I runda parapływackiego Grand Prix Polski: Hrehorowicz i Boruszewska najlepsi

W weekend, 05-06.09 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbyły się XXVI Ogólnopolskie Zawody Integracyjne w Pływaniu, zaliczane jednocześnie jako I Runda Parapływackiego Grand Prix Polski 2020. Imprezę zorganizowało Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start Wrocław na zlecenie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START. 

Deklarowana przez zawodników tęsknota za sportową rywalizacją miała swoje odzwierciedlenie we frekwencji. Do udziału w zawodach zgłosiło się bowiem łącznie 138 osób z 22 klubów. Rozegrano 24 konkurencje, a o końcowym układzie lokat zdecydowały punkty wielobojowe, a więc obowiązujący system przeliczania wyników, który pozwala porównywać rezultaty osiągane w różnych klasach startowych. W końcowej klasyfikacji XXVI Zawodów Integracyjnych najlepsza okazała się Zuzanna Boruszewska (UKS SP 149 ŁÓDŹ) z dorobkiem  1629 pkt. Tuż za nią uplasowała się Aleksandra Ochtera (Start Koszalin), zdobywając 1607pkt., a trzecia była Kamila Biernat (Start Wrocław), która zgromadziła 1253 pkt . 

Ku radości gospodarzy, rywalizację mężczyzn wygrał Igor Hrehorowicz (Start Wrocław, 1857 pkt.), przed Michałem Golusem (MKS Wodnik Radom, 1822 pkt.) i Rafałem Kalinowskim (Start Białystok, 1806 pkt). Klasyfikacja uwzględniała sumę punktów za dwa najlepsze starty w zawodach. Ozdobą weekendu we Wrocławiu była „bratobójcza” walka Igora z kolegą klubowym,  Alanem Ogorzałkiem. Młodzi zawodnicy gospodarzy ścigali się do ostatnich metrów m.in. w konkurencjach rozgrywanych stylem dowolnym oraz motylkowym. Rezultat punktowy rozstrzygnął o wygranej Igora, natomiast obaj panowie osiągali bardzo dobre czasy. Ostatecznie Alan Ogorzałek uplasował się na IV miejscu w klasyfikacji generalnej. Z kolei triumfator zawodów, zapytany o powrót po długiej przerwie, racjonalnie ocenił sytuację. 

Pandemia oczywiście utrudniła przygotowania do sezonu, ale utrudniła je wszystkim w takim samym stopniu. Przede mną kolejne starty w kraju, a później walka o kwalifikację do Tokio, m.in.. podczas międzynarodowych zawodów IWAS – mówił o swoich najbliższych planach Igor Hrehorowicz. 

Komplet wyników XXVI Ogólnopolskich Zawodów Integracyjnych w pływaniu dostępny jest na stronach megatiming.pl . Zwycięzców cyklu Grand Prix poznamy po wszystkich zaplanowanych rundach. Druga odsłona już za dwa tygodnie w Drzonkowie. 

Zawody sfinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Alicja Więch / Start Wrocław

Fot. Bartłomiej Zborowski / PZSN Start