Mateusz Surwiło zdobył kwalifikację paraolimpijską

Kwalifikacja paraolimpijska zawodnika zielonogórskiego START-u podczas Mistrzostw Świata w sprincie kajakowym w Mediolanie

W dniach 19 – 23 sierpnia 2015r. w Mediolanie (Włochy) odbyły się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym. Od siedmiu lat Mistrzostwa odbywają się wspólnie dla zawodników pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych. Parakajakarze startują w trzech grupach startowych w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu, na dystansie 200m, w konkurencji K1 i V1 (kanadyjka).
Reprezentacja Polski Niepełnosprawnych brała po raz siódmy udział w tak ważnej imprezie. Miło jest zawiadomić, że w jej 8-mio osobowym składzie znalazło się aż czworo zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra. Występ naszych parakajakarzy w Mediolanie należy uznać za udany, mimo że nie przywieźli tym razem medalu, to Mateusz Surwiło podopieczny trenera  Pawła Łukaszewicza zdobył pierwszą kwalifikację paraolimpijską dla naszego klubu, a drugą dla kraju. Mateusz startował w 35-osobowej, najsilniej obsadzonej grupie KL3. W jednym z biegów półfinałowych zajął pierwsze miejsce z czasem 42.150, co w klasyfikacji wszystkich półfinalistów dało mu siódmy czas półfinału. W finale zajął VII miejsce z bardzo dobrym czasem – 41,507. Od miejsca medalowego dzieliły go niespełna 2 sekundy. Zwycięzca tej konkurencji Tom Kierey (Niemcy) uzyskał czas 39,270.
Dobrze wypadła Kamila Kubas podopieczna trenera Jana Durczaka, startująca w grupie KL1 – osób z największą niepełnosprawnością. W finale zajęła VII miejsce wynikiem 01:02.325, zwyciężyła Jeanette Chipinngton (Wielka Brytania) – 56,865. Zawodniczce zabrakło niewiele do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie (kwalifikacje uzyskało sześcioro pierwszych osób). Kamila będzie walczyć o udział w Igrzyskach podczas kolejnych Mistrzostw Świata w przyszłym roku w miejscowości Duisburg – Niemcy, gdzie jako jedna z czterech zawodniczek ma największe szanse.
Katarzyna Leśkiewicz i Mirosław Rosiński podopieczni trenera Tomasz Głażewskiego startowali w konkurencjach nie objętych programem Igrzysk Paraolimpijskich. Rosiński startujący na kanadyjce zajął w swojej grupie VL3 – VIII miejsce uzyskując czas 54,436. Zwycięzcą został Caio Ribeiro de Carvalho (Brazylia) z czasem 50,656. Natomiast w konkurencji Katarzyny Leśkiewicz VL1 startowały tylko dwie zawodniczki i z uwagi na to nie prowadzono klasyfikacji medalowej. Leśkiewicz wygrała finał z czasem 1:15,299, druga na metę przypłynęła Ann Yoshida (Stany Zjednoczone Ameryki) z czasem 1:18,539.

Zawodnikom i trenerom Serdecznie Gratulujemy !

Prezes ZSR START Zielona Góra
Danuta Tarnawska