Niepełnosprawni sportowcy w gronie laureatów IV edycji Funduszu Stypendialnego Natalii Partyki!

Przemysław Drąg (LKS „Gol-Start” Częstochowa) i Wiktor Kędzia (Start Wrocław) laureatami IV edycji Funduszu Stypendialnego Natalii Partyki w partnerstwie z siecią Biedronka.

Stypendia Funduszu Natalii Partyki przyznano młodym sportowcom o dużym potencjale i z bardzo dobrymi wynikami sportowymi, którzy jednak na drodze do rozwoju kariery sportowej napotkali różne przeciwności. Stypendia mogą oni przeznaczyć m.in. na sprzęt sportowy, opłacenie kosztów udziału w zawodach, wsparcie ze strony dietetyków sportowych czy fizjoterapeutów. Stypendium w ramach funduszu to 10 000 złotych na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.


Przemyslaw Drąg Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

Pływanie trenuję od ponad pięciu lat, a od dwóch lat jestem zawodnikiem Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych. Jestem osobą niewidomą i moją przygodę z pływaniem rozpocząłem na obowiązkowych zajęciach szkolnych na basenie w wieku 8 lat. Od tamtej pory pływanie stało się moją pasją i moim całym życiem. Pochodzę z Częstochowy i chodzę do IV LO im. Henryka Sienkiewicza . Jestem na profilu biologiczno-chemiczno- matematycznym,  bo od dawna interesowały mnie właśnie te przedmioty. Oprócz tego fascynują mnie gry logiczne i własnoręcznie wykonane przeze mnie konstrukcje z klocków lego. Wsparcie finansowe jakie otrzymałem w ramach stypendium, oprócz sprzętu sportowego i suplementów, mam zamiar zainwestować w dużej mierze w siebie. Niezbędna jest opieka specjalistów takich jak fizjoterapeuta, dietetyk, oraz psycholog sportowy. Stypendium pomoże mi w znacznym stopniu rozwiązać problem w trenowaniu pływania na osobnym torze . Biorąc pod uwagę moje i czyjeś bezpieczeństwo, z racji mojej dysfunkcji, jest taka konieczność.Moim najbliższym celem jest wystartowanie na tegorocznych Mistrzostwach Świata, a w przyszłości Tokio 2020.


Wiktor Kędzia

Od 2 lat trenuję podnoszenie ciężarów. Zaczęło się od rehabilitacji na siłowni w Wieluniu skąd pochodzę a dokładnie z Wierzchlasa. Mój rehabilitant widział we mnie potencjał do sportów siłowych więc zabrał mnie na siłownie, gdzie niestety nie było sprzętu przystosowanego do osób niepełnosprawnych (czyli wąska ławka, brak zabezpieczeń). W gimnazjum rozpocząłem treningi w Klubie START Wrocław. Przygotowując się na pierwsze Mistrzostwa Polski,  (byłem jeszcze w Gimnazjum w Wierzchlesie) musiałem jeździć po szkole do Wrocławia, co niewątpliwie było dla nas ogromnym wyzwaniem, ze względu na odległość.

Moim największym osiągnięciem sportowym jest rekord Europy Juniorów który zdobyłem na Mistrzostwach Europy we Francji w 2018 roku. Jeśli chodzi o lekkoatletykę, największym osiągnięciem jest Mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Polski Juniorów 2018. Mam też tytuł Mistrza Polski Juniorów w podnoszeniu ciężarów z 2017 roku, który obroniłem w 2018 roku. Jestem też wicemistrzem Polski w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. W wolnym czasie lubię zwiedzać różne miejsca w Polsce. Interesuje się też motoryzacją,  która jest moją największą pasją zaraz po sporcie. Jak zapewne wielu z nas, czasem posiedzę przed komputerem. Pieniądze ze stypendium przeznaczę na zakup sprzętu sportowego do domu, zakup suplementów  i na wizyty u fizjoterapeutów. Moim planem sportowym na przyszłość jest wyjazd na Mistrzostwa Świata oraz Paraolimpiadę. Wiem że na Paraolimpiadę w Tokio nie mam jeszcze szans, ze względu na długie dość procedury kwalifikacyjne, ale w najbliższym czasie mam szansę pojechać na Puchar Świata i Mistrzostwa Świata.

Lista innych stypendystów i ich krótkie portfolio dostępne są na stronie internetowej www.fundusznataliipartyki.pl/ w zakładce STYPENDYŚCI.


Natalia Partyka – czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten, Pekinu, Londynu i Rio De Janeiro, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, medalista mistrzostw Europy, wielokrotna reprezentantka Polski  w tenisie stołowym w 2013 r. utworzyła fundusz stypendialny.

– W związku z tym, że w tenisa stołowego gram już dość długo, wiem, z czym wiąże się kariera sportowca. To mnóstwo przeszkód i wyrzeczeń, a decyzja o przejściu na zawodowstwo jest niezmiernie trudna. Nasi stypendyści znajdują się właśnie na tym etapie kariery. Cieszę się, że choć trochę możemy im ułatwić ten moment i pomóc w  realizacji ambitnych celów sportowych. – mówi Natalia Partyka, pomysłodawczyni i ambasadorka funduszu stypendialnego.

Wyboru stypendystów dokonała Kapituła, w której znaleźli się: inicjatorka Funduszu Natalia Partyka, dziennikarze sportowi: Michał Pol i Andrzej Person, Elżbieta Łebkowska – członkini Zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska S.A.

Sportowcy każdego dnia przekraczają granice zmagając się z różnorodnymi ograniczeniami; czasem, konkurentami, własnymi słabościami, bólem, zmęczeniem. Codziennie zmuszeni są do pokonywania różnych barier. Dlatego też, projektując wspólnie program, staraliśmy się wyeliminować chociaż jedno ograniczenie –  finansowe, które często staje się największą przeszkodą na drodze do rozwoju kariery zawodowej. Cieszy nas, że dzięki wsparciu sieci Biedronka młodzi, zdolni sportowcy mogą rozwijać swoją pasję i realizować marzenia o byciu mistrzami – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, przedstawiciel sieci Biedronka.

INFORMACJA PRASOWA 

Podobne wpisy

18 marca, 2019
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” poszukuje Kandydatki/ Kandydata na stanowisko: Specjalisty ds. Kadr i płac.