Gorzowska integracja

W miniony weekend (23-24.05.2015) w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się kolejna edycja Spartakiady Integracyjnej im. Kazimierza Nira. Organizatorem imprezy, w której wzięło udział 50 zawodników był miejscowy „Start”. Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: łucznictwie, tenisie stołowym, szachach i warcabach. W przypadku tych zawodów istotne były nie tylko wynik, ale także możliwość podniesienia poziomu sportowego oraz integracja społeczna środowiska niepełnosprawnych.
Dzięki wspólnej rywalizacji zawodnicy mogli spotkać osoby borykające się z podobnymi problemami i wymienić doświadczeniami – powiedziała Anna Rajska-Pura ze „Startu” Gorzów Wlkp.
Osoby przyjezdne miały zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Na koniec spartakiady najlepszym zawodnikom wręczono okazałe puchary. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała kadra instruktorska i trenerska, zapoznana wcześniej ze specyfiką rywalizacji osób niepełnosprawnych. Nieocenione było wsparcie obsługi technicznej – zwłaszcza podczas przygotowywania sprzętu i pomocy osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Głęboko wierzymy że odniesione sukcesy będą młodych zawodników mobilizowały do dalszej pracy i aktywnego uczestnictwa w życiu sportowym i społecznym – podsumowała Anna Rajska-Pura.

Na koniec warto pochylić się nad sylwetką Kazimierza Nira – patrona imprezy. Był niepełnosprawnym łucznikiem i trenerem tej dyscypliny. Uczestniczył w mistrzostwach Europy. Miał duży wpływ na rozwój i przebieg kariery czołowych gorzowskich łuczników, m.in. Andrzeja Nuckowskiego. Zmarł w 1988 roku.

 

 

PParus
Współpraca: Anna Rajska-Pura

Foto na stronie głównej: Zawody szachowe podczas Spartakiady im. Kazimierza Nira w Gorzowie Wlkp. Źródło: „Start” Gorzów Wlkp.