Adrian Castro zdobywcą Szabli Kilińskiego

Wczoraj w Warszawie zakończył się najbardziej prestiżowy turniej szermierki osób niepełnosprawnych na świecie – „Szabla Kilińskiego”. 5 medali Polaków to wynik niezły, choć nadzieje nie zostały chyba do końca spełnione. Tym bardziej, że zawody należące do serii Pucharu Świata były także rywalizacją o punkty do paraolimpijskiego rankingu kwalifikacyjnego. Po kolei zatem.
Najlepiej z Polaków wypadł młody Adrian Castro, który jako jedyny z naszych reprezentantów stanął na najwyższym podium. I to pomimo choroby, z którą zmagał się przez ostatnie dni. Castro wygrał w konkurencji szablistów w kategorii B (zawodnicy z paraplegią). W finale pokonał Rosjanina Aleksandra Kurzina. Swoją finałową walkę w kategorii A szabli przegrał niestety Stefan Makowski. Lepszy okazał się Ukrainiec Andriej Demczuk. W turnieju drużynowym szablistów Polacy występujący w składzie: Castro, Makowski i Rafał Treter – ulegli tylko Grekom, kończąc rywalizację na drugiej pozycji. Dorobek medalowy uzupełnili ponadto Grzegorz Pluta (szabla kategoria B) i Dariusz Pender (floret kategoria A), którzy zajęli trzecie miejsca.
XV Edycja Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” odbywała się w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott. Przez 3 dni na planszach rywalizowało 200 zawodników z 30 krajów. Tradycyjnie zawody były wzorcowo zorganizowane, co zgodnie podkreślali wszyscy zawodnicy. Okazja do rewanżu dla tych, którym się w Warszawie nie powiodło już za miesiąc w węgierskim Eger, gdzie odbędą się mistrzostwa świata.
Puchar Świata w szermierce na wózkach “Szabla Kilińskiego” jest organizowany w Polsce od 2001 roku. Od samego początku główny organizator – Integracyjny Klub Sportowy AWF stara się, aby walki szermierzy miały oprawę stosowną do rangi turnieju. Poprzez profesjonalną organizację zawodów, promocję imprezy oraz odpowiednią prezentację szermierczych pojedynków, Warszawa okazuje szacunek oraz ogromny podziw dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku. Stąd też pojedynki odbywają się reprezentacyjnych salach ekskluzywnych warszawskich hoteli, a walki finałowe uświetnia uroczysta Gala, na zakończenie której wszystkim zwycięzcom wręczane są wspaniałe trofea – lśniące szable Kilińskiego.
Wszystkie wyniki turnieju Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” można znaleźć na stronie zawodów: http://szablakilinskiego.pl

 

Relacja foto

 

PParus