Drugi brąz dla Polski!

Polskim bohaterem 2. dnia zmagań podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie został Michał Derus. Wicemistrz paraolimpijski z Rio wywalczył swój kolejny krążek na wielkiej imprezie – tym razem brąz w biegu na 100 m T47. Pozostali Biało-Czerwoni nie zdołali stanąć na podium, były za to dwa czwarte miejsca i spory niedosyt.

Z występem Michała Derusa wiązaliśmy duże nadzieje. Nasz sprinter bronił w Londynie tytułu i legitymował się najlepszym tegorocznym wynikiem na listach światowych. W finałowym biegu na 100 m w kat. T45-47 (amputacje i dysfunkcje kończyn górnych) Polak musiał jednak uznać wyższość Brazylijczyków. Fenomenalną formę zaprezentował Petrucio Fereirra dos Santos, który pewnie prowadził od startu do mety, bijąc przy okazji rekord świata wynikiem 10.53. Michał Derus do ostatnich metrów gonił drugiego reprezentanta Brazylii, Yohanssona Nascimento. Do srebra zabrakło Polakowi 0.01 sek!

Nadzieje medalowe wiązaliśmy także ze startem Alicji Fiodorow. Polska multimedalistka paraolimpijska w finale 200 m w kat. T47 zajęła jednak miejsce tuż za podium – z czasem 25.79 była dopiero czwarta. Bezkonkurencyjna okazała się podwójna złota medalistka z igrzysk w Rio, Amerykanka Deja Young (25.10). Na podium stanęły także reprezentantka Republiki Południowej Afryki Anrune Liebenberg i Chinka Lu Li.

Na czwartym miejscu rywalizację w biegu na 200 m w kat T38 (porażenie mózgowe, osoby stojące) ukończyła Anna Trener-Wierciak. Specjalizująca się w skoku w dal Polka ambitnie walczyła, ale zawodniczki z Wielkiej Brytanii i Niemiec były wyraźnie szybsze. Bieg z nowym rekordem świata (26.11) wygrała Brytyjka Sophie Hahn, przed Niemką Lindy Ave i kolejną lekkoatletką z Wysp – Kadeeną Cox.

Pozostali reprezentanci Polski w finałach zajęli dalsze lokaty. Renata Śliwińska w rzucie dyskiem kobiet wynikiem 21.21 ustanowiła rekord mistrzostw w kategorii F40 (niskorosłość). W rywalizacji łączonej w kat. F40-41 pozwoliło to jednak zająć szóste miejsce. W rzucie dyskiem kobiet na wózkach (F52) Daria Bielska była piąta, a w pchnięciu kulą F32 (porażenie mózgowe, osoby siedzące) Katarzyna Słomka uplasowała się na 9. pozycji. W konkurencjach technicznych mężczyzn mieliśmy dwóch reprezentantów. Czterokrotny medalista paraolimpijski Tomasz Blatkiewicz był dziesiąty w rzucie dyskiem F37, a na siódmym miejscu zmagania oszczepników na wózkach zakończył Joachim Krężelok. Siódma w finale 200 m T37 była także Natalia Jasińska.

Bardzo dobrze w eliminacjach na 1500 metrów T11 (zawodnicy niewidomi i niedowidzący) zaprezentowała się Joanna Mazur w duecie z przewodnikiem Michałem Stawickim. Polka pobiła rekord życiowy (5:10.44) i w swoim biegu eliminacyjnym zajęła drugie miejsce – za Kolumbijką Buitrago Amango – wywalczając bezpośredni awans do poniedziałkowego finału. Joanna Mazur startowała dziś także na dystansie 200 m, ale w tej konkurencji nie zdołała awansować do czołowej czwórki. Polka zajęła trzecią lokatę w biegu elimincyjnym i odpadła z dalszej rywalizacji.

Już jutro do rywalizacji na Stadionie Olimpijskim przystąpią kolejni polscy lekkoatleci. Jednym z faworytów do medali będzie Mateusz Michalski – dwukrotny medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Plan startów Biało-Czerwonych do wglądu TUTAJ, a relacja jak zawsze na naszym portalu.