III Turniej Szachowy dla Osób Niepełnosprawnych Prestige Cup rozegrany!

W środę, 13 maja na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbył się III Turniej Szachowy dla Osób Niepełnosprawnych Prestige Cup, który zorganizowała Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT we współpracy z Klubem Fair Play. Impreza miała charakter integracyjny, dlatego do udziału zostali zaproszeni zarówno niepełnosprawni, jak i pełnosprawni miłośnicy szachów. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło blisko 50 zawodników z całej Polski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Polska. Partnerem Turnieju był Polski Związek Szachowy.

– Nasza Spółdzielnia już od ponad 70 lat zatrudnia osoby niepełnosprawne. Od samego początku w misję firmy jest wpisana aktywizacja społeczna naszych niepełnosprawnych pracowników, na wielu płaszczyznach. Jednym z projektów, dzięki którym realizujemy ten cel, jest właśnie cykliczny Turniej Szachowy. Szachy to dyscyplina sportu, którą może uprawiać każdy. Nie ma tu podziału na zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych, bo reguły gry dla wszystkich są takie same. Poprzez takie inicjatywy chcemy dawać przykład, jak aktywnie przeciwdziałać wykluczeniu oraz wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych w rzeczywistości kreowanej przez zdrowe i pełnosprawne osoby – mówi Waldemar Siwak, prezes SI ŚWIT.
Impreza miała charakter otwarty. Do uczestnictwa w Turnieju zgłosili się pracownicy SI Świt, a także osoby z zewnątrz, łącznie blisko 50 osób z całej Polski, m.in. z Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia. – Bardzo chciałem wziąć udział w Turnieju, dlatego mimo sporej odległości oraz problemów z poruszaniem, zdecydowałem się przyjechać do Warszawy. I nie żałuję, bo było naprawdę wspaniale. Organizatorzy spisali się na medal. Jeśli zdrowie mi pozwoli, za rok również przyjadę – mówi 72-letni Mieczysław Wojtowicz, który przyjechał aż z Gdyni. Podczas Turnieju zostało rozegranych 7 rund po 15 minut. Po ponad 4 godzinach sportowych zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy: I miejsce zdobył Adam Kojro, II miejsce zajął Jan Adamski, a na III pozycji uplasował się Manfred Mannke. Zdobywcy 3 pierwszych miejsc w klasyfikacji ogólnej otrzymali puchary oraz nagrody pieniężne. Na laureatów 5 pierwszych miejsc czekały także atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Wyróżnienia oraz nagrody otrzymała również piątka najlepszych graczy niepełnosprawnych, wśród których znaleźli się: Adam Kojro, Manfred Mannke, Piotr Wołoszyn, Jan Oleś i Marcin Pomarański. Na wszystkich uczestników Turnieju czekały pamiątkowe dyplomy oraz upominki od sponsorów.
– Pierwsza edycja Turnieju odbyła się trzy lata temu. Od tego czasu impreza bardzo się rozwinęła, co roku przybywa nie tylko graczy z całej Polski, ale również partnerów i sponsorów, którzy angażują się w organizację naszego Turnieju. To dobrze, że coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji dostrzega konieczność przełamywania barier i przeszkód, z którymi spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku grono partnerów i sponsorów jeszcze bardziej się powiększy, podobnie jak liczba zawodników. Trzy edycje, które zorganizowaliśmy do tej pory, pokazują, że idea takich integracyjnych spotkań jest jak najbardziej słuszna i na pewno będziemy ją kontynuować w kolejnych latach – zapowiada Waldemar Siwak, prezes SI ŚWIT.
Partnerem III Turnieju Szachowego dla Osób Niepełnosprawnych Prestige Cup był Polski Związek Szachowy oraz Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Polska, a także TVP Polonia, TVP Warszawa, Magazyn Integracja, portal Niepelnosprawni.pl, Magazyn Szachista oraz czasopismo Głos Seniora. Nagrody dla zwycięzców ufundowały firmy: Bahlsen, Kamis, Sencor, ŚWIT Pharma, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Mescomp Technologies. O catering zadbała warszawska restauracja Blue Cactus, zaś energetyczne napoje zapewniła firma RedBull. IV edycja Turnieju odbędzie się w maju 2016 roku.

Relację foto znajdziecie tutaj

 

Magdalena Czajkowska – PR & Marketing
[email protected]

 

Podobne wpisy

3 listopada, 2020
Kapituła 2. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego wybrała finałową 10-tkę nominowanych zawodników oraz finałowe 5-tki w kategoriach trener/trenerka, wydarzenie sportowe i organizacja sportowa roku. Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” jest w gronie nominowanych w kategorii: organizacja sportowa, a Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie mają szansę zdobyć Guttmana jako wydarzenie 2020 roku!