Mistrzostwa Europy w Paraatletyce – Berlin 2018

Rekordowa liczba Polaków

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

The 2018 World Para Athletics

już od 20 do 26 sierpnia


Podczas tegorocznych Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, które odbędą się w tym roku w Berlinie, wystartuje rekordowa liczba polskich zawodników. Nasz reprezentacja liczy 60 lekkoatletów i jest najliczniejsza ze wszystkich 40 krajów, które będą walczyć o medale. Na drugim miejscu pod względem liczebności jest  Wielka Brytania – 52, na trzecim Niemcy – 39 i na czwartym Ukraina – 36. W sumie w Berlinie wystartuje 600 zawodników i zawodniczek.

Czy liczba naszych  reprezentantów przełoży na wysokie miejsce w tabeli medalowej okaże się już w przyszłym tygodniu. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy w LA, które odbyły się w Grosetto w 2016 roku Polacy zdobyli 50 medali (22 złote, 11 srebrnych, 17 brązowych) i zajęli 3 m. w tabeli medalowej. Rok później podczas Mistrzostw Świata LA w Londynie potwierdzili swoją formę zdobywając w sumie 29 medali dla naszego kraju. Wśród nazwisk, które  znajdą się na liście startowej są utytułowani mistrzowie paraolimpijscy, mistrzowie świata i Europy. Na liście zawodników, którzy już są w Berlinie są  złoci medaliści igrzysk paraolipmjskich w Rio De Janeiro Maciej Lepiato i Maciej Sochal. Na niemieckim stadionie do walki o medale staną srebrni medaliści z Rio Michał Derus, Alicja Fiodorow i brązowa medalistka Katarzyna Piekart, która sprawdzi swoją formę po urlopie macierzyńskim. W Berlinie wystartują także ubiegłoroczni mistrzowie świata z Londynu Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim, zdobywcy tytułu Sportowca Roku z niepełnosprawnością 2017 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Mistrzostwa Europy w Berlinie to kolejny etap w procesie przygotowań do igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku. Zawody będą rozgrywane we Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark i potrwają od 20 do 26 sierpnia.