Gala Mistrzów Sportu 2014

10 stycznia w Warszawie odbyła się Gala Mistrzów Sportu. Impreza miała miejsce w hotelu Hilton. Była to już 80. edycja Plebiscytu na Najlepszego Polskiego Sportowca. Wyróżnienia przyznawano w dziesięciu kategoriach. Kibice wybierali zwycięzców w głównej kategorii: Sportowiec Roku. W pozostałych kategoriach decydujący głos miała Kapituła  Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” oraz TVP.
Podczas Gali statuetki powędrowały  do trzech kolarzy: Michała Kwiatkowskiego, Rafała Majki oraz Renaty Kałuży z BZSR. „Start” Bielsko-Biała. Zawodniczka otrzymała wyróżnienie Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego Roku. Renata Kałuża uprawiająca parakolarstwo w ubiegłym roku wywalczyła złoty medal na dystansie 51 kilometrów na Mistrzostwach Świata w Greenvile (Stany Zjednoczone). W konkurencji jazda indywidualna na odcinku 16,6 km zajęła trzecie miejsce. W roku 2013 zdobyła Puchar Świata i dwa srebrne medale podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie.  Statuetkę wręczyła srebrna medalistka olimpijska z Pekinu, Maja Włoszczowska.
Wyróżnienia otrzymali: w kategorii Odkrycie Roku- Mateusz Mika (siatkówka); w kategorii Trener Roku- Stephane Antiga (reprezentacja siatkówki) ex aequo z Łukaszem Kruczkiem szkolącym kadrę skoczków narciarskich. Reprezentacja Siatkarzy została Drużyną Roku 2014. Za najlepsze Wydarzenie Medialne uznano Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w TVP. Imprezą Roku okazały się Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, a wyróżnioną Imprezą Masową Roku- Orlen Warsaw Marathon. Najlepszym Animatorem Sportu Masowego została firma Coca-Cola, prowadząca program Lider Animator, mającym na celu zwiększenie fizycznej aktywności wśród Polaków. Pierwsza część Gali zakończona została wręczeniem statuetki Superczempiona. Kategoria dotyczy osób, które swoją karierę sportową już zakończyły. Tytułem Superczempiona uhonorowana została lekkoatletka Irena Szewińska.
Na pierwszym miejscu Plebiscytu uplasował się skoczek Kamil Stoch, uzyskując tym samym tytuł Sportowca 2014 roku. Stoch na ubiegłorocznej Olimpiadzie w Soczi zdobył dwa złote medale. Drugie miejsce zajął siatkarz Mariusz Wlazły, trzecie Michał Kwiatkowski. Czwarte miejsce zajęła Justyna Kowalczyk, pięciokrotna zwyciężczyni Plebiscytu na Najlepszego Sportowca z ubiegłych lat.
Poniżej pierwsze 10 miejsc Plebiscytu na Najlepszego Sportowca 2014 roku.