Mistrzostwa Polski w Parasportach Zimowych – komunikat mediowy

Medaliści MŚ w akcji – przed nami Mistrzostwa Polski w parasportach zimowych!

Od 7 do 10 marca o medale Mistrzostw Polski w sportach zimowych rywalizować będą sportowcy z niepełnosprawnościami. Na trasy biegowe w Klikuszowej i stoki w Białce Tatrzańskiej wyjadą m.in. medaliści tegorocznych mistrzostw świata – biegacz Witold Skupień i narciarz zjazdowy Michał Gołaś z przewodnikiem Kacprem Walasem.

fot. Adrian Stykowski/PZSN „Start”

Zawodnicy będą rywalizować w trzech dyscyplinach sportu – paranarciarstwie biegowym, alpejskim i parasnowboardzie. Na trasach biegowych najwięcej uwagi przyciągnie z pewnością Witold Skupień – zawodnik ZOMA Team Obidowiec Obidowa w tym roku zdobył aż dwa medale mistrzostw świata w Östersund. Skupień wygrywał rywalizację w biegu na 18 km techniką klasyczną. Zajął również drugie miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną, do tytułu mistrza świata dokładając niespodziewany srebrny medal. Choć dziś jest mistrzem świata, to w profesjonalnym narciarstwie biegowym znalazł się… przypadkiem.

Moja przygoda ze sportem zaczęła się wszystko od piłki nożnej i biegania – mówi Witold Skupień. – Później zdecydował przypadek – przy kursie na prawo jazdy dowiedziałem się o klubie Start Nowy Sącz. Tam najprężniej w tym czasie działała sekcja narciarzy biegowych. Zacząłem treningi, bardzo mi się podobało to połączenie zimy i biegania i dalej już poszło!

Na trasach zjazdowych nie zabraknie amatorów białego szaleństwa w różnych formach – na dwóch nartach, jednej narcie, monoski czy desce snowboardowej. Niektórzy zawodnicy ze względu na niepełnosprawność wzroku startują z przewodnikiem. Jedną z takich osób jest Michał Gołaś, sportowiec Startu Bielsko-Biała, który w tym roku w hiszpańskim Espot podczas mistrzostw świata wywalczył brązowy medal w kombinacji alpejskiej startując razem z przewodnikiem Kacprem Walasem. Choć ledwo 18-letni zawodnik dopiero niedawno zaczął swoją profesjonalną przygodę ze sportem, to z narciarstwem związany jest od wczesnego dzieciństwa i dziś nie może sobie wyobrazić życia bez tras zjazdowych.

fot. Adrian Stykowski/PZSN „Start”

Pasją do narciarstwa zaraził mnie tata, który sam trenował narciarstwo – mówi nam Michał Gołaś. – Tata później zrobił uprawnienia instruktora i zaczął mnie uczyć po tym jak skończyłem 3 lata. Narty i sport są moim życiowym powołaniem, dają mi możliwość rozwijania się i przy okazji podróżowania w rozmaite ciekawe miejsca.

Wśród biegaczek zobaczymy również jedną zawodniczkę z Igrzysk Paralimpijskich w Pekinie – Iwetę Faron. Zawodniczka ZOMA Team Obidowiec Obidowa wraca do rywalizacji po kontuzji. Jej rodzimy klub współorganizuje tegoroczne zawody w Klikuszowej – stąd Iweta szczególnie zaprasza wszystkich zawodników, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę ze sportem.

Ciężka praca popłaca zawsze – mówi paralimpijka z Pekinu. – Przy okazji można tez poznać fajnych ludzi i miło spędzić czas. Także zapraszam serdecznie na Mistrzostwa jak i do trenowania.

fot. Adrian Stykowski/PZSN „Start”

Nie będą to jednak jedyne gwiazdy sportu, które zobaczymy na tegorocznych zawodach. Szczególne upodobanie do sportów zimowych mają również… kolarze reprezentacji Polski. I tak Krzysztof Plewa, który na swoim koncie ma medale PŚ w kolarstwie, ma również znakomite osiągnięcia jako narciarz biegowy. Reprezentował Polskę m.in. na ostatnich zimowych igrzyskach paralimpijskich. Z kolei Rafał Szumiec, tegoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej kolarskiego PŚ, również ma za sobą bogatą karierę narciarską i z powodzeniem startuje w kolejnych krajowych zawodach w narciarstwie alpejskim.

Mimo obecności tak znakomitych sportowców Mistrzostwa Polski są również doskonałym miejscem dla osób z niepełnosprawnością, by zacząć swoją przygodę z białym szaleństwem. Przekonują o tym historie zawodników, którzy dziś mają na swoim koncie niejeden tytuł mistrzowski – przykładowo Rafał Szumiec w swoich pierwszych MP wystartował po zaledwie kilku dniach spędzonych na treningu.

Na moich pierwszych MP jeszcze nie umiałem dobrze jeździć i nie wiedziałem czego się tam spodziewa. Byłem pełen obaw, czy sobie poradzę. Jednak to była najlepsza lekcja narciarstwa – praktyczna i teoretyczna. Udział w Mistrzostwach rozpoczął na dobre moją przygodę z narciarstwem, a ta trwa już ok 18 lat. Zachęcam każdego kto lubi sport i zimę.

fot. Adrian Stykowski/Fundacja Aktywni Bez Barier

Do 27 lutego trwają zgłoszenia na zawody. Wszelkie informacje dostępne są na stronie organizatora zawodów w komunikacie organizacyjnym: www.pzsnstart.eu

Zawody finansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON. Mistrzostwa Polski patronatem objął Polski Komitet Paralimpijski a oficjalnymi patronami medialnymi są: TVP Sport, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl, TVPodhale.info, Góralinfo.pl

Organizatorem zawodów jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych “Start” we współpracy z ZOMA-Team Obidowa oraz Fundacją Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Informacja Prasowa PZSN „Start”.



Podobne wpisy