Katarzyna Rogowiec: sport paraolimpijski jest już naturalnym elementem światowej, w tym polskiej polityki antydopingowej

5 września na Stadionie Narodowym w Warszawie zostało zorganizowane spotkanie okrągłego stołu na temat: efektywnego zaangażowania sportowców w walkę z dopingiem w sporcie.

Wśród jego uczestników była Katarzyna Rogowiec, dwukrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich, a dziś reprezentująca Komitet Zawodniczy Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). 

Przedmiotem dyskusji prezydenta elekta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witolda Bańki z przedstawicielami komitetów zawodniczych: EU Athletes, Global Athlete, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Światowej Agencji Antydopingowej była m.in.: debata nad efektywnością włączenia sportowców w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym i globalnym w przeciwdziałaniu dopingowi w sporcie.

Niewątpliwie istotnym punktem rozmów na Stadionie Narodowym była obecność Katarzyny Rogowiec jako nie tylko reprezentantki Komitetu Zawodniczego Polskiej Agencji Antydopingowej, lecz także głosu paraolimpijczyków w dyskusji na temat światowej polityki zwalczania dopingu w sporcie.

Rosnąca aktualnie rola sportu paraolimpijskiego w społeczeństwach wielu krajów jest najlepszym asumptem do dyskusji nad polityką antydopingową wśród zawodników z niepełnosprawnościami.

– O wadze sportu paraolimpijskiego we współczesnym sporcie znaczy wiele już samo zaproszenie paraolimpijczyka w mojej osobie na spotkanie światowego formatu. Walka z dopingiem to współczesny problem ogólnie pojętego sportu, w tym paraolimpijskiego. Sport paraolimpijski jest już naturalnym elementem światowej, w tym polskiej polityki antydopingowej – powiedziała Katarzyna Rogowiec.

W trakcie bezprecedensowego spotkania na Stadionie Narodowym nie zabrakło gratulacji dla przedstawicielki USADA (Amerykańskiej Agencji Antydopingowej), w związku z połączeniem się amerykańskiego komitetu olimpijskiego z paraolimpijskim.

– To było pierwsze tego typu spotkanie prezydenta elekta WADA z zawodnikami z różnych grup sportowców. Przewodnicząca Komitetu Zawodniczego WADA Beckie Scott z Kanady, powiedziała, że w ogóle było to pierwsze spotkanie Prezydenta WADA ze sportowcami. W trakcie dyskusji padły zapowiedzi, że nowy Prezydent WADA Witold Bańka, będzie cyklicznie organizował tego typu spotkania z reprezentantami sportowców. Ponadto rozważane jest wprowadzenie instytucji Ombudsperson – niezależnego “adwokata” zawodników – dodała Katarzyna Rogowiec.

Postać Katarzyny Rogowiec najczęściej kojarzy się opinii publicznej z biegami narciarskimi i biathlonem, ponieważ w tych dyscyplinach odnosiła sukcesy międzynarodowe sporcie paraolimpijskim. Jednak po zakończeniu kariery zabiera ważny głos w kwestiach Ruchu Paraolimpijskiego, a na ostatnich zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu pełniła rolę delegata zawodników w Komisji Antydopingowej Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC).

– Do moich zadań należało m.in. przybliżenie kontrolerom antydopingowym tematyki niepełnosprawności, ponieważ na igrzyskach olimpijskich z tym się nie zetknęli. Na co dzień obserwowałam zgodnie z wyznaczonym harmonogramem procesy, asystowałam w stacjach antydopingu (AD) i służyłam radą kiedy tego potrzebowały osoby obsługujące dany punkt AD – wspomniała o pracy w Pjongczangu dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Turynu z 2006 roku.

W trakcie Światowej Agencji Antydopingowej, która od 5 do 7 listopada odbędzie się w Katowicach, swoją obecność już zapowiedziała Katarzyna Rogowiec. Podczas tego wydarzenia zaprzysiężony na Prezydenta WADA zostanie Witold Bańka, obecny Minister Sportu i Turystyki.

Michał Krogulec
Źródło: inf. wł. Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych “Start” / antydoping.pl
Fot. dzięki uprzejmości Ministerstwa Sportu i Turystyki

Podobne wpisy