III Edycja Sztanga na Molo

III Edycja Sztanga na Molo – Puchar Polski w Wyciskaniu Wielokrotnym
Kołobrzeg 15.08.2015 r.

Już po raz trzeci spotkali się w Kołobrzegu na turnieju Sztanga na Molo w wyciskaniu wielokrotnym zawodniczki i zawodnicy specjalizujący się w wyciskaniu sztangi leżąc na ilość powtórzeń. Tym razem zawody miały rangę Pucharu Polski a głównym organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu. Współorganizatorami  imprezy byli Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Kołobrzeg, Agencja Ochrony Lex-Crimen, Fundacja Kołobrzeg bez barier. Celem zawodów była promocja sportu paraolimpijskiego Powerlifting, popularyzacja wyciskania wielokrotnego, integracja zawodników niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz promocja Regionu Pomorza Zachodniego.  Już od samego rana na kołobrzeskim molo zjawiło się wielu uczestników, gdzie od godziny 8.00 rozpoczęto oficjalne ważenie i weryfikację zawodników. Była to prawdziwa  impreza integracyjna, gdzie na wspólnym pomoście startowali sportowcy pełnosprawni ze sportowcami z niepełnosprawnością. Patronat nad imprezą objął Polski Komitet Paraolimpijski oraz Polski Związek Sportów Niepełnosprawnych „Start”. Patronat honorowy objęła Pani Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Pan Janusz Gromek – Prezydent Miasta Kołobrzeg. W turnieju udział wzięło bardzo wielu utytułowanych sportowców zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych z medalistami Paraolimpiad, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy czy też  Mistrzostw Polski, ale specjalizujących się w wyciskani na maksymalny ciężar. Zawody w Kołobrzegu z roku na rok się rozrastają i zgłasza się coraz więcej zawodników jak również sponsorów i partnerów nie tylko z Kołobrzegu, ale z całej Polski. W I Puchar Polski w Wyciskaniu Wielokrotnym Sztangi Leżąc wzięło udział  ponad 100 zawodników w różnych kategoriach wiekowych i wagowych. Zarówno zawodnicy pełnosprawni jak i niepełnosprawni wyciskali ciężar równy masie swojego ciała, zaś panie jej połowę. Dodatkową konkurencją open dla mężczyzn niezależnie od masy ciała było wyciskanie sztangi ważącej 100 kg. Turniej odbywał się w niezwykłym miejscu – na molo i przy bardzo dużej frekwencji kibiców. Na podkreślenie zasługuje organizacja zawodów jak i logistyka. Dodając do tego promocyjny wymiar turnieju, można powiedzieć, że organizatorzy mogą być z siebie dumni. Wejścia z turnieju mogliśmy oglądać w telewizji TVN 24, regionalnej TV Kołobrzeg a także w głównym wydaniu faktów TVN, oraz bezpośrednio na portalu internetowym www.silajestwnas.pl Patronat medialny nad zawodami objęli także serwisy: www.sfd.pl, www.PoTreningu.pl, www.silajestwnas.pl, www.e-kg.pl,
www.miastokolobrzeg.pl. Podczas zawodów bardzo fajną atmosferę stworzył prowadzący ta imprezę, spiker Krzysztof Głombowicz z Bydgoszczy, który robił dobrą robotę komentując i tłumacząc oglądającym co dzieje się na pomoście i robił to naprawdę bardzo umiejętnie. Oficjalnego otwarcia historycznego I Pucharu Polski w Wyciskaniu Wielokrotnym dokonał Dyrektor MOSiR-u Kołobrzeg, Pan Andrzej Bejnarowicz w imieniu własnym i Prezydenta Kołobrzegu Pana Janusza Gromekiego.

Przed oficjalnym startem zawodniczek i zawodników odbyła się kategoria dla WiP-ów „Mecenas Sportu”, gdzie do rywalizacji przystąpiło pięciu przedstawicieli sportu, wielkich propagatorów sportu  oraz sponsorzy. Wśród uczestników, którzy zmagali się z ciężarem połowy masy ciała zobaczyliśmy miedzy innym sędziego głównego Pucharu Polski Grzegorz Leskiego, Jarosława Kreję Lex Crimen dyrektora zawodów, Wiceprezydenta Miasta Kołobrzegu pana Jacka Woźniaka, Roberta Tworogala prezesa Fundacji Kołobrzeg Bez Barier oraz Adama Nowakowskiego właściciel statku wycieczkowego Santa Maria.

