Dwa #Guttmanny2024 dla PZSN „Start”!

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” otrzymał dwie statuetki #Guttmanna podczas Gali Finałowej 6. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, która 7 grudnia 2024 r. miała miejsce w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre w Warszawie. „Start” wybrany został Organizacją Sportową Roku 2024, natomiast statuetką Wydarzenie Sportowe Roku wyróżniony został za organizację 52. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Kraków 2024.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” zrzesza m.in. kluby i związki sportowe. Od 1952 roku rozwija sport osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi treningi, organizuje zawody, szkoli trenerów, promuje „tradycyjne” i nowe dyscypliny. Efekty? 2 złota, 4 srebra i 5 razy brąz. Zawodnicy PZSN „Start” zdobyli na igrzyskach w Paryżu 11 medali. To blisko połowa całego dorobku reprezentacji Polski.

– Dziękuję w imieniu Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych, dziękuję w imieniu pracowników naszego związku, ale dziękuję też w imieniu wszystkich jednostek startowskich w Polsce, a mamy ich niemało, bo ponad 50 – mówił Eugeniusz Grabowski, wiceprezes Zarządu PZSN „Start”, odbierając statuetkę z rąk Małgorzaty Lorek, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych jest organizacją może nie tyle wiekową, co dojrzałą. Działamy już 70 lat, stąd ta dojrzałość. Ale mimo wszystko, mimo tej dojrzałości, każda taka nagroda jest dla nas dodatkowym bodźcem, dodatkowym impulsem. Tym bardziej, że wiemy, ile jest jeszcze do zrobienia. I my będziemy to robić!

Najlepszym dowodem tej dojrzałości jest druga statuetka. Wydarzeniem Sportowym Roku zostały bowiem czerwcowe Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Kraków 2024, zorganizowane przez PZSN „Start”. 230 zawodniczek i zawodników wystartowało na stadionie krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. Padło wiele rekordów życiowych, a także rekord świata w rzucie maczugą i Europy w pchnięciu kulą. Mistrzostwa były więc prawdziwym świętem królowej sportu.

– To była uwertura do startu naszych paralekkoatletów w Paryżu, gdzie wywalczyli sześć medali – podkreślił Romuald Schmidt, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, wręczając statuetkę.

Odebrał ją Marcel Jarosławski, członek Zarządu PZSN „Start” i dyrektor 52. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski.

– Bardzo się cieszę, że statuetka wraca do królowej sportu po rocznym pobycie na szermierczej planszy – zaznaczył Marcel Jarosławski. – Podziękuję chronologicznie, od początku: Sławomirowi Pabichowi z AZS AWF Kraków, który tę imprezę wymyślił, prezesowi Łukaszowi Szelidze, który się na nią zgodził, a także tym, którzy mieli bezpośrednią przyjemność brać udział w zespole organizacyjnym, przede wszystkim wspaniałemu zespołowi z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, wspartego przez pracowników AZS AWF Kraków. Wszystkim zaangażowanym w organizację już samej imprezy bezpośrednio: sędziom, zespołowi realizacyjnemu, telewizji, która transmitowała tę imprezę w internecie, obsłudze technicznej i przede wszystkim zawodnikom, którzy świetnie się zaprezentowali, wywalczyli świetne wyniki, na czele z rekordem świata i rekordem Europy, a także kilku tysiącom kibiców, którzy śledzili tę imprezę na żywo.

241207 Guttmanny 0172 2 241207 Guttmanny 0547 2 241207 Guttmanny 0499 2 241207 Guttmanny 0248 2

Podobne wpisy

27 maja, 2015
W miniony weekend (23-24.05.2015) w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się kolejna…