Artykuł Grand Prix World Para Athletics, Nottwil (Szwajcaria), 19-26.05.2025 r. pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych informuje, że zgodnie z planem organizuje wyjazd w składzie:
Kadra:
Zawodnicy:
Kadra na zawody podzielona będzie na 2 grupy:
1. Andrzej Wróbel, Izabela Wieczorek, Mateusz Świerk, Michał Derus, Aleksander Kossakowski, Michał Kotkowski, Ingrid Renecka, Bartosz Sienkiewicz, Sławomir Wachowiak, Krzysztof Wasilewski
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie w sekcji D 19 maja br. o 17:30. Plan przelotu:
LX1353 W 19MAY WAWZRH 1940 2140
LX1348 V 26MAY ZRHWAW 1215 1410
2. Bartłomiej Tott, Grzegorz Dorszyński, Tomasz Hamerlak, Marek Andruszkiewicz, Beata Wiącek, Zofia Kałucka, Róża Kozakowska, Artur Krzyżek, Magdalena Więcław, Rafał Ciemięga
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie w sekcji C 19 maja br. o 14:30. Plan przelotu:
AF1347 N 19MAY 1 WAWCDG 1655 1925
AF1414 N 19MAY 1 CDGZRH 2110 2230
AF1615 V 26MAY 1 ZRHCDG 1450 1610
AF1246 V 26MAY 1 CDGWAW 1920 2135
Uczestnicy zobowiązani są do zabrania paszportów lub dowodów osobistych i podróżowania w strojach reprezentacyjnych. Zawodnicy dodatkowo zobowiązani są do zabrania strojów startowych i badań lekarskich.
Z uwagi na zasady celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych zwracamy się z prośbą o optymalizację kosztów przejazdu zawodników oraz kadry szkoleniowej i w ramach możliwości wspólne podróżowanie na miejsce zbiórki i korzystanie z parkingów ekonomicznych. Związek zastrzega sobie możliwość niedokonania zwrotu w przypadku przedstawienia nieracjonalnych kosztów.
Zwrot kosztów przejazdu nastąpi na podstawie rozliczenia kosztów podróży (w zależności od pojemności silnika, nie więcej niż 0,90 zł za 1km) lub biletów (PKP, PKS) lub faktur w przypadku biletów elektronicznych. Dokumenty do pobrania na stronie pzsnstart.eu w zakładce start / dokumenty do pobrania.
Zwrot kosztów parkingów na lotniskach nastąpi po przedłożeniu opłaconych i prawidłowo wystawionych faktur na:
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Ul. Konwiktorska 9/2, 00-216 Warszawa
NIP: 5261053340.
Rozliczenia przejazdów wypełnione elektronicznie, wydrukowane i podpisane oraz faktury należy przesłać w wersji papierowej lub elektronicznej (faktury w formie wydruku elektronicznego w PDF a rozliczenia z podpisem elektronicznym) w ciągu 14 dni od powrotu na adres biura PZSN „Start”.
Koszty związane z wyjazdem na zawody pokrywa Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Artykuł Grand Prix World Para Athletics, Nottwil (Szwajcaria), 19-26.05.2025 r. pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Puchar Świata w parastrzelectwie sportowym – Changwon (Korea Płd)27.05-07.06.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Sztab szkoleniowy:
Zawodnicy :
Artykuł Puchar Świata w parastrzelectwie sportowym – Changwon (Korea Płd)27.05-07.06.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Mistrzostwa Europy w parawioślarstwie -Plovdiv (Bułgaria) 26.05-02.06.2025r. pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Kadra szkoleniowa :
1. Ewelina Wilk trenerka kadry
2. Marzena Zając obsługa techniczna
Zawodnicy
Rezerwowy:
Otrzymują: Szczecin, Kraków, Wrocław
Artykuł Mistrzostwa Europy w parawioślarstwie -Plovdiv (Bułgaria) 26.05-02.06.2025r. pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Puchar Świata w szermierce na wózkach- Eger (Węgry) 13-18.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Sztab szkoleniowy:
Zawodnicy:
Artykuł Puchar Świata w szermierce na wózkach- Eger (Węgry) 13-18.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Puchar Świata w parakolarstwie- Maniago (Hiszpania) 13-19.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Kadra szkoleniowa
Zawodnicy
Artykuł Puchar Świata w parakolarstwie- Maniago (Hiszpania) 13-19.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Zgrupowanie zawodniczki kadry narodowej w paraszermierce Kingi Dróżdż- Tbilisi (Gruzja) 04-09.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Zawodnicy :
Artykuł Zgrupowanie zawodniczki kadry narodowej w paraszermierce Kingi Dróżdż- Tbilisi (Gruzja) 04-09.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Konsultacja kadry narodowej w strzelectwie sportowym- Bydgoszcz 12-17.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Zawodnicy :
Kadra szkoleniowa:
Artykuł Konsultacja kadry narodowej w strzelectwie sportowym- Bydgoszcz 12-17.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Puchar Świata w parapodnoszeniu ciężarów- Tbilisi (Gruzja) 07-12.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Sztab szkoleniowy:
Zawodnicy :
Artykuł Puchar Świata w parapodnoszeniu ciężarów- Tbilisi (Gruzja) 07-12.05.2025 pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Historyczny pierwszy mecz oraz pierwszy punkt reprezentacji Polski w blind footballu kobiet pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>W tym pierwszym meczu Polki zmierzyły się z gospodyniami, reprezentantkami Anglii. Musiały uznać wyższość o wiele bardziej doświadczonych rywalek. Spotkanie zakończyło się porażką naszych zawodniczek 0:2.
