ME Parakajakarzy – Račice, Czechy

Medale Mistrzostw Europy Parakajakarzy Zielonogórskiego Startu

W dniach 1-3 maja 2015 roku w Czeskich Racicach odbyły się Mistrzostwa Europy w sprincie kajakowym. Udział w zawodach wzięła 9-osobowa reprezentacja Polski niepełnosprawnych parakajakarzy, w skład której wchodziło aż 5 zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra.
Niepełnosprawni sportowcy startują w trzech klasach w zależności od rodzaju schorzenia na dystansie 200m w konkurencji kajak lub kanadyjka w kategorii kobiet i mężczyzn.
Reprezentacja kraju zdobyła ogółem 4 medale, z czego aż 3 medale (srebrny i dwa brązowe) zawodnicy zielonogórskiego „Start-u”. W najbardziej licznej klasie startowej – KL3 (kajak) brązowy medal zdobył MATEUSZ SURWIŁO podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza. Uzyskał wynik 0:42,212. Zwyciężył Robert Oliver (Wielka Brytania) 0:40,880, II miejsce zajął Tom Kirey (Niemcy) 0:41,468.
W połączonych klasach startowych VL1 i VL2 (kanadyjki) KATARZYNA LEŚKIEWICZ zdobyła srebrny medal wynikiem 1:25,252, natomiast medal brązowy AGNIESZKA KOPEĆ – 1:35,080. Zwyciężyła Nadieżda Andrejewa (Rosja) 1:11,648. Również w kanadyjce – grupie VL3 – IV miejsce zajął MIROSŁAW ROSIŃSKI 0:54,052 w tej klasie I miejsce zajął Daniel Geri (Węgry) – 0:51,992. Trenerem wymienionych zawodników jest Tomasz Głażewski.
Należy wspomnieć o dobrze zapowiadającej się zawodniczce KAMILI KUBAS, która startuje w grupie z największą niepełnosprawnością KL1 (kajak). Podopieczna trenera Jana Durczaka systematycznie poprawia swoje wyniki – w Mistrzostwach Europy poprawiła swój rekord życiowy o przeszło sekundę uzyskując czas 1:03,676 i zajmując ostatecznie V miejsce. W tej klasie zwyciężyła Jeanette Chippington (Wielka Brytania) wynikiem 0:57,044.
Mistrzostwa Europy były generalnym sprawdzianem dla reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Świata które odbędą się w Mediolanie (Włochy) w terminie 19-23.08.2015 r. W trakcie mistrzostw zawodnicy zdobywać będą kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 2016, gdzie parakajakarstwo zadebiutuje jako nowa dyscyplina sportowa.
Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.