Rywalizacje na kołobrzeskim molo w Pucharze Polski rozpoczęły panie wyciskając ciężar równy połowie masy ciała a najlepszą zawodniczką wśród niepełnosprawnych została Małgorzata Hałas reprezentantka HAŁAS Team Strzelin, która sztangę o wadze 27,5 kg wycisnęła 61 razy. Na drugim miejscu podium stanęła Magdalena Kostka/Start Katowice z 38 powtórzeniami na ciężarze 30 kg.  Natomiast wśród pełnosprawnych zawodniczek z bardzo dobrym wynikiem 88 powtórzeń nie do pokonania była Marta Matuszewska z Wrocławia wyciskająca sztangę ważącą 27,5 kg. Drugie miejsce przypadło Kindze Moczydłowskiej z Rydułtów, która zmagała się z ciężarem aż 35 kg, ale wykonała 57 powtórzeń. Na trzecim stopniu podium stanęła Olimpia Felińska z Koszalina ubiegłoroczna zwyciężczyni Sztangi na Molo, która na te zawody przyjechała wraz z swoim trzymiesięcznym synkiem Jasiem i mimo krótkiego przygotowania wykonała aż 51 powtórzeń z sztangą ważącą 30 kg.

Panowie natomiast rywalizowali w dwóch kategoriach wagowych do 85 kg i powyżej. Wśród zawodników niepełnosprawnych w kategorii wagowej do 85 kg klasą dla siebie był zawodnik Startu Radom Piotr Plesiewicz, który prosto z pociągu po całonocnej podróży zdążył ledwo na ważenie. Piotrek sztangę ważącą 47,5 kg wycisnął aż 68 razy co było największą liczbą powtórzeń wśród wszystkich startujących zawodników i wyprzedził drugiego zawodnika Rafała Rocha z Białogardu o 15 powtórzeń. Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Lanzer/Start Koszalin ubiegłoroczny zwycięzca z 45 powtórzeniami na ciężarze 65 kg.

Natomiast wśród zawodników pełnosprawnych do niepokonania był Rafał Taraszkowski z Dąbrowy Górniczej, który obecnie mieszka w Monchengladbach/Niemcy. Rafał z ciężarem 62,5 kg wykonał aż 49 powtórzeń pokonując Tomasza Zielińskiego, który także w zeszłym roku startował w II edycji Sztangi na Molo i zajął wówczas także drugie miejsce. Tomek zrobił 44 powtórzenia z ciężarem 70 kg. O jedno powtórzenie mniej miał  Tadeusz Homańczuk z Wrocławia, jeden z prekursorów wyciskania wielokrotnego i jeden z najstarszych uczestników tej imprezy, ale wyciskał aż 82,5 kg co w przeliczeniu na kilogramy  dało zawodnikowi aż 3547,5 kg i było najwyższym  rezultat w kg jaki podniesiono na tych zawodach.

Natomiast w kategorii powyżej 85 kg wśród niepełnosprawnych zwyciężył Tomasz Majewski/Start Koszalin, który z ciężarem 85 kg wykonał 31 powtórzeń. Drugie miejsce dla Ryszarda Rogali reprezentanta Startu Gorzów z 27 powtórzeniami z ciężarem 100 kg. Na najniższym stopniu podium stanął Marcin Racinowski z Kołobrzegu inicjator i organizator imprezy z ramienia MOSiR Sztangi na Molo, który mimo nawału pracy przed zawodami wycisnął sztangę ważącą 85 kg aż 25 razy.

Czarny koń tych zawodów to Mariusz Marciniak z Gdańska zwycięzca wśród zawodników pełnosprawnych, który ze sztanga o ciężarze 85 kg wykonał 40 prawidłowych powtórzeń. Drugie miejsce z tą samą liczbą powtórzeń co trzeci zawodnik przypadło Grzegorzowi Dyrczowi z Tychów, który wyciskał większy ciężar niż Marcin Kosut/ RADMAT Team Kołobrzeg. Obaj panowie uzyskali po 35 powtórzeń, ale Grzegorz wyciskał sztangę o wadze 90 kg a jego konkurent 85 kg.

Odbyła się także kategoria juniorów do lat 23 dla zawodników pełnosprawnych w kategoriach wagowych także do 85 i powyżej 85 kg. W kategorii lżejszej zwyciężył Paweł Nowak z Wilkołaka Złotoryja z bardzo dobrym rezultatem 41 powtórzeń z sztangą ważącą 75 kg i aż o 21 powtórzeń wyprzedził drugiego zawodnika Fawasa Schechkhedera, który przyjechał do nas z Monchengladbach/Niemcy wyciskający ciężar 77,5 kg. Na najniższym stopniu podium znalazł się Piotr Jęsiak/ FanGym Mogilno z 20 powtórzeniami tyle co drugi zawodnik, ale wyciskał mniejszy ciężar 60 kg.