– Myślę, że zajmie nam jeszcze dobry rok, żeby zbliżyć się trochę do ich poziomu, natomiast na pewno nie odstajemy walecznością, duchem walki, tutaj naprawdę miały twardy orzech do zgryzienia – podkreśla Krzysztof Apolinarski, pierwszy trener reprezentacji Polski w blind footballu kobiet. – Jeden gol padł po zamieszaniu pod naszą bramką, a drugi z karnego za pięć fauli, a piąty faul w jednej połowie to już jest rzut karny. Ale 0:2 to minimalna porażka, a i my mieliśmy ze dwie fantastyczne sytuacje. Kasia Pietruszyńska przepiękne uderzyła, niestety bramkarka jakimś cudem obroniła.
Mimo porażki, pozytywnie inauguracyjny mecz naszej kadry ocenia także Kinga Przewoźna, pierwsza w historii kapitanka reprezentacji Polski w blind footballu kobiet.
– Pierwszy mecz był ciekawy, ponieważ Angielki bardzo nas zaskoczyły swoim prowadzeniem piłki i tym, jak dobrze się ze sobą komunikują – mówi. – Myślę, że jak na debiut, to bardzo fajnie nam poszło, byłyśmy zgrane i też się dobrze komunikowałyśmy. Oczywiście, one mają więcej doświadczenia, wiele lat trenują, a my gramy ze sobą dopiero pół roku. Zresztą trener Angielek mówił po meczu, że jest pod ogromnym wrażeniem, że w tak krótkim czasie zrobiłyśmy taki progres.
Faktycznie, pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet miało miejsce ledwo w połowie listopada 2024 roku (podczas gdy mężczyźni grają już dobrych kilkanaście lat). To efekt rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju, zwłaszcza programu „Polski Blind Football na lata 2022-2028”, stworzonego przez wieloletniego koordynatora akcji dedykowanych blind footballowi w Polsce, Piotra Niesyczyńskiego, a realizowanego z grupą osób, które uwierzyły w sukces tego przedsięwzięcia. Jedną z tych osób jest Krzysztof Apolinarski.
– Chyba w 2018 roku kolega z Wrocławia zaprosił mnie na trening, a ja kiedyś grałem trochę w piłkę zawodowo jako bramkarz – mówi skromnie były golkiper m.in. Lecha i Warty Poznań. – Najpierw występowałem w blind footballu jako bramkarz UKS Sprint, później Śląska Wrocław, zagrałem też kilkanaście meczów w reprezentacji Polski. Potem już wiek zrobił swoje i najpierw zostałem trenerem bramkarzy reprezentacji męskiej, a teraz powierzono mi i Michałowi Płacheckiemu zadanie zorganizowania kadry kobiecej. Blind football porwał mnie na całego.
Reprezentacja dopiero powstała, jest więc co robić, trener dostrzega też jednak ogromny potencjał, a każdy kolejny mecz daje bardzo dużo. Widać to było w drugim (i ostatnim, jako że grały trzy drużyny) meczu podczas turnieju – przeciwko Szwecji. Nasze zawodniczki wywalczyły remis 0:0, a więc pierwszy punkt w międzynarodowej rywalizacji.
– Ten mecz był lepszy, bo „ograłyśmy się” już wcześniej z Angielkami – mówi Kinga Przewoźna. – Było kilka możliwości strzału, ale zabrakło nam doświadczenia, żeby to wykończyć. Myślę, że z meczu na mecz naprawdę będzie coraz lepiej. Szwedki zajęły przecież trzecie miejsce na ostatnich mistrzostwach świata, więc myślę, że 0:0 to jest bardzo ładny wynik.
