Dominator Lepiato

9. dnia mistrzostw świata w Londynie spodziewaliśmy się emocji w konkursach skoku wzwyż oraz biegach. Bilans przedostatniego dnia zawodów na Stadionie Olimpijskim jest po raz kolejny pod względem zdobyczy medalowych przez biało-czerwonych dodatni!

Od 2011 roku na mistrzostwach świata króluje w konkursie skoku wzwyż (T47, zawodnicy po amputacjach kończyn lub z ich dysfunkcją) Maciej Lepiato! Dziś nie mogło być inaczej i nasz reprezentant zdobył czwarty z rzędu złoty medal! Gdy doliczymy laury na igrzyskach w Londynie (2012) i w Rio de Janerio (2016) to jego portfolio sukcesów jest bardzo okazałe. Lepiato przyzwyczaił nas do złotego kruszcu jak do próby bicia rekordu świata (do niego należy aktualny – 2,19 m). W przedpołudniowych zawodach na Stadionie Olimpijskim próbował o metr przesunąć kolejną granicą, niestety bezskutecznie. Konkurs zakończył z wynikiem 2,14 m. Drugi był Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards (2,08 m), a trzeci Japończyk Toru Suzuki (2,01 m).

W wieczornej sesji medale, brązowe dla Polski zdobyli biegacze. Michał Derus pokonał 200 m (T47) w czasie 22.08 (najlepszy wynik w sezonie) ustąpił cenniejsze medale fenomenalnym Brazylijczykom Petrucio Ferreirze (mistrz świata z rekordem świata 21.21!) oraz Yohanssonowi Nascimento (21.96).

Sylwester Jaciuk na 800 m (T20, zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną) ustanowił rekord życiowy 1:56.92, dzięki czemu mógł cieszyć się z trzeciego miejsca. Złoto przypadło w udziale Amerykaninowi Michaelowi Branniganowi (1:54.24), a srebro Hiszpanowi Deliberowi Rodriguez Ramirezowi (1:55.23). Wiele radości sprawił nam duet Mazur – Stawicki, który zdobył wicemistrzostwo świata!

Niewidoma Joanna Mazur i jej przewodnik Michał Stawicki w Londynie spisują się znakomicie (kat. T11). Najpierw na 1500 m wywalczyli złoto, potem brąz na 400 m, a dziś srebro na 800 m! Do złota brakło im zaledwie trzech setnych sekundy! O tyle właśnie ich czas 2:21.89 był gorszy od reprezentantów Meksyku, Corazy Casatanezy i Jorge Gaspera Cerny.

Nie powiodło się niestety Łukaszowi Mamczarzowi w konkursie skoku wzwyż (T42). Zajął 4. miejsce z wynikiem 1,65 wespół z Argentyńczykiem Jonathanem Avellanedą. Rywalizację wygrał Amerykanin Sam Grewe, skacząc 1,86 m.

Komplet pozostałych wyników Polaków dostępny jest poniżej.

Jutro ostatni dzień mistrzostw świata w Londynie. Zarazem ostatnia szansa na powiększenie świetnego dorobku medalowego naszych lekkoatletów, którzy po dziewięciu dniach rywalizacji mają 27 medali. Plan startów Polaków dostępny jest tutaj! My wieczorem zapraszamy na podsumowanie 10. dnia, a o wszystkich medalach wywalczonych przez biało-czerwonych na bieżąco informujemy w mediach społecznościowych!