Szabla Kilińskiego

W dniach 29 czerwca-2 lipca 2017 w Warszawie odbyła się XVII Edycja Pucharu Świata Szabla Kilińskiego. Najlepsi szermierze na wózkach z całego świata rywalizowali w łącznie w 17. konkurencjach. Brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich w Rio, Adrian Castro, wygrał zmagania szablistów w kategorii B. Reprezentanci Polski wywalczyli także trzy inne medale.

Walka finałowa szablistów w kat. A (fot. igrzyska24.pl)

Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” odbywa się od 2001 roku. Polskie zawody mają swoją markę i prestiż, co roku przyjeżdżają na nie najlepsi zawodnicy świata. „Szabla Kilińskiego” jest największą imprezą szermierczą dla sportowców niepełnosprawnych, a cechą charakterystyczną turnieju pozostaje fakt, że zwycięzcy Pucharu Świata w poszczególnych kategoriach, podczas uroczystej gali otrzymują pamiątkowe Szable Kilińskiego. W tegorocznej edycji zawodów wzięło udział blisko 200 zawodników z 26 państw.

Polscy sportowcy zdobywali po jednym medalu w każdym dniu warszawskich zawodów. Jako pierwsza miejsce na podium zapewniła sobie Marta Fidrych. W czwartkowej rywalizacji szpadzistek w kategorii A, Polka dotarła aż do finału. Po drodze pewnie pokonywała kolejne rywalki: Linor Kelman z Izraela (15:7) i dwie Chinki: Xufeng Zou (15:10) i Xiujian Wang (15:7). Pogromczynią Fidrych została natomiast reprezentująca Hongkong Chui Yee Yu, która była lepsza o cztery trafienia (15:11).

W piątek brązowy medal w rywalizacji szpadzistów w kategorii B wywalczył Kamil Rząsa. Członek brązowej drużyny z igrzysk paraolimpijskich w Rio, zanim awansował do najlepszej czwórki, musiał stoczyć kilka wyrównanych pojedynków. Najpierw trzema trafieniami wygrał z Niemcem Balwinderem Cheemem (13:10), następnie nie dał szans Rosjaninowi Konstantinowi Biejczowi (15:6), a o awansie do półfinału zadecydował wyrównany mecz z Węgrem Istvanem Tarjanyi, ostatecznie wygrany przez Polaka do 13. W półfinale Rząsa uległ Brytyjczyowi Dimitri Coutya 10:15 i musiał się zadowolić brązowym krążkiem.

Najlepsi polscy zawodnicy turnieju – Adrian Castro i Marta Fidrych (fot. igrzyska24.pl)

Sobota była dniem Adriana Castro. Polak w rywalizacji szablistów w kategorii B w tym roku nie schodzi z podium i również w Warszawie potwierdził swoją klasę. W drodze do finału odprawił z kwitkiem Amerykanina Joeya Brinsona (15:6), Francuza Marca Andre Cratere (15:13) i Chińczyka Yanke Fenga (15:8). Uroczysta walka finałowa z Grekiem Panagiotisem Triantafyllou odbyła się podczas wieczornej gali, w czasie której wręczano zwycięzcom poszczególnych kategorii pamiątkowe szable Kilińskiego. W finale Adrian Castro zdeklasował przeciwnika, bardzo szybko i umiejętnie budując sobie wielką przewagę. Dość powiedzieć, że przy wsparciu publiczności zgromadzonej w hotelu Airport Okęcie, brązowy medalista paraolimpiady z Rio pokonał rywala w stosunku 15:4! Chwilę później wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, odebrał złoty medal oraz – wraz z trzynastoma innymi triumfatorami zawodów – Szable Kilińskiego. Adrianowi Castro przypadła także nagroda dla najlepszego polskiego zawodnika Pucharu Świata. Wśród kobiet to wyróżnienie odebrała Marta Fidrych.

W niedzielę rozegrano konkurencje drużynowe. Na podium zameldowali się nasi szpadziści w składzie: Kamil Rząsa, Dariusz Pender, Norbert Całka i Michał Nalewajek. Biało-Czerwoni z racji wysokiej pozycji, którą zajmują w światowym rankingu (trzecie miejsce), w 1/8 finału mieli wolny los. W ćwierćfinale nasi szermierze pokonali Białorusinów 45:38, ale w pojedynku półfinałowym musieli uznać wyższość Rosjan, z którymi przegrali 33:45. W walce o brąz Polacy mierzyli się z liderami światowego rankingu – Francuzami.  Nasi zawodnicy znaleźli sposób na „Trójkolorowych” i w małym finale okazali się lepsi od rywali o dziesięć trafień (45:35).

Bardzo niewiele brakowało, by w zmaganiach drużynowych na podium znaleźli się także polscy szabliści w składzie: Rafał Ziomek, Michał Siatkowski, Rafał treter i Adrian Castro. Po dramatycznym półfinale, przegranym z Grecją jednym trafieniem (44:45), Biało-Czerwoni stoczyli zaciętą walkę o brąz z Rosjanami. Ostatecznie przeciwnicy zdobyli trzy trafienia więcej (45:42) i nasi szermierze ukończyli zmagania tuż za podium.

Laureaci Szabli Kilińskiego 2017 (fot. igrzyska24.pl)