Sama kapitanka reprezentacji Polski bardzo szybko uczy się futbolu. Wcześniej uprawiała kajakarstwo, lekkoatletkę, gra też w blind tenisa. Z kopaniem piłki wiele wspólnego jednak nie miała. Na blind football namówili ją znajomi, którzy uprawiali tę dyscyplinę w Warcie Poznań.
– Mówili: „no chodź, przyjdź, zobacz”, stwierdziłam: „dobra, co mi szkodzi?”. Jeden, dwa, trzy treningi i już 1,5 roku w tym jestem – śmieje się. – Nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Lubię doświadczać nowych rzeczy i lubię być aktywna w tym wszystkim. Paradoksalnie, ten sport trochę hamuje takie moje „hop-siup do przodu”. W nim się mogę wyżyć, żeby w życiu prywatnym być spokojniejsza.
Spokojny o przyszłe sukcesy jest też trener Apolinarski. A plany rozwoju są naprawdę ambitne. Remis ze Szwecją pozwoli zdobyć pierwsze punkty do rankingu światowego i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Turniej w Burton upon Trent może więc być pierwszym krokiem na drodze przygotowań do mistrzostw świata, które w październiku odbędą się w Indiach.
– Po meczu ze Szwecją mamy apetyt na więcej, bo naprawdę wyglądało to bardzo fajnie – mówi trener. – Statystycznie chyba oddaliśmy dużo więcej strzałów na bramkę niż rywalki. To był remis ze wskazaniem na drużynę polską. To my prowadziliśmy grę i przeważaliśmy. Choć trenujemy dopiero od pół roku, widać było zalążek bardzo dobrej gry.
**
Na historyczny, pierwszy międzynarodowy turniej kobiet w blind footballu reprezentacja Polski pojechała w składzie: Alicja Bzowska (bramkarka), Magdalena Mądra (bramkarka), Weronika Czaniecka, Patrycja Jasica, Natalia Marendziak-Kucza, Zuzanna Mikler, Katarzyna Pietruszyńska, Kinga Przewoźna (kapitanka), Wioleta Zarzecka. Sztab szkoleniowy: Krzysztof Apolinarski (pierwszy trener), Michał Płachecki (asystent trenera), Agnieszka Walkowiak (fizjoterapeutka).
Blind football, czyli piłka nożna dla osób niewidomych, przypomina futsal. Rywalizują dwie drużyny, każda złożona z czterech zawodniczek w polu, grających z zasłoniętymi oczami, oraz widzącej bramkarki. Mecz dzieli się na połowy po 15 minut czystego czasu gry i toczy się na boisku z bandami przy liniach bocznych. Piłka jest udźwiękowiona – gdy się rusza, wydobywa się z niej charakterystyczny dźwięk, który przypomina grzechotki. By zawodniczki mogły tę piłkę usłyszeć, podczas gry na trybunach musi być cicho. Krzyczeć „voy” (z hiszpańskiego „idę”) muszą za to zawodniczki, które znajdują się w pobliżu piłki prowadzonej przez rywalkę lub znajdującej się poza kontrolą. Brak sygnalizacji skutkuje faulem. Komendy głosowe piłkarkom wydają także przewodnicy – bramkarka w strefie obrony, w strefie pomocy stojący przy linii bocznej trener oraz tzw. guide ustawiony za bramką rywalek.
Artykuł Historyczny pierwszy mecz oraz pierwszy punkt reprezentacji Polski w blind footballu kobiet pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Artykuł Kurs na klasyfikatora krajowego w parapływaniu – zapraszamy do udziału! pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>Organizator:
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Finansowanie:
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Miejsce kursu:
Prowadzący:
Klasyfikator międzynarodowy World Para Swimming
Zapraszamy:
Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona!
Pełny program dostępny w ogłoszeniu kursu.
Do 31 sierpnia 2025 r. na adres e-mail: [email protected]
W zgłoszeniu prosimy zawrzeć dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów oraz opis doświadczenia kandydata.
Kontakt:
Bartosz Sójka [email protected]
+48 537 005 740
Ważne:
Organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń pod kątem potencjalnego konfliktu interesów (np. aktywnych trenerów lub instruktorów związanych z jednostkami zrzeszonymi w PZSN Start).
*Pełne ogłoszenie poniżej
Artykuł Kurs na klasyfikatora krajowego w parapływaniu – zapraszamy do udziału! pochodzi z serwisu Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
]]>