym roku na mistrzostwach Europy sięgnęła po dwa złote medale na 1500 i 800 m. Na tym drugim dystansie ustanowiła rekord świata. Z wielką determinacją i zaangażowaniem walczy o medale dla Polski w paralekkoatletyce. Jak powtarza, zawsze dąży do celu i nigdy się nie poddaje, bo jest zawzięta i uparta. Córeczce obiecała już, że w Tokio będzie kolejne złoto.

 • 1500 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 800 m (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)

Patryk Chojnowski

Obrona tytułu mistrza świata sprzed czterech lat zakończyła się triumfem w słoweńskich miastach Lasko i Celje. Dla wicemistrza paraolimpijskiego z Rio de Janeiro to powrót na pierwsze miejsce na świecie. W Europie już na nim jest. W zeszłorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu wywalczył dwa złote medale, w grze pojedynczej i w deblu. Można śmiało powiedzieć, że wszystko idzie według planu. Po zdobyciu srebra w Rio, czyli przegranej walce z Chińczykiem Yang Ge nasz zawodnik powiedział: Na pewno tak tego nie zostawię, w Tokio będę chciał odzyskać tytuł. Miał zaledwie 9 lat, gdy zaczął „odbijać piłeczkę” jak przyznaje „dla zabicia czasu”. Teraz podbija nią świat.

 • gra pojedyncza Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym Lasko/Celje 2018 (złoto)

Krzysztof Ciuksza

W 2017 roku w debiucie na mistrzostwach świata w Londynie zdobył dwa srebrne medale, na 200 i 400 m. W tym roku na tych dystansach sięgnął po dwa tytuły mistrza Europy w Berlinie. Świetne wyniki stypendysty III edycji Funduszu Natalii Partyki bardzo dobrze rokują na przyszłość. Mówi się o nim, że nawet na zawodach nie jest zdenerwowany. Zapytany przed startem o szanse na podium odparł: Spokojnie, będzie medal. I był.

 

 • 400 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 200 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 100 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (brąz)

Michał Derus

Dublet złotych medali na mistrzostwach Europy w Berlinie nie byłby możliwy, gdyby nie środki przeciwbólowe. Kontuzja stawu skokowego, której sprinter nabawił się w tym sezonie, mocno doskwierała w Niemczech. Po raz kolejny jednak udowodnił, że jego słowa: Nigdy nie odpuszczaj nie są tylko czczym gadaniem. W Rio de Janeiro wywalczył srebrny medal w biegu na 100 m, przegrywając tylko z rekordzistą świata – Brazylijczykiem Petrucio dos Santos Ferreirą. O srebrze przesądziły tysięczne sekundy. Po biegu Derus powiedział: Ferreira pobiegł fenomenalnie. Przynajmniej mam silnego rywala. Zawody paraolimpijskie to nie zabawa.

 • 100 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 200 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)

Michał Golus

Siedem lat treningów, po kilkanaście godzin w tygodniu, w klubie MKS Wodnik w Radomiu przyniosło medalowe żniwa w Dublinie. W stolicy Irlandii trzykrotnie stanął na podium, a dwa razy na najwyższym stopniu, na 50 i 100 m stylem dowolnym. To pierwsze osiągnięcia tego pływaka w mistrzostwach Europy. Za wyniki sportowe otrzymał wyróżnienie od Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

 

 • 50 m stylem dowolnym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (złoto)
 • 100 m stylem dowolnym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (złoto)
 • 100 m stylem motylkowym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (srebro)

Alicja Jeromin

Siedmiokrotna medalistka paraolimpijska, bardziej znana pod nazwiskiem Fiodorow. Sześć tygodni przed startem w Berlinie zwichnęła staw łokciowy w zdrowej ręce. Tytuł mistrzyni Europy na 100 m oraz srebrny medal na 200 m są tym cenniejsze, że wywalczone po groźnym upadku. Waleczność to cecha wyróżniająca Alę. Na mistrzostwach świata w 2006 roku zerwała mięsień dwugłowy uda podczas biegu na 200 m, ale sięgnęła po upragniony srebrny medal.

 • 100 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 200 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (srebro)

Lucyna Kornobys

W blasku reflektorów znalazła się dzięki kuli i oszczepowi. Regularnie zdobywa medale na igrzyskach paraolimpijskich oraz mistrzostwach świata i Europy. Ostatnio w Berlinie dołożyła do kolekcji złoto i brąz. Kapituła „Złotych Kolców” wybrała ją najlepszą paralekkoatletką w sezonie 2018. Śmiało można ją nazwać człowiekiem instytucją. Na Dolnym Śląsku, skąd pochodzi, za sprawą organizowanych przez siebie wydarzeń uczy, czym jest niepełnosprawność i jak należy ją postrzegać. Zawsze powtarza, że dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

 • pchnięcie kulą (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • rzut oszczepem (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (brąz)

Aleksander Kossakowski i Krzysztof Wasilewski (przewodnik)

Połączeni szarfą zdobyli dwa medale na mistrzostwach Europy w Berlinie – złoto na 1500 m i srebro na 5000 m. Podczas biegu przewodnik Krzysztof Wasilewski był oczami Olka i choć razem biegają zaledwie od początku roku, szybko znaleźli nić porozumienia, tworząc zgrany duet. To oni spięli klamrą udane dla Polski mistrzostwa Europy w paralekkoatletyce, biegnąc po medale pierwszego i ostatniego dnia zawodów.

