Brąz pierwszym medalem Polaków!

W Londynie rozpoczęły się mistrzostwa świata lekkoatletów z niepełnosprawnościami. Już pierwszego dnia możemy się cieszyć z pierwszego medalu biało-czerwonych! Brąz w rywalizacji pchnięcia kulą wywalczył Janusz Rokicki!

Janusz Rokicki jest weteranem w naszej 51. zespołowej kadrze, która przyjechała nad Tamizę walczyć o medale mistrzostw świata, które rozgrywają się na stadionie olimpijskim, gdzie 5 lat temu odbywały się igrzyska. Trzykrotnie zdobywał srebrne medale w konkursie pchnięcia kulą na paraolimpiadach (Ateny, Londyn, Rio). Dziś z wynikiem 13,76 m nasz kulomiot uplasował się na trzecim miejscu (grupa startowa F56/57 zawodnicy rywalizujący na wózkach, po amputacjach), srebro zdobył Chińczyk Guoashan Wu z rezultatem 13,91 m, a najdalej pchnął kulę w sześciu próbach Thiago Paulino Santos z Brazylii – 14,31 m.

Oprócz finału konkursu pchnięcia kulą z Januszem Rokickim czekaliśmy bardzo na start Alicji Fiodorow, która cieszy Polaków medalami począwszy od igrzysk w Atenach, biegając na 100, 200 i 400 metrów (kat. niepełnosprawności T45/46/47, zawodnicy po amputacjach kończyn, z dysfunkcją kończyn). Ten ostatni dystans to już melodia przeszłości, choć warto wspomnieć, że na tym stadionie wywalczyła pięć lat temu brąz. Teraz startuje na 100 i 200 metrów i dziś pobiegła w półfinale na „dwieście” uzyskując czas 26.28 s. Na metę dobiegła druga, tuż za reprezentantką Republiki Południowej Afryki Anrune Liebenberg (25.94 s.). W drugim biegu najszybsza była Amerykanka Deja Young (26.02 s.). Polka z trzecim czasem półfinałów stanie jutro na starcie finału, który został zaplanowany na godzinę 22:30 czasu polskiego.

Dziś w finale rzutu maczugą Katarzyna Słomka zajęła 9. miejsce z wynikiem 13,68 m (kat. niepełnosprawności F31/32, zawodnicy z dziecięcym porażaniem mózgowym, startujący na siedząco). Wygrała reprezentantka Algierii Mounia Gasmi (25,07 m).

Michał Kotkowski startował w półfinale na 800 metrów (kat. niepełnosprawności F37/38, zawodnicy z dziecięcym porażeniem mózgowym, startujący w pozycji stojącej) i ustanowił „życiówkę” 2:09.70, mimo to nie zdołał awansować do finału.

Warto nadmienić jeszcze o występie w porannej sesji Małgorzaty Ignasiak. W konkurencji niemedalowej, w biegu na 200 m (kat. niepełnosprawności T12, osoby niewidome i niedowidzące) zajęła 3. miejsce z czasem 26.97 s.

Jutro drugi dzień mistrzostw. Na stadionie olimpijskim zobaczymy m.in.: wspomnianą Alicję Fiodorow i Michała Derusa, który pobiegnie na 100 metrów. Oboje startują w grupie T45/46/47 czy jutro na koniec dnia będziemy cieszyć się ich medali? Pełen program startów Polaków według czasu londyńskiego dostępny jest tutaj! Natomiast codziennie około 23:00 będziecie mogli przeczytać u nas podsumowania dnia!

Finał: pchnięcie kulą (F56/57)