XLII INDYWIDUALNE MP ON w PODNOSZENIU CIĘŻARÓW – Wisła 2015

Czterdzieste drugie Mistrzostwa Polski Mężczyzn , trzynaste wśród Kobiet i dziesiąte wśród Juniorów w podnoszeniu ciężarów za nami. Mistrzostwa odbyły się w dniach 12-14 czerwca 2015r. w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle.  Głównym organizatorem mistrzostw, przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, a podczas mistrzostw uzyskano kilka wspaniałych wyników zarówno przewyższające rekordy życiowe i Polski zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn w różnych kategoriach wagowych i  wiekowych. Patronat nad mistrzostwami przyjęli przewodniczący Komisji Kultury Turystyki i Sportu Rady Miasta Wisła Zdzisław Plich, który dokonał uroczystego otwarcia mistrzostw  oraz TVP Katowice.
W pierwszym dniu mistrzostw w sobotę na pomoście pojawiły się panie, które rywalizowały o tytuły Mistrzyń Polski w dziesięciu kategoriach wagowych od najlżejszej 41 kg, do najcięższej kategorii powyżej 86 kg. W mistrzostwach udział wzięły aktualne medalistki Mistrzostw Świata i Europy, a także Paraolimpiady  jak Justyna Kozdryk, Magdalena Konior, Marzena Łazarz, Małgorzata Halas Koralewska, Paulina Przywecka-Pudziak. Do ciekawej rywalizacji o tytuł najlepszej zawodniczki w kategorii open doszło pomiędzy Małgorzatą Hałas -Koralewską reprezentującą Start Wrocław a medalistką paraolimpijską z Pekinu Justyną Kozdryk/Start Radom. Do tej rywalizacji przystąpiła także Magdalena Konior/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice i Marzena Łazarz/Start Tarnów. Górą w tym pojedynku, który trzymał wszystkich w napięciu aż do ostatniego podejścia zawodniczek była Małgorzata Hałas-Koralewska, która czterokrotnie poprawiała rekordy Polski w kategorii wagowej 55 kg. Najpierw w konkursie uzyskała w pierwszej próbie 96 kg, następnie 103 kg i w trzecim podejściu 105 kg uzyskując 106,85 pkt. W czwartej próbie nie zaliczanej do ostatecznej klasyfikacji zaliczyła aż 108 kg co jest nowym rekordem Polski w kategorii wagowej 55 kg. Drugie miejsce tym razem dla Justyna Kozdryk  zwyciężczyni kategorii wagowej 50 kg,  która uzyskała 96 kg poprawiając rekord Polski o 1 kg co w przeliczeniu dało zawodniczce 105,43 pkt. Trzecie miejsce dla Magdaleny Konior/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice z nowym rekordem Polski 111 kg/104,38 pkt. w kategorii wagowej 67 kg, która aż trzykrotnie poprawiała rekordy Polski  99 kg w pierwszym podejściu, 103 kg w drugim i 111 kg w trzecim podejściu. Czwarte miejscem tym razem zajmuje Marzena Łazarz/Start Tarnów z największym podniesionym ciężarem wśród kobiet 135 kg w kategorii powyżej 86 kg.  Jak widać zawodniczki były bardzo dobrze przygotowane do mistrzostw przez swoich trenerów a różnica  punktowa pomiędzy nimi była bardzo mała co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy na Węgrzech. Tym razem w mistrzostwach zabrakło kilkukrotnej medalistki i rekordzistki Polski Kamili Rusielewicz/Start Koszalin  co zapowiadałoby jeszcze lepszą rywalizację między zawodniczkami.
Wśród juniorek do lat 20 najlepszą zawodniczką mistrzostw była Paulina Rutkowska/IKS Warszawa podnosząc sztangę ważącą 58 kg/59,02 pkt., a Anna Kobuszewska/Start Bydgoszcz najlepszą juniorką do lat 23 z rezultatem 75 kg/74,99 pkt.
Natomiast mężczyźni rywalizowali także w dziesięciu kategoriach wagowych od najlżejszej 49 kg, do najcięższej powyżej 107 kg. Pierwszego dnia mistrzostw odbyły się kategorie wagowe od 49 kg do 88 kg a w niedzielę pozostałe 97 kg do plus 107 kg. Tu także jak u kobiet doszło do ostrej rywalizacji o tytuł najlepszego zawodnika mistrzostw. W gronie do tytułu znaleźli się zeszłoroczny pechowiec Wawrzyniec Latus/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice, który dla przypomnienia spalił w zeszłym roku wszystkie trzy podejścia na Mistrzostwach Polski, Grzegorz Lanzer/Start Koszalin, Marek Trykacz/ Start Zielona Góra.  Jak co roku i tym razem w kategorii wagowej 65 kg spotkali się dwaj wielcy rywale Marek oraz Grzegorz.  