Parałucznictwo: wicemistrzostwo świata Mileny Olszewskiej!

Milena Olszewska (Start Gorzów Wielkopolski) wywalczyła na mistrzostwach świata w parałucznictwie w holenderskim Hertogenbosh srebrny medal w  konkurencji łuków klasycznych!

Polski dziennikarz Antoni Cichy, który był obecny w Hertogenbosh, chwilę po dekoracji medalowej, w której uczestniczyła sama księżniczka Holandii – Margriet, rozmawiał z Mileną Olszewską. Reprezentantka Polski z niemałym zdenerwowaniem podeszła do rywalizacji o złoty medal z Chinką Chunyan Wu.

„Dzisiaj miałam taki pierwszy dzień na tych mistrzostwach, kiedy obudziłam się z nerwami. (…) była księżniczka, i bardzo wielu kibiców z Polski, i kolejna szansa, żeby strzelać o medal, czyli znów doświadczenie. Niesamowite”.

Zanim Milena Olszewska stanęła do boju o medal na holenderskim Rynku, a więc kolejnej próby w karierze wywalczenia medalu mistrzostw świata, to przebrnęła fazę eliminacji. W kwalifikacjach zawodniczka gorzowskiego Startu osiągnęła 6. rezultat (613 pkt).

Następnie w drugiej rundzie (w pierwszej Olszewska miała wolny los) przyszło jej wygrać z Tajwanką Lee Yun-Hsien 6:0. 1/8 finału to już pojedynek z Brazylijką  Thais Silvą Carvalho, ostatecznie zwycięski 6:4. Podobnym wynikiem zakończył się dla Olszewskiej ćwierćfinał z Włoszką Elisabetta Mijno oraz półfinał z Iranką Zahrą Nemati.

Finał zakończył się wynikiem 6:2 dla Chinki Chunyan Wu, która po złoto mistrzostw świata sięgnęła po raz szósty, w tym po drugie indywidualne w rywalizacji łuków klasycznych! Dla Mileny Olszewski medal w Hertogenbosh jest trzecim w historii startów na mistrzostwach świata. Wcześniej, 6 lat temu indywidualnie miała brąz, a w duecie z Piotrem Sawickim złoto.

Trener Ryszard Bukański na Facebooku, tuż po niedzielnym starcie napisał:

Jak nie tu złoto, to postaramy się o to w Tokio. Jestem z Ciebie dumny!

Warto odnotować, że srebro Mileny Olszewskiej pozwoliło jej objąć prowadzenie w światowym rankingu. Polka ma w nim 223,2 punktu, a druga Zahra Nemati 216,15 pkt., trzecia jest Chunyan Wu 185,4 pkt., a czwarta – dzisiejsza brązowa medalistka – Swietłana Barancewa 184,6 pkt.

W Hertogenbosh walczyło ośmiu reprezentantów Polski. Oprócz Olszewskiej, także Piotr Sawicki, Paweł Daleszyński, Marcin Chmielewski (wszyscy w klasycznej odmianie łuków) oraz Dorota Bartuzi, Adam Dudka, Krzysztof Kornatowski i Wojciech Piotrowski (wszyscy w bloczkowej odmianie łuków).

Mistrzostwa Świata w parałucznictwie. Hertogenbosh 3-9/06/2019
Łuk klasyczny – rywalizacja kobiet
1. Chunyan Wu (Chiny)
2. Milena Olszewska (Polska)
3. Swietłana Barancewa (Rosja)

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom