MŚ na ergometrze wioślarskim Boston 2015

MŚ na ergometrze wioślarskim: Jolanta Pawlak vice Mistrzostwo Świata, Michał Gadowski i Leszek Niewiarowski brązowy medal

Z trzema medalami wrócili polscy wioślarze niepełnosprawni z rozegranych 01 marca 2015r. w Bostonie XXXIV Halowych Mistrzostw Świata na Ergometrze Wioślarskim. Srebrny krążek zdobyła Jolanta Pawlak (kategoria open kobiety ręce z tułowiem), brązowy medal – Michał Gadowski (kategoria open mężczyźni ręce z tułowiem), brązowy medal Leszek Niewiarowski ( kategoria open mężczyźni same ręcę)
W zawodach wzięło udział łącznie 2500 zawodników z 34 państw. Impreza została zorganizowana na hali sportowej Agganis Arena, na której ustawiono 200 ergometrów wioślarskich. Starty – trwające siedem godzin – odbywały się w różnych kategoriach: od juniora do weterana, uwzględniających podział zawodników według stopnia ich sprawności. W kategorii wioślarzy niepełnosprawnych wystartowało 89 zawodników.
Jolanta Pawlak zakończyła rywalizację z srebrnym medalem z czasem 4:15,6. Wyprzedziła ją tylko Brazylijka Josiane Dias de Lima, która uzyskała czas 4:11,8. Na trzecim miejscu znalazła się Jackie Colby (USA). W 2013 i 2014 roku Jolanta przegrała również z Brazylijką Josiane, z którą rywalizuje także na wodzie od 2007 roku.
M. Gadowski rok temu był czwarty, tym razem zdobył brązowy medal (czas – 03:44.9). Wygrał Cameron Sinclair z Kanady przed Michelem Pessanhą z Brazylii. W znakomitym stylu na podium stanął Leszek Niewiarowski kategoria AS. Rok temu był piąty, tym razem zdobył brązowy medal (czas – 04:47.2). Złoto wywalczył Igor Bondar z Ukrainy, srebro Rene Pereira z Brazylii.
Byli to jedyni reprezentanci Polski na amerykańskich zawodach. Ich udział w imprezie możliwy był dzięki wsparciu firmy Concept2 CTS, która zaprosiła naszych sportowców na mistrzostwa oraz pokryła koszty transportu i hotelu. Dziękujemy za pomoc naszym polskim firmom, którzy pomagają nam w przygotowaniach najlepszych zawodników kadry narodowej niepełnosprawnych: BRENDA, 4F OTCF SP. Z.O.O., FUTREX Sp.  z o. o.  Bez ich wsparcia nasz wyjazd nie byłby możliwy.
Zawodnicy reprezentują KSI Start Szczecin. To także uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 ( Jolanta i Michał) i medaliści Mistrzostw Europy na Ergometrze Wioślarskim Szczecin 2015 roku ( Jolanta złoty medal, Michał srebrny medal, Leszek brązowy medal). Trenerem koordynatorem naszej kadry jest Tomasz Kaźmierczak.
O Bostonie wszyscy ostatnio mówią jedno, tyle śniegu i takiej zimy nie było od wielu lat. Rywalizowano oczywiście w hali, ale zespół w Bostonie wynajął samochód. Powód jest jeden, trzeba było jakoś na zawody zdążyć. T. Kaźmierczaka: „w Bostonie jest zima stulecia, ale to nas nie przerażało, wioślarze to twardzi ludzie i zimy się nie boją”.

Więcej zdjęć z Bostony zobaczycie tutaj