 

 • 1500 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 5000 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (srebro)

Michał Kotkowski

Filmowy uśmiech, modna fryzura, bijąca z niego radość i pewność siebie – tak przedstawiciele Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przedstawiali podczas mistrzostw Europy w Berlinie trzykrotnego medalistę, podwójnie złotego na 100 i 400 m. Życiowa postawa Michała ma na celu przybliżyć sytuację jego grupy niepełnosprawności – osób po porażeniach. Niewątpliwie udany start w debiucie budzi respekt, tym bardziej, że przez większość młodego życia trenował pływanie. Jego idolem jest Adam Kszczot, którego sukcesy na bieżni napędzają karierę paraolimpijczyka.

 • 400 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 200 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • 100 m Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (brąz)

Karolina Kucharczyk

Złota mama. Tak można powiedzieć o lekkoatletce, która rok po urodzeniu dziecka zdobyła tytuł mistrzyni Europy w skoku w dal z rekordowym wynikiem 6,14 m. Na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio za dwa lata chciałaby uzyskać rezultat o 16 cm lepszy. W karierze ma już dwa medale igrzysk, wiele sukcesów na mistrzostwach świata i Europy oraz miejsce w czołówce polskich zawodniczek zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych. Jej wojownicze usposobienie i upór w dążeniu do celu pomagają realizować marzenia. Zamiłowanie do sportu próbuje już wpajać swojemu synowi Kacprowi.

 • skok w dal (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)

Maciej Lepiato

Paralekkoatleta roku w głosowaniu kapituły „Złotych Kolców”. Mistrz Europy z Berlina w skoku wzwyż konsekwentnie podnosi sobie poprzeczkę, aby poprawiać rekord świata. Na razie wynosi on 2,19 m i został ustanowiony na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Skacze w bucie do rzutu oszczepem, ponieważ na rynku nie ma obuwia przystosowanego do niepełnosprawności stopy. Oglądając jego wyczyny w skoku wzwyż, można cieszyć się, że wybrał zawód sportowca, a nie – jak kiedyś planował – stomatologa.

 • skok wzwyż Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)

Wojciech Makowski

Dwa lata temu na igrzyskach w Rio de Janeiro zdobył srebrny medal – te w Brazylii były wyjątkowe, gdyż miały wbudowaną grzechotkę, by mogły być rozpoznane przez osoby niewidome. Jak mówi: rezygnacja jest mu równie obca, co posiadanie wzroku. W tym roku trzykrotnie stawał na podium mistrzostw Europy w Dublinie. Na koronnym dystansie 100 metrów stylem grzbietowym wywalczył drugie miejsce. W życiu bardzo ważny jest dla niego etos pracy. To praca determinuje jego sukcesy na basenie. Z kolei muzyka pozwala mu wyrazić siebie, dlatego w wolnych chwilach występuje na scenie jako raper.

 • 100 m stylem dowolnym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (srebro)
 • 100 m stylem grzbietowym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (srebro)
 • 50 m stylem dowolnym Mistrzostwa Europy w pływaniu Dublin 2018 (brąz)

Bartłomiej Mróz

Prekursor parabadmintona w Polsce. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. Jeszcze bez podium na igrzyskach, ale tylko dlatego, że dyscyplina ta będzie mieć swój debiut paraolimpijski dopiero w Tokio w 2020 roku. W listopadzie spełnił swoje największe marzenie. We francuskim Rodez zdobył pierwszy złoty medal w grze pojedynczej podczas czempionatu Starego Kontynentu. „Ozłocony” został również w deblu. Jego fundacja, założona na początku tego roku, popularyzuje badminton wśród niepełnosprawnych. Sam zawodnik od 2016 roku legitymuje się pierwszym stopniem trenerskim Światowej Federacji Badmintona.

 • gra pojedyncza Mistrzostwa Europy w badmintonie Rodez 2018 (złoto)
 • gra podwójna Mistrzostwa Europy w badmintonie Rodez 2018 (złoto)

Milena Olszewska

Tegoroczna mistrzyni Europy w łuku klasycznym w Pilźnie (Czechy) jest jedyną przedstawicielką parałucznictwa w gronie Nominowanych. Jej przynależność do światowej czołówki dyscypliny potwierdzają wyniki, w tym brązowy medal w Rio de Janeiro na igrzyskach paraolimpijskich. Nigdy nie traci ducha, a sport jest dla niej sposobem na poznawanie siebie. Twierdzi, że podczas poważnych zawodów odczuwa spokój: Jak mam wygrać, to wygram, a jak przegram, to znaczy, że mam się czegoś jeszcze nauczyć.

