Sześć medali pływaków na mistrzostwach świata

Sześć medali zdobyła reprezentacja Polski w pływaniu podczas mistrzostw świata, które zakończyły się w niedzielę w szkockim Glasgow. W ostatnim dniu imprezy swoje drugie medale zdobyły: Oliwia Jabłońska (400 m stylem dowolnym) oraz Joanna Mendak (100 m motylkiem). Na szyjach obu pań zawisły krążki z tego samego kruszcu – brązowego. Należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku Jabłońskiej (czas 4:39,62), jak i Mendak (1:05,69) pobite zostały rekordy życiowe. Ta druga ustanowiła także rekord Europy w swojej kategorii sprawnościowej (S13). Łącznie nasi pływacy wywalczyli pięć brązowych i jeden srebrny medal.
– Wynik, jaki osiągnęliśmy na tych mistrzostwach jest lepszy niż dwa lata temu w Montrealu, skąd przywieźliśmy zaledwie trzy krążki. To dobry prognostyk przed Igrzyskami w Rio – powiedział Wojciech Seidel, trener reprezentacji Polski. – Klasę potwierdzili medaliści mistrzostw Europy sprzed roku – Joanna Mendak ze Startu Białystok i Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław. Asia wywalczyła brązowe medale na 50 metrów stylem dowolnym i 100 m motylkowym. Szczególnie cieszy występ w tej drugiej konkurencji, gdzie uzyskała świetny czas i bardzo niewiele straciła do swoich konkurentek. Oliwia nie zawiodła na 100 m stylem motylkowym (srebro) oraz uzyskała świetny wynik na 400 m kraulem (brąz) – podsumowuje trener Seidel.
Szkoleniowiec chwalił także zdobywców brązowych medali: Jacka Czecha (Start Tarnobrzeg) i Wojciecha Makowskiego (IKS Warszawa). Wspomniał również o tych, którzy otarli się o podium, czyli Paulinie Woźniak ze Startu Szczecin oraz Patryku Biskupie (Start Kalisz). –  Uważam, że ta szóstka powinna być naszą podstawową kadrą na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Należy pamiętać o Patryku Karlińskim, który z powodu kontuzji nie startował w Glasgow. Przed nami cztery tygodnie odpoczynku, po czym wracamy do pracy – kończy Wojciech Seidel.
Podsumowując całą imprezę należy wspomnieć jeszcze o Brazylijczyku Danielu Diasie, zdobywcy aż ośmiu medali, w tym siedmiu złotych. Klasyfikację medalową mistrzostw wygrali Rosjanie: 32 złote, 18 srebrne i 20 brązowe. Na drugim miejscu uplasowała się Ukraina (21-27-15), trzecie zajęli Amerykanie (11-11-8). Polska została sklasyfikowana na 27. miejscu.