Mistrzostwa Europy w Tańcu Na Wózkach

W dniach 28 – 30 października w Koszycach na Słowacji odbyły się Mistrzostwa Europy
w Tańcu Na Wózkach. W zawodach wzięło udział ponad stu zawodników z 14 krajów. Polskę reprezentowało siedmioro tancerzy pod przewodnictwem trenera Włodzimierza Ciok. Nie zabrakło również polskiego akcentu w dziewięcioosobowym składzie sędziowskim, w którym znalazła się pani Iwona Ciok. Do niedawna podczas  imprez tej rangi, sportowcy rywalizowali jedynie w kategoriach tańców standardowych i latynoamerykańskich, w układach „combi” (jeden tancerz jest osobą sprawną, drugi porusza się na wózku) i  „duo” (oboje tancerze są osobami niepełnosprawnymi).
Od Mistrzostw Europy zorganizowanych w Polsce w 2014 roku, do dotychczas rozgrywanych kategorii (za aprobatą Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – IPC) dodano kolejne trzy – „freestyle combi”, „freestyle single” oraz „single”. W związku z tym, organizatorzy podjęli decyzję, aby tegoroczne zawody rozegrać w ciągu trzech, a nie jak dotychczas dwóch dni. Idące za tym mniejsze obciążenie fizyczne zawodników pozwoliło im lepiej rozplanować siły na starty w poszczególnych kategoriach. W rezultacie zmagań, nasza reprezentacja przywiozła do kraju 8 medali, co stanowi drugie (po Ukrainie) miejsce w klasyfikacji medalowej.
Polska zdobyła:

2 medale złotePaweł Karpiński & Joanna Reda (duo latin 2)
Marek Zaborowski & Katarzyna Błoch ( freestyle combi  2)

3 srebrne –  Paweł Karpiński & Joanna Reda (duo standard 2)
Paweł Karpiński & Nadine Kinczel (combi latin 2)
Katarzyna Bloch (single woman 2)

3 brązowe –  Marek Zaborowski & Katarzyna Błoch (combi latin 2)
Katarzyna Błoch (freestyle single woman 2)
Paweł Karpiński (single man 2)

Mamy więc Mistrzów, Wicemistrzów i II Wicemistrzów Europy w prawie każdej kategorii tanecznej w jakiej startowaliśmy.
Poza podium, ale w ścisłym finale, pokonując wielu rywali znaleźli się również:
4 miejsce – Daniel Jerzmanowski & Anna Rybarczyk (combi latin 2)
5 miejsce – Joanna Reda (single woman 2)
6 miejsce – Marek Zaborowski & Katarzyna Błoch (combi standard 2)

Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu i startowi naszych tancerzy na sali  dwukrotnie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego dostarczając obecnym dodatkowych wzruszeń.
Myślę, że nawet miejsca zajęte poniżeń pragnień zawodników, zaowocują  motywacją, do spełnienia tych marzeń w przyszłych turniejach. Stać ich na to.
Na wspomnienie zasługuje też bardzo dobre przygotowanie imprezy pod względem technicznym i organizacyjnym. Nieliczne, normalne przy takiej skali imprezy problemy, rozwiązywane były bardzo szybko i w sposób satysfakcjonujący osoby je zgłaszające.

Jacek Reda

Podobne wpisy

15 lipca, 2020
Projekt pierwszej sekcji koszykówki na wózkach w Szkole Gortata w Łodzi, nabiera tempa! W sobotę 18 lipca w szkole Marcina Gortata w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie rekrutacyjne. 
1 stycznia, 2020
Rok 2019 był dla polskiego ruchu paraolimpijskiego niezwykły. Nie sposób go podsumować w kilku zdaniach, ale spróbujemy to zrobić w 10. punktach. Na pewno zawsze najważniejsi są zawodnicy oraz ich sukcesy– bez nich nie istniałby żaden komitet, żaden klub, żaden trener czy działacz. Ale jeśli między nimi wszystkimi będzie synergia, to wtedy powstaje drużyna marzeń – paraolimpijski „Dream Team”.