21 medali polskich lekkoatletów na mistrzostwach świata

Dobiegły końca lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata IPC w Doha. Nasza reprezentacja przywiozła ze stolicy Kataru 21 krążków (9 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych). W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na wysokim 6. miejscu. W mistrzostwach brali udział reprezentanci 100 krajów.
O polskich medalistach, którzy wystąpili w pierwszej części imprezy już pisaliśmy https://pzsnstart.eu/lekkoatletyczne-mistrzostwa-swiata Z przyjemnością uzupełniamy naszą relację o kolejne dni mistrzostw. Zaczynamy rzecz jasna od zdobywców medali z najcenniejszego kruszcu – mistrzów świata: Barbary Niewiedział, MaciejaLepiato, Michała Derusa i Janusza Rokickiego.

Złoto

Z blaskiem złota kojarzyć się będą te mistrzostwa Barbarze Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów). Po świetnym występie w biegu na 1500 metrów Polka została także mistrzynią świata na dystansach: 400 i 800 metrów (oba w klasie T20). W finale tego krótszego dystansu Polka osiągnęła czas 57,78 s. Druga Ukrainka Natalia Iezlowecka straciła do Niewiedział ponad sekundę (59,19). Pozostałe zawodniczki do przebiegnięcia 400 metrów potrzebowały co najmniej minuty. Brązowa medalistka Amerykanka Ariffin Mohamad dystans jednego okrążenia pokonała w czasie: 1:00,35 m. W finale biegła także druga Polka – Arleta Meloch, która z czasem 1:01,26 zajęła 6. miejsce.

Trzecie swoje złoto mistrzostw świata w Doha Barbara Niewiedział zdobyła w biegu na 800 metrów (wynik 2:22,06 m.). Druga była Rosjanka Maria Kolcowa (2:24,38), trzecia Holenderka Shirley Kerkhove (2:24,81). Ponad dwusekundowa przewaga Polki nad resztą stawki mówi wszystko o wielkiej formie naszej mistrzyni. Podsumowując – trzy występy, trzy złota. Czapki z głów przed Panią Barbarą!

Kapitalnym występem w konkursie skoku wzwyż w kl. T44 popisał się Maciej Lepiato – lekkoatleta Startu Gorzów Wielkopolski. Polak pobił swój własny rekord świata skacząc na wysokość 2,18 m., deklasując tym samym rywali. Srebrny medalista, Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards, zaliczył „tylko” 2,05. Trzeci był Amerykanin Jeff Skiba (1,95).
W pierwszej relacji z mistrzostw wspominaliśmy o ogromnych szansach Michała Derusa na obronę tytułu mistrza świata sprzed dwóch lat w biegu na 100 metrów w kl. T47. Sprinter reprezentujący na co dzień barwy AZS PWSZ i Start Tarnów nie zawiódł. Złoty medal Polak przyozdobił ustanowieniem rekordu mistrzostw świata – 10,73. Drugi był Brazylijczyk Yohansson Nascimento (10,99). Brąz dla Chińczyka Hao Wang (11,06). Co ciekawe, skład podium był taki sam, jak w rywalizacji na 200 metrów. Z tą istotną różnicą, że tym razem na najwyższym stopniu stanął nasz Michał Derus.
W ślady Bartosza Tyszkowskiego (złoto w klasie F41) poszedł Janusz Rokicki (MOSiR Cieszyn). Polak zdobył złoty medal w konkurencji pchnięcie kulą w kl. F57. W finale konkursu osiągnął odległość 14,92 m. Drugi był Rosjanin Aleksiej Aszapatow (14,56), trzeci Chińczyk Guoshan Wu (14,53). Dla Rokickiego był to pierwszy złoty krążek w najważniejszych imprezach. Wcześniej regularnie zdobywał srebro. Tak było m.in. podczas Igrzysk Paraolimpijskich w 2004 i 2012 roku oraz mistrzostw świata w 2006. W końcu jedno z marzeń się spełniło. Czas na drugie, w Rio.

Srebro

W pierwszej relacji z mistrzostw pisaliśmy o brązowym medalu Lucyny Kornobys w pchnięciu kulą. Jak się okazało była to tylko zachęta do srebra zdobytego w konkursie rzutu oszczepem w klasie F34. Poruszająca się na wózku Jeleniogórzanka, reprezentująca barwy Startu Wrocław posłała oszczep na odległość 18,15 m. Lepsza od niej była tylko Chinka Lijuan Zou (20,98 m). Trzecie miejsce zajęła Niemka Frances Herrmann (16,82). O dobrej formie Kornobys może świadczyć fakt, iż wynik osiągnięty w finale był jej najlepszym tegorocznym rezultatem. Czyli przygotowania do najważniej imprezy w sezonie przebiegły zgodnie z oczekiwaniami.

W ślady starszej koleżanki poszła Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.), która także zdobyła srebrny krążek w rzucie oszczepem, ale w klasie F46. Polka rzuciła na odległość 39,28 m. Złoto zdobyła Amerykanka Hollie Arnold (40,53). Brąz dla Nowozelandki Holly Robinson (38,18). Srebro zdobyte przez Piekart jest po złotym medalu igrzysk największym sukcesem w karierze tej równie wszechstronnej, co urodziwej lekkoatletki.

Brąz

Lekki niedosyt pozostał po występie zawodnika Startu Gorzów – Mateusza Michalskiego w biegu na 200 m. w klasie T13. Brązowy medal z pewnością nie raduje naszego lekkoatlety, który na swoim koncie ma już przecież złote medale zarówno mistrzostw świata, jak i igrzysk paraolimpijskich. Do Rio pozostało na szczęście na tyle dużo czasu, że formę można jeszcze poprawić. W biegu finałowym szybsi od Polaka byli: Namibijczyk Nambala Johannes (czas 21,74) i Australijczyk Chad Parris (21,82). Czas Michalskiego to 21,92.
Brązowy medal zdobył Maciej Sochal w konkurencji rzut maczugą w klasie F32. Poruszający się na wózku zawodnik Startu Koszalin uzyskał odległość 32,50 m. Złoto zgarnął Rosjanin Vladislaw Frolow (35:94 – rekord świata), srebro Algierczyk Lahouari Bahlaz (34,46).
W finale konkursu rzutu dyskiem w klasie F12 z dobrej strony pokazał się Marek Wietecki – lekkoatleta Startu Gorzów Wielkopolski. Nasz dyskobol zdobył brązowy medal z wynikiem 44,76 m. Najlepszy okazał się Saman Pakbaz z Iranu (46,20). Tuż za nim uplasował się Hiszpan Gonzales Lopez (44,93).
Na trzecim stopniu podium stanął także poruszający się na wózku kulomiot Karol Kozuń (Start Zduńska Wola). Polak przegrał srebro z Chorwatem z Milosem Zaricem o 2 cm uzyskując odległość 11,47 m. Mistrzem świata został Bułgar Ruzhdi (11,81). Piąty w finałowym konkursie był inny nasz reprezentant – Lech Stoltman (11,36)
Brązowy medal w klasie T47 zdobyła nasza biegaczka Alicja Fiodorow, reprezentująca na co dzień Start Radom. Polka 100 metrowy dystans pokonała w czasie 12,74. Identyczny rezultat osiągnęła zdobywczyni srebrnego medalu Chinka Yanping Wang. Złoty medal zawisł na szyi Amerykanki Deja Young (12,69).