Drugie wicemistrzostwo świata Ciukszy

Za nami 8. dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata niepełnosprawnych, które rozgrywają się w Londynie. Polacy, jak to ma miejsce każdego dnia, powiększyli dorobek medalowy o kolejne cenne krążki!

Dziś na Stadionie Olimpijskim rywalizacja rozpoczęła się dopiero w sesji wieczornej. Najpierw sygnał do walki o kolejne laury dała kulomiotka Klaudia Maliszewska (kat. F35, dziecięce porażenie mózgowe, sportowcy startują w pozycji stojącej), która z wynikiem 7,81 metrów zdobyła brązowy medal! Najlepsza była Ukrainka Maria Pomazan – 12,63 m.

Świetnie na bieżni zaprezentował się po raz kolejny w Londynie Krzysztof Ciuksza! Wcześniej wywalczył srebrny krążek na 200 m (T36, dziecięce porażenie mózgowe, sportowcy startują w pozycji stojące), dziś ponownie został wicemistrzem świata! Na 400 metrów przegrał tylko z Australijczykiem Jamesem Turnerem, a wygrał z całą trójką medalistów z igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janerio! Biało-czerwony jedno okrążenie pokonał w czasie 55.19! Drugi z Polaków Jakub Rega dobiegł do mety na ósmej pozycji – 1:07.92.

Trzeci krążek Polaków został zdobyty 8. dnia mistrzostw świata przez niewidomego Aleksandra Kossakowskiego i jego przewodnika Sylwestra Lepiarza na 1500 metrów (T11). Nasi biegacze przebiegli dystans w czasie 4:14.21. Złoto zdobyli Kenijczycy Samwel Mushai Kimani i James Boit – 4:11.54.

Bardzo blisko wywalczenia medalu był Mateusz Owczarek w konkursie skoku w dal (T37, dziecięce porażenie mózgowe, sportowcy startują w pozycji stojące)! Do podium zabrakło mu czterech centymetrów. W połowie zawodów był na drugim miejscu, ale w ostatnich skokach stracił medal. Jego najlepszy wynik to 5,91 m. Rywalizację wygrał Chińczyk Guangxu Shang – 6,58. Drugi z Polaków, Łukasz Czarnecki miał trzy próby spalone.

Warto wspomnieć jeszcze o udziale w finale konkursu pchnięcia kulą Damiana Mrzygłockiego (F53, zawodnicy na wózkach, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub po amputacjach). Start zakończył na 9. miejscu z najlepszym wynikiem – 5,33 m. Mistrzostwo świata zdobył Irańczyk Alireza Mokhtari Hemami – 8,35 m.

Polacy walczyli również w biegach półfinałowych. Rafał Korc i Sylwester Jaciuk zakwalifikowali się do jutrzejszego finału na 800 metrów (T20, sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną). Pierwszy miał czas 2:00.79, a drugi 1:59.40.  Michał Derus wystąpi w finale na 200 metrów, do którego dostał się z wynikiem 22.55.

Jutro na Stadionie Olimpijskim w Londynie będziemy przeżywać wielkie emocje związane ze startami Polaków już od wczesnych godzin przedpołudniowych, kiedy to wystartuje w konkursie skoku wzwyż Maciej Lepiato (T44). Wieczorem zobaczymy m.in. start Michała Derusa na 200 m (T47). Pełen plan startów Polaków dostępny jest tutaj!  O wszystkich sukcesach naszej reprezentacji będziemy informować na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych! Do końca mistrzostw zostały dwa dni. Polscy lekkoatleci wywalczyli do tej pory 23 medale!