Kategorię powyżej 85 kg, także z bardzo dobrym wynikiem 31 powtórzeń z ciężarem 90 kg wygrał reprezentant Skwierzyny Piotr Runge. Drugie miejsce dla Sławomira Sidorowicza z Pogorzeli, który ze sztanga ważącą 105 kg zrobił 22 powtórzenia. O jedno powtórzenie mniej i trzecie miejsce na podium wywalczył Damian Maśliński, który walczył z ciężarem 90 kg.

Ostatnią konkurencją w której walczyli panowie było wyciskanie sztangi o wadze 100 kg w kategorii open. W tej konkurencji zwyciężył Zbigniew Drewniak z Częstochowy, który wycisnął sztangę 34 razy, ale przy wadze 126,6 kg. Jak już wspomniałem wyżej czarny koń tych zawodów Mariusz Marciniak z Gdańsk był drugi z 33 powtórzeniami, ale wynik ten osiągnął przy wadze tylko 87,3 kg. Trzecie miejsce z tym samym wynikiem co Mariusz przypadło Pawłowi Tyborczykowi/KSK Kołczygłowy, ale zawodnik był cięższy ważąc 93,7 kg, który był czwarty w wyciskaniu własnej wagi ciał.
Impreza jak co roku przebiegała we wspaniałej, sympatycznej i sportowej atmosferze. Organizatorzy dziękują wszystkim zawodnikom za udział oraz wszystkim osobą zaangażowanym  przy organizacji zawodów jak licznym sponsorom, bez których ten wspaniały turniej nie mógłby dojść do skutku.  Za pierwsze miejsca w każdych kategoriach  nagrodami były pobyty weekendowe  dwuosobowe w hotelu ProVita Wellness Hotel w Kołobrzegu a z pierwsze miejsce w wyciskaniu 100 kg pobyt w  Hotelu Havet Resort & SPA   w Dźwirzynie. Ponadto do szóstego miejsca uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez pozostałych sponsorów i pakiety startowe i pamiątkowe koszulki ufundowane przez SFD Sportowe Forum Dyskusyjne, Sklep SDF, PoTreningu.pl i ActivLab Sport.
Impreza wspófinansowana przez: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gminę Miasto Kołobrzeg.
Opiekę Medyczną zapewnił Remigiusz Jankowski – Stowarzyszenie Grupa Ratownicza „PARAMEDIC” a o zdjęcia z ipprezy Foto – Kacper Pajor
Przede wszystkim serdeczne podziękowanie dla wszystkich sponsorów, dzięki którym była to impreza pod względem nagród jedna z najlepszych w Polsce. Podziękowania dla: ProVita Wellness Hotel – Agnieszka Trafas, ActivLab Sport, SFD Sportowe Forum Dyskusyjne, Sklep SFD, PoTreningu.pl, Cito Dochodzenie Odszkodowań Auta Zastępcze – Filip Strzeboński i Marek Różański, BL Serwis – Barbara i Leszek Aleksiuk, Hydrobud – Adam Dzik, Grill House Wichłacz – Dawid Wichłacz, Łukasz Wichłacz, Gruba Ryba – Smażalnia Ryb  – Adela i Paweł Łaseccy, CoffeeDesk – Marcin Gardzielik, Jacek Gardzielik, Łukasz Wichłacz, Lex Crimen – Jarosław Kreja, Animus X – Mariusz Oliwa, Agencja Imprez Mix Art – Artur Sępruch – nagłośnienie i DJ, Havet Hotel – Dorota Blocher, Ośrodek Sportów Siłowych „Jacek” – Edyta i Jacek Jabłońscy, RAMS Training House – Łukasz Baran, Michał Baran, Salon Medyczny Active – Bogusław Glaz, Cukiernia „Sowa” w Kołobrzegu – Karolina i Paweł, Rad Mad  – Usługi Brukarskie i Wodno Kanalizacyjne – Radosław Matyjach, S4H – Oprogramowanie nie tylko dla gastronomii i hoteli, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Prin – Stanisław Zadka.

 

 

Sztanga na molo 2015 – Puchar Polski w WW_wyniki

 

Grzegorz Leski

Podobne wpisy