Rekord Polski w tej kategorii wynosił 180 kg, ale już w drugim podejściu został poprawiony na 181 kg przez Marka a odpowiedź Grześka była natychmiastowa 185 kg zaliczone. Trzecie zgłoszone podejście Marka to 186 kg i sztanga w górze i podejście zostaje zaliczone i rekord życiowy poprawiony aż o 8 kg. Grzesiek mimo iż wystarczyło mu do zwycięstwa podnieść tyle co Marek będąc zawodnikiem lżejszym  zdecydował się na podniesienie ciężaru o 1 kg czyli 187 kg i ciężar także ten podnosi ustanawiając po raz kolejny nowy rekord Polski. Obaj zawodnicy podchodzili jeszcze do czwartych podejść na rekord Polski nie zaliczanych do ostatecznej klasyfikacji. Niestety podejścia do  188 kg Marka i 190 kg Grzegorza nie zostały zaliczone przez sędziów.  Będąc w dobrej sytuacji i znając już punkty swoich  rywali Wawrzyniec Latus  startujący w kategorii wagowej 88 kg będący w wysokiej formie zaczął od 195 kg w pierwszym podejściu zaliczając ten ciężar bardzo lekko. Następnie w drugim zgłasza 200 kg i także zalicza podejście do tego ciężaru. Walcząc o zwycięstwo w kategorii open na najlepszego zawodnika musiał zgłosić w trzecim podejściu aż 212 kg i licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem jak sztanga powędrowała w górę i podejście zostało zaliczone, a Wawrzyniec poprawił rekord Polski należący do Piotra Szymeczka z Startu Tarnów aż o 20 kg. Różnica punktowa najlepszych zawodników była minimalna. Wawrzyniec uzyskał 192,91 pkt., Grzesiek 192,61 pkt., a Marek 191,03 pkt.
Rafała Wit/Startu Katowice okazał się najlepszym juniorem do lat 20, który przy wadze ciała 63,50 kg podniósł sztangę ważącą 130 kg poprawiając wynik z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski aż o 17 kg  i uzyskał 134,69 pkt. Drugie miejsce, ale już z dużą startą punktową dla Gracjana Weilera/Fundacja Kołobrzeg Bez Barier 83/74 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Partyk Jarno/Start Tarnów z wynikiem  70 kg/62,58 pkt.
Wśród juniorów do lat 23 najlepszym okazał się  Tomasz Majewski ze Startu Koszalin, także ubiegłoroczny zwycięzca kategorii open.  Tomek uzyskał wynik 158 kg ustanawiając nowy rekord Polski lepszy o 5 kg w kategorii wagowej do 88 kg i uzyskał 144,53 pkt.  Drugie miejsce dla Krzysztofa Czyża 150 kg/123,28 pkt. w kategorii plus 107 kg z wynikiem wyższym o 3 kg od rekordu Polski juniorów . Na najniższym stopniu podium Michał Salomon/Start Wrocław 112 kg/120,16 pkt. i tu także rekord Polski juniorów do lat 23 w kategorii wagowej 59 kg.
Mistrzostwa Polski zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawodniczki i zawodnicy zostali uhonorowani wspaniałymi medalami, pucharami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanych przez sponsorów.
Wyniki uzyskane podczas Mistrzostw Polski należy uznać za bardzo dobre, co pozwoli trenerom kadry Jerzemu Mysłakowskiemu i Mariuszowi Oliwie wybrać zawodniczki i zawodników do szerokiej reprezentacji Polski w celu przygotowania do startu w zbliżających się Mistrzostw Europy., które odbędą się na Węgrzech. Jak zawsze impreza przebiegła w przyjaznej, sportowej atmosferze i zakończyła się sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym a odwiedzili nas podczas mistrzostw między innymi Jarosław Duda Sekretarz Stanu,  Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Łukasz Szeliga. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Anna Wandzel – Dyrektor Oddziału Katowic PFRON, Zbigniew Wuwer – Prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportu, Danuta Kozyra Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Joanna Wrotniak Apteka Wisła, Członkowie Zarządu PZSN Start oraz PKPAR, trenerzy, opiekunowie i sędziowie IPC.
Wśród sponsorów wspomagający Sport Paraolimpijski za co im serdecznie dziękujemy byli między innymi  : Andrzej Kudełka – Nadleśniczy z Wisły, CITO s.c. za ufundowanie koszulek, Salon Medyczny Active za suplementy dla sportowców, Pan Andrzej Kudełka nagrody rzeczowe, Pan Filip Strzeboński – nagrody rzeczowe, Pan Twardowski z firmy Polsport – nagrody rzeczowe, Pani Joanna Płaczek Wrotniak – nagrody rzeczowe, Pan Molin Paweł – nagrody rzeczowe Urząd Miasta Wisła – nagrody rzeczowe, Panom Zdzisławowi i Leszkowi Legierskim- przetwórstwo mięsne – nagrody rzeczowe Piekarnia nr1 – nagrody rzeczowe, Piekarnia Troszok – nagrody rzeczowe, Hurtownia Spożywcza Marek Macura – nagrody rzeczowe, Hurtownia Mięsna Marek Legierski – nagrody rzeczowe Dziękujemy za przybycie pełnomocnikowi rządu do spraw osób niepełnosprawnych Jarosławowi Dudzie.
Transmisję z Mistrzostw Polski przeprowadził portal www.silajestwnas.pl

 

Grzegorz Leski

 

relacja foto tutaj

Podobne wpisy