Wrześniowy obóz w Wiśle – handbike

W dniach 5-15.09.2016 r. w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle odbył się obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych. W obozie wzięło udział 40 osób. 30 uczestników oraz 10 osób obsługujących obóz (w tym trenerzy, obsługa techniczna i wolontariusze).

W trakcie obozu były prowadzone zajęcia sportowe z różnych dyscyplin. Dyscypliną przewodnią w trakcie obozu było kolarstwo ręczne. Zajęcia prowadzone były na siłowni,  basenie, stadionie lekkoatletycznym, a także w terenie w okolicach ośrodka. Uczestnicy korzystali także z odnowy biologicznej (sauna, jacuzzi). Sportowcy byli podzieleni na grupy w zależności od umiejętności i poziomu sportowego. Zawodnicy początkujący zapoznawali się ze sprzętem i metodami treningu. Grupa  początkująca miała zajęcia  na stadionie lekkoatletycznym gdzie w bezpieczny sposób mogła rozpocząć naukę jazdy na handbike’u. Część osób z grupy początkującej po kilku treningach dołączyła do grupy zaawansowanej.

Grupa zaawansowana doskonaliła swoje umiejętności. Treningi były przeprowadzane na trasach w okolicy Wisły. Jeśli pogoda nie pozwalała na jazdę w terenie to treningi były przeprowadzane na trenażerach stacjonarnych lub na obiektach wewnątrz ośrodka sportowego.
Obóz przyczynił się do podniesienia poziomu sportowego większości uczestników. Uczestnicy otrzymali także sporo wiedzy teoretycznej na temat sprzętu sportowego, metod i zasad prawidłowego treningu itp.

Obóz był dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.