Medalowe żniwo na mistrzostwach Europy w Eger

W dniach 22-28 listopada w węgierskim Eger odbyły się mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów, w których brało udział ponad 200 sportowców z 40 krajów. Polacy wracają do ojczyzny z 10 medalami (2 złote, 5 srebrnych, 3 brązowe). Z racji tego, że w zawodach startowali także zawodnicy z innych kontynentów prowadzone były dwie klasyfikacje: światowa (IPC Powerlifting) i europejska. My przeanalizujemy tę drugą, gdyż taka też była ranga turnieju – mistrzostwa Europy.
Złote medale wywalczyły:
Justyna Kozdryk w kategorii wagowej 45 kg – wynik 93 kg
Marzena Zięba w kat. wagowej 86+ kg – wynik 127 kg, rekord Europy!
Srebrne medale:
Małgorzata Hałas-Koralewska w kat. wagowej 61 kg – wynik 99 kg
Paulina Przywecka Pudziak w kat. wagowej 71 kg – wynik 97 kg
Sławomir Szymański w kat. wagowej 54 kg – wynik 123 kg
Grzegorz Lanzer w kat. wagowej 65 kg – wynik 178 kg
Wawrzyniec Latus w kat. wagowej 88 kg – wynik 192 kg
Brązowe medale:
Paulina Rutkowska w kat. wagowej 55 kg – wynik 55 kg
Emilia Kasak w kat. wagowej 41 kg – wynik 52 kg
Mariusz Tomczyk w kat. wagowej 59 kg – wynik 160 kg
Ryszard Rogala w kat. wagowej 107 kg – wynik 196 kg
O komentarz do występu naszej reprezentacji poprosiliśmy trenera kadry narodowej Mariusza Oliwę: Do Eger pojechaliśmy w najliczniejszej ekipie od lat. W sumie w kadrze znalazło się 21 zawodniczek i zawodników. 10 zdobytych medali to wynik satysfakcjonujący. Do tego wiele miejsc tuż poza podium. Nie chcę narzekać na pracę sędziów, ale uważam, że niektórzy nasi zawodnicy zostali ewidentnie skrzywdzeni. Generalnie jednak jestem bardzo zadowolony z postawy całej naszej ekipy. Mistrzostwa Europy zakończyły tegoroczny sezon w polskich ciężarach. Czas na odpoczynek, a po nim.., Rio!
Kilka zdań także o sztabie szkoleniowo-medycznym naszej ekipy. Kadrę trenerską stanowili: Mariusz Oliwa, Jerzy Mysłakowski, Bogusław Szczepański i fizjoterapeuta Marek Purczyński. W Eger obecni byli również trenerzy klubowi: Andrzej Ofczyński (Start Bydgoszcz) i Stanisław Mirocha (Eurobeskidy Łodygowice).
Pełne wyniki w klasyfikacji światowej dostępne są na stronie:
http://www.paralympic.org/eger-2015/schedule-results
PParus
Współpraca: Alicja Więch