REKORD ŚWIATA W SZCZECINIE I DOBRY WYSTĘP POLAKÓW

Na basenie Floating Arena w Szczecinie odbyły się Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Rywalizowało 253 zawodników z całego świata, łącznie z opiekunami i trenerami było 450 osób. O możliwość awansu do Paraolimpiady w Rio walczyło 30 państw. Zawody były fascynujące. Przyjezdni chwalili imprezę w Szczecinie.
Pływacki REKORD ŚWIATA poprawiła LISETTE BRUINSMA (S11 – S13) z Holandii. Rekord pobiła na 50m. stylem klasycznym – 39.36.
„To, że udało się ściagnąć tyle ekip, to jest duże zaskoczenie, wspaniałe osiągnięcie, które troche nas zaskoczyło” – GRZEGORZ MUSZTAFAGA, trener Startu Szczecin.
„To są pierwsze tego typu zawody w Polsce. Nigdy wcześniej Polska nie miała przyjemności organizacji tak wielkiej imprezy. Nie tylko ilość się liczy, ale również jakość, przyjechały gwiazdy światowego pływania. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, to światowy poziom. Zawody w Szczecinie i w Berlinie organizacyjnie i sportowo są podobne. Gratulacje” – WOJCIECH SEIDEL, trener polskiej kadry narodowej.
„Wszyscy wiedzą, że mamy bardzo dobry i przede wszystkim szybki basen. Lubią tu przyjeżdżać, trenować i startować na zawodach. Dobrze czują się w Szczecinie i już. Walczą o wyjazd do Rio” – PAULINA WOŹNIAK, Start Szczecin.
„Te zawody są cudowne. Jest w Szczecinie tylko jeden minus – zimno tutaj” – zawodnicy Egiptu, Iranu i Brazylii.

Do tej pory z Polski 8 zawodniczek i zawodników wywalczyło minima (MQS),  na PARAOLIMPIADĘ w RIO. W Szczecinie popłynęli i zdobyli je KAMIL OTOWSKI z IKS AWF Warszawa (S1 -S10)  – 100m. stylem grzbietowym, BARTŁOMIEJ NIESYCZYŃSKI, NWP Krakow (S11 – S13) – 100m. stylem klasycznym i KAMIL RZETELSKI, Start Wrocław (S11 – S13) – 200 m. stylem zmiennym. Polacy mają już 11 kandydatów na wyjazd do Rio, miejsc na razie jest 7. Ma być więcej. Trener kadry myśli oczywiście o Patryku Karlińskim ze Startu Szczecin.

„Na tych zawodach można popłynąć po udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Zawody wpisane są w kalendarz IPC, wynik idzie w świat, można uzyskać minimum czasowe. W tym momencie na 100 % do Rio pojedzie 7 naszych zawodników, tyle mamy przyznanych miejsc. Ale im więcej wywalczonych minimów, czyli MQS, to możemy dostać więcej miejsc. Teraz jest tak, że interesuje mnie czas w pływaniu, nie koniecznie wyniki i medale” – WOJCIECH SEIDEL, trener polskiej kadry narodowej.
„Im więcej będzie tych MQS, czyli wyników czasowych dla naszej reprezentacji, tym więcej możemy mieć miejsc na Rio, bo to się przelicza na konkretną ilość zawodników, którzy powalczą na Igrzyskach Paraolimpijskich” – GRZEGORZ MUSZTAFAGA, trener Startu Szczecin.
W Szczecinie walczono o medale w 31 konkurencjach, w klasyfikacji ruchowej S1 – S10 i wzrokowej S11 – S13.
Polską gwiazdą już tradycyjnie została OLIWIA JABŁOŃSKA (S1 – S10) ze Startu Wrocław. Zdobyła 4 złote (400m. i 100m. w stylu dowolnym, 100m. w stylu motylkowym, 200m. w stylu zmienny) i 1 srebrny medal (4 x 100m. w stylu zmiennym). Na 400 metrów stylem dowolnym POPŁYNĘŁA PO DRUGI W TYM ROKU WYNIK NA ŚWIECIE (4:36.81) – ZNAKOMITY WYNIK, o którym już dyskutując na świecie.
JACEK CZECH (S1 – S10) ze Startu Tarnobrzeg na 50m. stylem grzbietowym i WOJCIECH MAKOWSKI (S10 – S13) z IKS AWF Warszawa na 100m. grzbietowym POPŁYNĘLI PO TRZECIE WYNIKI CZASOWE NA ŚWIECIE W TYM ROKU.
JOANNA MENDAK ze Startu Białystok  (S11 – S13) wywalczyła 3 złote medale ( 500m. i 100m. stylem dowolnym, 100m. stylem motylkowym), srebro (200m. stylem dowolnym) i brąz (100m. stylem dowolnym).
Trzeba też wspomnieć o PATRYKU BISKUPIE (S1 – S10) ze Startu Kalisz. Zdobył 3 złote medale (50m. i 100m. stylem grzbietowym i 200m. stylem zmiennym) oraz srebro (400m. stylem dowolnym).
PAULINA WOŹNIAK (S1 – S10) Start Szczecin zdobyła 4 srebrne medale srebrne (50m. i 100m. stylem grzbietowym, 50m. stylem klasycznym i 4×100 stylem zmiennym), brąz (100m. stylem klasycznym). Paulinie do złota zabrakło minimalnie.
„Jestem tutaj trochę artystką w wodzie. Studiuję na Akademii Sztuki w Szczecinie. Oczywiście uwielbiam też pływanie. Nie będę zapeszać, ale bardzo liczę na to, że do Rio pojadę” – PAULINA WOŹNIAK (Start Szczecin).
PATRYK KARLIŃSKI (S1 – S10) do rywalizacji wrócił po półrocznej przerwie związanej z kontuzją. Trenuje dopiero od trzech tygodni. Powalczył i zdobył złoto na 200m. stylem dowolnym.
„Po tej mojej kontuzji dopiero wracam do gry, do walki, do pływania. Zdobyłem tu złoto. Myślę, że na wyjazd do Rio mam jeszcze szansę. Z dnia na dzień jestem lepszy. Trener Grzegorz Musztafaga i moja dziewczyna we mnie wierzą” – PATRYK KARLIŃSKI (Start Szczecin).
„Paulina popłynęła bardzo poprawnie, z dobrymi wynikami. Ona trzyma się na wysokim poziomie. Patryk i jego występ to miłe zaskoczenie. Widać, że robi się zdrowy i coraz lepszy. Mam nadzieję, że do Rio pojedzie. Ma jeszcze troche czasu na kwalifikację. Trener kadry Patryka obserwuje” – GRZEGORZ MUSZTAFAGA (trener Startu Szczecin).
Warto dodać, że w trakcie wręczania medali znakomicie swoją rolę spełnił szczeciński GRYFUS, wiadomo że 6 grudnia mocno działał też MIKOŁAJ, który wszystkim rozdawał prezenty i była czasami do niego spora kolejka.

WSZYSTKIE WYNIKI NA STRONIE:
www.megatiming.pl