Mamy już 20 medali!

W czwartek na konto polskich lekkoatletów, rywalizujących w Londynie, wpadły kolejne trzy medale. Wicemistrzami świata zostali Lech Stoltman (pchnięcie kulą F55) i Maciej Sochal (rzut maczugą F32), a drugi krążek mistrzostw świata w stolicy Wielkiej Brytanii wywalczyła niewidoma biegaczka Joanna Mazur. Łącznie reprezentacja Polski ma już w dorobku 20 medali!

To był dobry dzień dla naszych niepełnosprawnych miotaczy. Lech Stoltman, brązowy medalista ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Rio, potwierdził klasę w finałowej rywalizacji kulomiotów w kategorii F55 (zawodnicy na wózkach). Pchnięcie na odległość 11.37 z trzeciej kolejki to jego najlepszy wynik Polaka w obecnym sezonie. Lepszą odległość od naszego zawodnika uzyskał tylko główny faworyt do złota – mistrz paraolimpijski, Bułgar Ruzhdi. Zawodnik z Bałkanów był poza zasięgiem rywali – pchnięciem na odległość 12.47 ustanowił nowy rekord świata. Niestety, miejsca na podium nie udało się wywalczyć drugiemu z naszych reprezentantów, Karolowi Kozuniowi. Wicemistrz paraolimpijski z Londynu w swoim najlepszym pchnięciu osiągnął rezultat 10.60, co pozwoliło zająć piątą lokatę w konkursie. Przed Polakiem sklasyfikowano dwóch Irańczyków – Hamed Amiri zdobył brąz z wynikiem 11.17, a czwarty był Jalel Baghedi Jeddi.

Wicemistrzem świata został dziś także Maciej Sochal w rzucie maczugą w kategorii F32 (dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy siedzący). Złoty medalista z Rio musiał uznać wyższość Algierczyka Lahouari Bahlaza, który rzucał najrówniej i najdalej – aż trzykrotnie przekroczył granicę 34 metrów. Sochal w swojej najlepszej próbie oddał rzut na odległość 33.22, co jest jego najlepszym wynikiem w tym roku. Na najniższym stopniu podium stanął Brytyjczyk Stephen Miller.

Na gwiazdę polskiej reprezentacji wyrasta w Londynie Joanna Mazur. Niewidoma Polka, która startuje w duecie z przewodnikiem Michałem Stawickim przed kilkoma dniami w niesamowitym stylu wygrała zmagania na 1500 m. Dziś powiększyła swój medalowy dorobek o kolejny krążek – była trzecia na dystansie 400 m. W wyścigu triumfowała Chinka Liu, przed Meksykanką Coraza Castanedą. To nie jest jednak ostatnie słowo Joanny Mazur w rywalizacji na MŚ – przed nią jeszcze start na 800 m, zaplanowany na 22 lipca.

W finałowym biegu na 100 w kat.T37 (dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy stojący) wystąpił Mateusz Owczarek. Polak zajął 7. lokatę z czasem 12.57. Zwyciężył Brazylijczyk Evangelista Cardoso, srebro trafiło do Charla du Toita z Republiki Południowej Afryki, a brąz do reprezentanta Ukrainy Władysława Zagrebelnego.

Do finału w biegu na 800 m zawodników niedowidzących awansował Łukasz Wietecki. Polak w swoim wyścigu eliminacyjnym był trzeci, z najlepszym wynikiem w sezonie – 1:56.75. W bezpośredniej rywalizacji uległ Abellatifowi Bace z Algierii (1:55.12) i Bilelowi Aloui z Tunezji (1:56.66). Rezultat naszego lekkoatlety był piątym wynikiem dnia. Bieg finałowy odbędzie się 22 lipca.

Ze startu w finałowym konkursie pchnięcia kulą w kat.F41 (niskorosłość) wycofano wicemistrza paraolimpijskiego Bartosza Tyszkowskiego. Polak został tymczasowo zawieszony przez Dyrektora Polskiej Agencji Antydopingowej (źródło). Na starcie biegu na 400 m T37 nie stawiła się Natalia Jasińska.

Po tygodniu zmagań w Londynie reprezentacja Polski ma na swoim koncie 20 medali – 3 złote, 8 srebrnych i 8 brązowych. Zajmujemy 10 miejsce w klasyfikacji medalowej, ale wciąż możemy ten wynik poprawić. Już jutro czekają nas kolejne wielkie emocje – o drugi medal MŚ powalczy Krzysztof Ciuksza na dystansie 400 m T36 (dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy stojący), liczymy także na świetny występ niewidomego Aleksandra Kossakowskiego na 1500 m oraz na Klaudię Maliszewską w pchnięciu kulą F35 (dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy stojący). W biegach półfinałowych wystąpią m.in. Michał Derus (200 m T47) i Rafał Korc (800 m T20). Bądźcie z nami!