 • Łuk klasyczny (indywidualnie) Mistrzostwa Europy w łucznictwie Pilzno 2018 (złoto)

Natalia Partyka

Po najwyższe laury w tenisie stołowym sięga nieprzerwanie od 2004 roku. Pięć złotych medali zdobytych na igrzyskach paraolimpijskich stanowi dowód jej wysokiego poziomu sportowego. Podczas tegorocznych mistrzostw świata niepełnosprawnych,
które odbyły się w miastach Lasko i Celje w Słowenii, obroniła tytuł sprzed czterech lat. Jej Fundusz Stypendialny zapewnia młodym zawodnikom, nie tylko z niepełnosprawnością, nieocenioną pomoc. Sukcesy międzynarodowe dają podstawy do tego, aby uznać ją za niekwestionowanego ambasadora sportu paraolimpijskiego.

 • gra pojedyncza Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym Lasko/Celje 2018 (złoto)

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (pilot)

Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, kto nie wie, do którego portu płynie – tak brzmi motto życiowe Iwony, startującej w kolarskim tandemie z Aleksandrą. Są złotymi medalistkami z igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W tym sezonie dwukrotnie stawały na trzecim stopniu podium mistrzostw świata we włoskim Maniago, co pokazuje, że mają dobrze obrany kurs na sukces. Poza kolarstwem Iwona prowadzi działalność na szczeblu międzynarodowym na rzecz likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych.

 • wyścig ze startu wspólnego Mistrzostwa Świata w kolarstwie Maniago (brąz)
 • jazda indywidualna na czas Mistrzostwa Świata w kolarstwie Maniago (brąz)

Igor Sikorski

Podczas XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu wywalczył brązowy krążek w slalomie gigancie. Oprócz narciarstwa alpejskiego pasjonują go sporty ekstremalne. Mimo że na co dzień porusza się na wózku, dzięki współpracy z fundacją Avalon Extreme stara się promować je w środowisku niepełnosprawnych. Treningi kung-fu, na które kiedyś uczęszczał, nauczyły go dążyć do doskonałości. To z zamiłowania do wschodnich sztuk walk posługiwał się w mediach społecznościowych określeniem „czarny ninja”. Jego życiowe
motto brzmi: przyszłość zaczyna się teraz.

 • slalom gigant (narciarstwo alpejskie) XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pjongczang (brąz)

Renata Śliwińska

Brak ograniczeń, jeśli chodzi o bicie rekordów, to jej najlepsza wizytówka, a siła – największy atut. Sto dwadzieścia pięć centymetrów wzrostu nie przeszkadza, aby z powodzeniem startować w mistrzowskich zawodach. W pchnięciu kulą, rzucie dyskiem bądź oszczepem rywalizuje na najwyższym poziomie. Tak było w Berlinie, gdzie za sprawą rekordowego pchnięcia zdobyła mistrzostwo Europy. Na całym świecie nie ma na mnie mocnych – powiedziała na gorąco tuż po zdobyciu berlińskiego złota. Sportowym idolem jest dla niej Robert Lewandowski.

 • pchnięcie kulą (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)
 • rzut dyskiem Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (srebro)

Bartosz Tyszkowski

Jeden centymetr. O tyle przegrał paraolimpijskie złoto w Rio de Janeiro w konkurencji pchnięcia kulą. Lepszy okazał się Niemiec Niko Kappel. Ten scenariusz nie powtórzył się na mistrzostwach Europy w Berlinie. Konkurs zakończył się triumfem mierzącego sto czterdzieści pięć centymetrów polskiego zawodnika, okraszonym na dodatek rekordem świata. Gdy w 2015 roku ustanawiał rekordy i dominował na świecie wśród zawodników z niskim wzrostem, otrzymał tytuł „Niepełnosprawnego Sportowca Roku” w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP.

 • pchnięcie kulą (rekord świata) Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Berlin 2018 (złoto)

Rafał Wilk

Trzykrotny mistrz paraolimpijski w kolarstwie. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w rywalizacji na rowerze ręcznym – handbike’u. W tym roku ponownie na podium w mistrzostwach świata – we włoskim Maniago zdobył srebrny i brązowy medal. Jego dotychczasowe sukcesy w parakolarstwie są świadectwem przezwyciężenia ludzkiej tragedii. Wypadek na torze zakończył karierę Rafała na żużlu, dając jednocześnie początek nowej – parakolarskiej. Jako ambasador akcji Pomoc Mierzona Kilometrami wspiera dzieci niepełnosprawne ruchowo. I zawsze podkreśla, że sport jest jeden: Gdyby nie wypadek, nie miałbym tylu medali paraolimpijskich i nie niósłbym biało-czerwonej flagi na ceremonii otwarcia igrzysk.

 • wyścig ze startu wspólnego Mistrzostwa Świata w Maniago (srebro)
 • jazda indywidualna na czas Mistrzostwa Świata w kolarstwie Maniago (brąz)

Wyniki Plebiscytu na Sportowca Roku 2018
pzsnstart.eu/plebiscyt


Patronat honorowy