Relacja ze szkolenia

W bieżącym roku Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START przygotował i od lipca prowadzi „ Szkolenia dla Instruktorów i Wolontariuszy”, projekt współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Założeniem projektu jest przygotowanie i przekazanie uczestnikom szkolenia kompendium wiedzy o pracy przy organizowaniu wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Program szkolenia zawiera wiedzę niezbędną do zdobycia certyfikatu PRK2, wydawanego przez Polski Komitet Paralimpijski.

W lipcu br, w pierwszym spotkaniu stacjonarnym w Ośrodku Przygotowań Paralimpijskich uczestniczyli wolontariusze i instruktorzy już współpracujący z dwoma klubami oraz kilka osób, które ze sportem adaptowanym miały pierwszy raz do czynienia.

Zajęcia obejmowały wykłady oraz warsztaty w asystowaniu i transferach osób na wózkach i niewidomych. O historii sportu osób z niepełnosprawnościami opowiadał Krzysztof Kwapiszewski, aktywny sportowiec i działacz od 1968 r.

Większość ćwiczeń było prowadzonych w terenie, w warunkach naturalnych.

strzelectwie sportowym, pchnięciu kulą i biegu na 60m. z osobą niewidomą. Po zawodach przeprowadziliśmy krótką analizę przygotowania i realizacji zawodów.

Drugie spotkanie odbyło się we wrześniu. Uczestnicy tego szkolenia to w znacznej większości pracownicy centrów rehabilitacji, mający na co dzień do czynienia z osobami niepełnosprawnymi, jednak na poziomie nauki zachowań utylitarnych. Ta grupa chciała odświeżyć swoją wiedzę o asystowaniu, a także dowiedzieć się o możliwościach wdrożenia osób po urazach do sportu i rekreacji.

Prowadzący wykłady przekazali podstawowe informacje o sporcie osób z niepełnosprawnościami, organizacji tego sportu, czy wykorzystywanym sprzęcie. Przeprowadzono także warsztaty asyst i transferów.

W listopadzie, w naszym ośrodku w Wiśle spotkała się następna, bardzo zróżnicowana grupa. Wśród uczestników byli studenci AWF, nauczyciele WF, wolontariusze WOŚP oraz osoby starsze, chcące zaangażować się w wolontariat sportowy.

Scenariusz spotkania był podobny do poprzednich. Oprócz wykładów i warsztatów zorganizowane zostały także mini zawody, które miały nauczyć kursantów pracy przy zawodach sportowych osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zorganizowali i przeprowadzili zawody w Boccię.

Na przełomie listopada i grudnia czwarta grupa miała okazję przećwiczyć asysty i transfery, wysłuchać ciekawe wykłady o sporcie osób niepełnosprawnych oraz zrealizować małe zawody sportowe. Ponownie uczestnikami byli studenci, aktywni wolontariusze i chętni do rozpoczęcia przygody z wolontariatem.

Przed nami ostatnie spotkanie w tym roku. W połowie grudnia nowa ekipa nie tylko posłucha wykładów i przećwiczy pracę. Ta grupa ostatniego dnia szkolenia, jako pierwsza w Polsce przystąpi do egzaminu na PRK2 w ramach Zintegrowanego Systemu Kształcenia.

Program naszego szkolenia to nie tylko spotkania stacjonarne. To także ponad 15 godz. Wykładów on- line oraz 15 godz. Praktyk. Nagrania z tych wykładów zostaną po zmontowaniu udostępnione na stałe w budowanej w PZSN Bazie Wiedzy.