Sukcesy kajakarzy na mistrzostwach świata

Dobre wieści dotarły do nas z Mediolanu, gdzie kończą się mistrzostwa świata w kajakarstwie (startują zarówno sportowcy sprawni, jak i niepełnosprawni). Katarzyna Leśkiewicz (Start Zielona Góra) wywalczyła złoty medal w konkurencji V1 200m kanadyjek. W finałowym wyścigu pokonała Ann Yoshidę z USA. Stopień niżej na podium stanął w tej samej konkurencji mężczyzn Jakub Tokarz, reprezentujący na co dzień Start Wrocław. Niestety, oba medale nie dały kwalifikacji paraolimpijskiej, gdyż V1-200 znajduje się wciąż poza programem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Na szczęście swoją doskonałą dyspozycję Tokarz potwierdził podczas startu w K1-200 kl. 1. Tu także zdobył srebro, ale miało one o tyle większość wartość, iż dało przepustkę do startu w igrzyskach. Będzie więc okazja do rewanżu nad Brazylijczykiem Luisem Cardoso Da Silvą, z którym nasz reprezentant przegrał w obu startach – najpierw o 0,727 s., a następnie 1,670 s.
Blisko zdobycia medalu był Tomasz Moździerski z OTK Opole w konkurencji V1-200 w klasie Vl3 (poza programem IP). Zajął czwarte miejsce tracąc do trzeciego Węgra Daniela Geriego 0,592 s. Zwyciężył Brazylijczyk Carvalho. Drugi z Polaków Mirosław Rosiński (Start Zielona Góra) sklasyfikowany został na ósmym miejscu.
Medalu nie zdobył wprawdzie Mateusz Surwiło (Start Zielona Góra), ale siódma pozycja w finałowym wyścigu K1 200 m kl 3. pozwoliła mu zdobyć kwalifikację do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Pomogło trochę szczęście, gdyż przepustki dedykowane były pierwszym sześciu zawodnikom. Regulamin stanowi jednak, że kwalifikacje zdobywa się dla kraju, a jako że przed Polakiem finiszowało dwóch Rosjan, to paszport dla naszej reprezentacji wywalczył siódmy Surwiło. W finałowym wyścigu najlepszy był Niemiec Tom Kierey. O pechu może mówić Kamila Kubas ze Startu Zielona Góra. W konkurencji K1 200 m kl 1 kobiet był siódma, a kwalifikację olimpijską zdobywało pierwszych sześć zawodniczek. Szósta Francuzka Agnes Lacheaux wyprzedziła ją o zaledwie 0,160 s. Mistrzynią świata została Brytyjka Jeanette Chippington.
Podsumowując – trzy medale (złoto i dwa srebra) i dwie kwalifikacje olimpijskie pozwalają traktować mediolańskie mistrzostwa jako bardzo udane. Gratulujemy!