Pływanie

Środowisko wodne wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wszystkich narządów w organizmie człowieka i przyczynia się do odruchowych zmian czynności regulacyjnych układu krążeniowo-oddechowego, przemiany materii i zdolności motorycznych.

Pływanie jako najbardziej popularna dyscyplina wśród niepełnosprawnych uprawiane jest przez osoby z dysfunkcjami narządu ruchu, wzroku oraz intelektualnymi podzielonymi na grupy i klasy sportowe. Od 1960 roku, a więc pierwszych igrzysk osób z niepełnosprawnościami rozgrywanych w Rzymie, ta dyscyplina należy do rodziny sportów paraolimpijskich.

Style pływackie w rywalizacji niepełnosprawnych są identyczne jak w przypadku zawodników pełnosprawnych.

Obecnie czteroletni cykl zawodów rangi mistrzowskiej w pływaniu wygląda następująco:

  • rok 1: mistrzostwa świata (50 m);
  • rok 2: mistrzostwa kontynentu (50 m), za wyjątkiem kiedy wchodzą w skład igrzysk kontynentalnych;
  • rok 3: mistrzostwa świata (50 m);
  • rok 4: igrzyska paraolimpijskie.

Do grona wielokrotnych medalistów igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy, należą m.in.: Małgorzata Adamik-Okupniak, Grzegorz Biela, Mirosław Owczarek, Arkadiusz Pawłowski, Katarzyna Pawlik, Krzysztof Ślęczka.

W Polsce jest kilkanaście klubów, zrzeszonych w PZSN „Start”, które prowadzą treningi pływackie. Mianowicie są one w: Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.