IX Integracyjny Turniej o Puchar Prezydenta Kołobrzegu

IX Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Prezydenta Kołobrzegu – 16.05.2015r.

Już po raz dziewiąty gościliśmy w Kołobrzegu na Ogólnopolskim Integracyjnym Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Zawody odbyły się w Hali Milenium Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W zawodach udział wzięła rekordowa liczba zawodniczek i zawodników, którzy przybyli do Kołobrzegu z różnych stron całego kraju. Na pomoście zobaczyliśmy dziesięć zawodniczek, które rywalizowały w dwóch kategoriach wagowych do 61 kg i powyżej 61 kg oraz 67 zawodników, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach wagowych do 59 kg, 72 kg, 80 kg, 88 kg, 97 kg oraz powyżej 97 kg. W walce o medale wspólnie rywalizowali zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni, utytułowani zawodnicy uczestnicy zawodów rangi Mistrzostw Polski, Europy czy też Świata a także zawodnicy mniej doświadczeni dla których były to pierwsze poważniejsze zawody w których uczestniczyli. Zawody stały na dość wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym a uzyskane wyniki w niektórych kategoriach były na wysokim poziomie. Organizatorami zawodów byli Fundacja „Kołobrzeg bez barier” z Marcinem Racinowskim na czele wraz z Robertem Tworogalem, Jakubem Sznajderem i Marcinem Gardzielikiem oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu – Dyrektor Andrzej Bejnarowicz , Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe Kołobrzeg. Turniej był współfinansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Miasta Kołobrzeg. Patronat honorowy nad turniejem objęli Poseł na Sejm RP – Marek Hok, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Anna Mieczkowska Prezydent Miasta Kołobrzeg – Janusz Gromek, Starosta Powiatu Kołobrzeg – Tomasz Tamborski.
Rywalizację rozpoczęły pani, które rywalizowały o tytuł najlepszej zawodniczki w kategorii wagowej do 61 kg i powyżej. Najlepszą zawodniczką do 61 kg została Agata Imianowska reprezentująca KS Olimp Stargard Gdański, która przy wadze ciała 57,6 kg wycisnęła w pierwszym podejściu 60 kg i uzyskała 69,05 pkt. Natomiast w kategorii powyżej 61 kg najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Monika Sus reprezentująca organizatora zawodów Fundację „Kołobrzeg bez barier”, która podniosła największy ciężar wśród kobiet 70 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodniczce 66,54 pkt.
Natomiast mężczyźni rywalizowali w sześciu kategoriach wagowych a w najlżejszej kategorii wagowej do 59 kg zwycięstwo odniósł powracający na pomost Rafał Roch/Start Koszalin. Wynik jaki uzyskał Rafał 135 kg przy wadze ciała 54,5 kg dało zawodnikowi aż 126,25 pkt. Jest to dobry prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Osób Niepełnosprawnych, które odbędą się w dniach 13-14 czerwca 2015r. w Wiśle, gdzie Rafał prawdopodobnie wystartuje w kategorii wagowej 54 kg i ma duże szanse na poprawienie w tej kategorii rekordu Polski, który należy do Sławomira Szymańskiego i wynosi 130 kg.
Grzegorz Lanzer/Start Koszalin nie dał żadnych szans swoim rywalom w kategorii 72 kg. Reprezentant Startu Koszalin zaliczył wszystkie trzy podejścia bardzo czysto technicznie. Wynik jaki uzyskał 185 kg jest wyższy od jego rekordu Polski w kategorii wagowej 65 kg aż o 5 kg i mamy nadzieję, że tą formę zawodnik utrzyma do czerwcowych Mistrzostw Polski. Grzesiek także został zwycięzcą kategorii open uzyskując aż 149,44 pkt. Wilks’a.
W kategorii 80 kg mężczyzn w stawce 14 startujących zawodników zwyciężył Tomasz Zieliński z Wyszkowa wyciskając sztangę o wadze 180 kg. Trzecia próba tego zawodnika do ciężaru 190 kg zakończyła się niepowodzeniem.

 

wyniki