Taniec na wózkach

Para dance sport to niezwykle widowiskowa dyscyplina nieparaolimpijska, łącząca sport i sztukę, podobnie jak łyżwiarstwo figurowe. 

Taniec na wózkach (Wheelchair Dance Sport) – jako forma rekreacji – pojawił się w Europie (Niemcy, Szwecja) pod koniec lat 60. Od lat 70. nastąpił rozwój rywalizacji w formie turniejowej. Parę tworzyli tancerz na wózku i tancerz sprawny, a zawody rozgrywano w dwóch stylach tanecznych: standardowym (walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep) i latynoamerykańskim (samba, cha cha, rumba, paso doble, jive).

W 1997 roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) uznał taniec na wózkach (Wheelchair Dance Sport) za zimową dyscyplinę paraolimpijską, niewłączoną do programu igrzysk. Od roku 1998 roku rozgrywane są co 2 lata oficjalne mistrzostwa świata. W roku kalendarzowym odbywa się wiele turniejów międzynarodowych. Rywalizacja tancerzy niepełnosprawnych odbywa się w około 50. krajach na całym świecie.

W 2017 roku IPC zmienił nazwę dyscypliny na para dance sport, otwierając możliwość włączenia w przyszłości nowych grup uczestników (np. zawodników z amputacjami lub niedowidzących).


Mistrzostwa Europy w tańcu na wózkach – Łomianki 2018 / Fot. Jacek Reda


W Polsce taniec na wózkach pojawił się w 1994 roku jako nieformalna grupa w warszawskiej szkole tańca Swing. W roku 1996 zarejestrowano pierwszy i wiodący do dzisiaj klub: Stowarzyszenie Rehabilitacji  i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych „Swing-Duet” z siedzibą na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (a od 2005 roku w Łomiankach). Kolejno powstawały nowe kluby: „Nasz Styl” w Warszawie, „Integracja” w Warszawie, „Twister” w Poznaniu.

W polskiej kadrze jest 9. zawodników, a najbardziej utytułowani to: Paweł Karpiński i Joanna Reda oraz Katarzyna Błoch i Marek Zaborowski.

W przeszłości do czołowych tancerzy w Europie i na świecie należeli: Piotr Iwanicki, Monika Zawadzka, Dorota Janowska, Nadine Kinczel, Marta Sikorska, Grzegorz Górniak, Karol Skarzyński, Monika Chojnacka, Łukasz Prochacki, Emil Malanowski, Martyna Wiśniewska, Kamil Kuran, Karolina Guzowska, Nadine Kinczel, Iwona Wydra i Marcin Błażejewski.