WPO 2019: Hrehorowicz i Woźniak najlepsi z Polaków

W parapływackich międzynarodowych mistrzostwach Polski  w Szczecinie na krajowym „podwórku” dominowali Paulina Wóźniak (Start Szczecin) i Igor Hrehorowicz (Stat Wrocław). Świetnie zaprezentowała się  reprezentacja Uzbekistanu. Joanna Mendak (Start Białystok) na 100 m stylem motylkowym (kat. S12) i Alan Ogorzałek (Start Wrocław) na 400 m stylem dowolnym (kat. S10) uzyskali tak imponujące czasy, że wypełnili kwalifikację paraolimpijską dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 r.

Najlepszy wynik pierwszego dnia (tj. 22 listopada) wśród kobiet należał do Uzbejki Nigorakhon Mirzokhidova’ej (grupa S13), która na dystansie 100m stylem grzbietowym uzyskała 933 pkt. W gronie mężczyzn najlepszy okazał się Michał Golus (grupa S8) z klubu MKS Wodnik Radom, który na 50 m stylem motylkowym uzyskał 931 pkt. Kibice czekali na pojedynek na 50 m motylkiem paraolimpijskich gwiazd: reprezentantki gospodarzy z KSI START Szczecin Pauliny Woźniak z Joanną Mendak (Start Białystok). Piękna postawa kibiców którzy oklaskiwali zwycięstwo Mendak, druga Woźniak, trzecie miejsce dla reprezentantki Danii Amalie Vinther.

Paulina Woźniak (z lewej) i Joanna Mendak. Fot. Winter Polish Open

Zawodnikiem drugiego dnia został Firdavsbek Musabekov z Uzbekistanu (grupa SB13). Na 100 m stylem klasycznym uzyskał imponujące 943 pkt. a cała jego reprezentacja dominowała w sobotniej rywalizacji. Reprezentantka gospodarzy z KSI START Szczecin Paulina Woźniak zdobyła wówczas drugi medal, tym razem brązowy na 50 m stylem dowolnym, uzyskując wynik dnia w gronie polskich zawodniczek (871 pkt.). Gabriel Kowalski  z klubu PSP Swim Płock na 50 m st. dowolnym uzyskał 870 pkt., co okazało się najlepszym wynikiem wśród polskich zawodników. Najbardziej utytułowana pływaczka mistrzostw, Joanna Mendak (Start Białystok) wystartowała po raz pierwszy od igrzysk w Rio 2016 na 100 m stylem motylkowym. Jak widać z powodzeniem, uzyskując dla Polski kwalifikację paraolimpijską. Tego dnia podobnej sztuki, tyle że na 400 m st. dowolnym (S10), dokonał 16-letni Alan Ogorzałek.

Wynik trzeciego dnia w gronie kobiet należy do holenderki Cleo Keizer, która na 50 m stylem grzbietowym osiągnęła 961 pkt., wśród polskich zawodniczek najlepszą okazała się szczecinianka Paulina Woźniak (również na 50 m stylem grzbietowym), 774 pkt. Najlepszy wynik niedzieli w gronie mężczyzn należy do Polaka Patryka Biskupa z KKS Włókniarz 1925 Kalisz, który na 50 m stylem grzbietowym uzyskał 911 pkt.

W Winter Polish Open wystartowało w dniach 22-24 listopada 2019 roku ponad 200 zawodników. Galeria zdjęć dostępna jest na Facebooku organizatora imprezy [tutaj!]

Naj, naj, naj Winter Polish Open:

Pływaczka: Paulina Woźniak (KSI START Szczecin) z 2518 pkt. licząc trzy najlepsze starty.
Pływak: Igor Hrehorowicz (Start Wrocław) z wynikiem 2571 pkt. licząc trzy najlepsze starty.
Drużyna: Uzbekistan
Drużyna z Polski: KSI START Szczecin

Źródło: Informacje prasowe Winter Polish Open 2019

Mistrzostwa Polski odbyły się dzięki dofinansowaniu:
Ministerstwa Sportu i Turystyki,
Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START,
PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
Miasta Szczecin,
Grupa PGE zespołu elektrowni Dolna Odra.

Partnerami wydarzenia byli:
Teraz Polska, LOTTO, Agencja Marketingowa LUNGO, Polglass, Seat Grupa Cichy Szczecin, SocaTots, Sanprobi, Tenzi, Eurofitness, The Scars Foundation, Ekspert Zdrowia, OSHEE, Decathlon, U.studio events & catering, Bodaikan Klub karate, Wybuchowe Urodziny, Keep, Mekwa Street Magic, Pałac Młodzieży, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Teatr Gwitajcie, Szczecińskie WOPR, Idee, Visual Sensation