Zimowe mistrzostwa Polski w pływaniu

253 zawodniczek i zawodników rywalizowało podczas Zimowych Otwartych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu, które odbyły się w dniach 4-6 grudnia w Szczecinie. Impreza miała o tyle szczególny charakter, że była też okazją do zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Stąd na starcie stanęli reprezentanci aż 30 krajów. My skupimy się wprawdzie na rywalizacji naszych reprezentantów, ale wypada choćby odnotować pobicie rekordu świata przez Holenderkę Lisette Bruinsę, która 50 metrów stylem klasycznym przepłynęła w czasie 39,36 s. Świadczy to o niezwykle wysokim poziomie ostatnich w tym roku, aczkolwiek najważniejszych zawodów pływackich w Polsce.
O medale mistrzostw naszego kraju zawodnicy konkurowali w klasyfikacjach: ruchowej (S1-S10) i wzrokowej (S11-S13). Ze znakomitej strony pokazała się niezawodna Oliwia Jabłońska (Start Wrocław), której medale doprawdy trudno zliczyć. W Szczecinie zdobyła złoto na: 100 i 400 metrów stylem dowolnym, 100 m. „motylkiem” i 200 m. stylem zmiennym. Do tego dołożyła srebro w sztafecie 4×100 m. stylem zmiennym oraz medale za: najwyższy wynik punktowy (957 pkt. na 400 m. dowolnym) – srebro i najlepszy wynik w klasie startowej S10 – złoto. Od samego wymieniania wszystkich tych osiągnięć można dostać zadyszki. Trzy złote medale, a do tego srebro i brąz wywalczyła inna nasza znakomita pływaczka – Joanna Mendak (Start Białystok). Triumfowała na dystansach: 100 i 500 m. stylem dowolnym i 100 m. motylkowym. Ponadto była druga w rywalizacji na 200 m. dowolnym oraz trzecia na 100 m. dowolnym. Trzykrotnym mistrzem Polski został także Patryk Biskup reprezentujący Start Kalisz – na 50 i 100 m. stylem grzbietowym i 200 m. zmiennym. Do kolekcji złotych krążków dołożył także srebro na 400 m. dowolnym.
Pełne wyniki rywalizacji dostępne są na stronie:
http://www.megatiming.pl/zawody/zimowe-otwarte-mistrzostwa-polski-w-plywaniu-osob-niepelnosprawnych
Minima kwalifikacyjne do Rio wywalczyło dotąd jedenaścioro reprezentantek i reprezentantów Polski. Podczas mistrzostw w Szczecinie uzyskali je: Kamil Rzetelski (Start Wrocław), Bartłomiej Niesyczyński (NWP Kraków) i Kamil Otowski (IKS AWF Warszawa). Tymczasem na dziś mamy zapewnionych „zaledwie” 7 miejsc na igrzyska. Stąd też zażarta walka o jak najwięcej tzw. MQS (minimów), bowiem to ich ilość wpływa na liczbę miejsc w samolocie odlatującym za niespełna rok do Brazylii. Najbliższa okazja 20 grudnia we włoskiej Brescii. Trzymamy kciuki za naszych kadrowiczów!
PParus