Trójka medalistów parapływackich mistrzostw świata. Jak będzie w Tokio?

W dniach 9 – 15 września rozegrane zostały w Londynie parapływackie mistrzostwa świata. Polska reprezentacja wywalczyła 3 medale!

Polskimi medalistami byli Oliwia Jabłońska (Start Wrocław), Jacek Czech (UKS G-8 Bielany Warszawa) i Michał Golus (Wodnik Radom). Oliwia zdobyła złoto na 400 m stylem dowolnym (kat. S10), Jacek – srebro na 50 m st. grzbietowym (kat. S2), a Michał – brąz na 100 m st. motylkowym (kat. S8).

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” zorganizowały wyjazd 10-osobowej kadry narodowej do Londynu.

Od lewej: Wojciech Seidel, trener kadry narodowej w pływaniu osób niepełnosprawnych i Wojciech Makowski. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Trener kadry narodowej, Wojciech Seidel podsumował start reprezentacji Polski.

Występ całej reprezentacji na mistrzostwach świata w Londynie oceniam poprawnie. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim nasi medaliści. Oliwia Jabłońska startowała w dwóch konkurencjach, tj. 400 m stylem dowolnym i 100 m st. motylkowym. W konkurencji 400 m st. dowolnym uzyskała bardzo dobry rezultat 4:29,65 który pozwolił na obronienie złotego medalu w tej konkurencji (na poprzednich MŚ w Meksyku w 2017 roku również zdobyła złoto). Uzyskany wynik jest również nowym rekordem Europy, a do rekordu świata brakuje już bardzo niewiele.

Oliwia Jabłońska. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Oliwia bardzo dobrze zaprezentowała się również na 100 m stylem motylkowym gdzie zajęła 4. miejsce. Wynik, który uzyskała w tej konkurencji 1:07.80 to nowy rekord Polski. W chwili obecnej to najlepsza zawodniczka naszej kadry i największa nadzieja na medal na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Jacek Czech. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Świetnie wypadł również Jacek Czech, który podczas MŚ w Londynie startował w dwóch konkurencjach, tj. 50 i 100 m st. grzbietowym. W koronnej konkurencji 50 m st. grzbietowym wywalczył srebrny medal, uzyskując świetny czas 0:58,82. Równie dobrze zaprezentował się na dystansie 100 m st. grzbietowym gdzie zajął 4 miejsce. Pomimo zaawansowanego wieku ciągle poprawia wyniki sportowe i w chwili obecnej ma realną szansę na wywalczenie medalu na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Michał Golus. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Nasz dorobek medalowy powiększył również Michał Golus. który na MŚ startował trzy razy i za każdym razem uzyskał dobry wynik, a w  koronnej konkurencji 100 m st. motylkowym czasem 1:05.21 wywalczył brązowy medal. We wszystkich pozostałych konkurencjach (50 i 100 st. dowolnym) uzyskiwał wartościowe wyniki i awansował do finałów. W chwili obecnej jest naszym potencjalnym medalistą na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Bardzo dobrze zaprezentował się również Wojciech Makowski. Szczególnie w konkurencji 100 m st. grzbietowym w której uzyskał najlepszy wynik od dwóch lat (1:10,59). Szkoda, że pozwoliło to na zajęcie najbardziej nielubianego – 4 miejsca. Do medalu zabrakło zaledwie 0,16 s co w przypadku zawodników niewidomych jest bardzo niewielką różnicą.

Igor Hrehorowicz. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Świetnie zaprezentowali się nasi juniorzy. Igor Hrehorowicz i Alan Ogorzałek pomimo młodego wieku awansowali do finałów, co jest znacznym osiągnięciem dla każdego juniora w rywalizacji z seniorami. Szczególne wrażenie zrobił wynik Igora na 400 m st. dowolnym który po pierwsze: pozwolił na zajęcie 5 miejsca. Po drugie: jest to siódmy wynik w rankingu światowym. I w końcu po trzecie: od teraz rekord Polski seniorów należy właśnie do Igora i wynosi: 4:23,33.

Podsumowując występ naszej reprezentacji na MŚ w Londynie należy podkreślić, że poziom pływania osób z niepełnosprawnościami w ostatnim czasie znacząco wzrósł. Świadczy o tym ilość rekordów świata ustanowionych podczas tych zawodów. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 23. miejsce, wyprzedzając między innymi silnych Francuzów, Szwajcarów czy Chorwatów. Ranking medalowy w Londynie wygrała reprezentacja Włoch przed Wielką Brytanią i Rosją.

______________________________________________________________

Naszym medalistom osobiście pogratulował Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.