Igrzyska paraolimpijskie w Tokio przełożone! „Liczymy na wasze zrozumienie”

2021 rok – to wtedy zgodnie z ogłoszoną dziś decyzją odbędą się igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. Koronawirus sparaliżował cały świat sportu. Andrew Parsons, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego podkreślił, że decyzja została podjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i rząd Japonii przy współudziale przedstawicieli IPC.

Decyzja, która została ogłoszona w popołudniowych godzinach nie była zaskoczeniem.  Ostatnie dni obfitowały w doniesienia, które wskazywały na taki rozwój sytuacji. Przeniesienie igrzysk na inny termin wydawało się jedynym rozsądnym wyjściem w obliczu szerzącej się pandemii. Andrew Parsons, szef Międzynarowowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) w liście kierowanym do narodowych komitetów paraolimpijskich podkreślił, że była to jedyna słuszna decyzja.

Życie i ludzkie zdrowie zawsze musi stać na pierwszym miejscu i zawsze będzie naszym priorytetem. Organizowanie jakiejkolwiek imprezy sportowej w czasie szerzącej się pandemii jest po prostu niemożliwe. Dzięki tej decyzji, wszyscy związani z ruchem paraolimpijskim, a przede wszystkim zawodnicy mogą skoncentrować się teraz na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie w absolutnie nieprzewidywalnym i trudnym czasie – podkreślił Parsons.

Szczegółowe daty igrzysk zostaną opracowane w najbliższym czasie, na ten moment wiadomo jedynie, że nie może to być termin późnieszy niż lato 2021 roku. Koronawirus, który w nieprzewidywalny sposób szerzy się na całym świecie jest obecny niemal we wszystkich krajach naszego globu.

Przełożenie igrzysk na inny termin wywoła falę pytań, na które jeszcze nie ma odpowiedzi – dodaje Parsons. Liczymy na wasze zrozumienie. Mam nadzieję, że jesteście bezpieczni w tym naprawdę trudnym dla całego świata czasie.

Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Fot. Bartłomiej Zborowski

Pytania dotyczą bowiem nie tylko daty igrzysk, ich organizacji o logistyce i finansowym zaangażowaniu partnerów nie wspominając, istotny jest również proces zdobywania kwalifikacji, awansu na igrzyska i proces budowania formy na najważniejszą imprezę czterolecia. Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego i i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, który jeszcze kilka dni temu kontaktował się z IPC w kwestiach związanych z kwalifikacjami zawodników na Igrzyska, dzisiejszą decyzję przyjął z absolutnym zrozumieniem.

Wszyscy jesteśmy poddawani próbie, w której znalazła się cala ludzkość. Sportowcy cechują się wysokimi współczynnikami jeśli chodzi o zdolności adaptacyjne. Pozostaje mi wierzyć, że wszyscy  poradzą sobie z obecnymi trudnościami. Odsunięcie w czasie tego celu sportowego jest problematyczne dla procesu treningowego i uzyskania szczytu formy we własciwym momencie, ale w obliczu troski o zdrowie i życie ludzkie pozostaje nam zaakceptować rozwiązania, które przynosi rzeczywistość. Teraz #ZostańmywDomu- apeluje Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

 

O wszelkich dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco.

Fot. Adrian Stykowski, Bartłomiej Zborowski / PZSN „Start”

Źródło: Polski Komitet Paraolimpijski

Podobne wpisy