PIERWSZY RAPORT Z PARYŻA. PARALEKKOATLECI GOTOWI NA WALKĘ O MEDALE I PARALIMPIJSKIE KWALIFIKACJE

Już jutro startują paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Paryżu. Polskę będzie reprezentować 41 zawodników i zawodniczek oraz 3 przewodników. Stawką zawodów – oprócz medali – będzie możliwość uzyskania kwalifikacji dla kraju podczas przyszłorocznych Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

Zawody odbywać się będą na stadionie stade Sébastien Charléty, znajdujący się tuż obok Francuskiego Komitetu Olimpijskiego – Pierre’a de Coubertina, twórcy nowożytnych Igrzysk. Uroczystość otwarcia championatu globu nastąpi w sobotę 8 lipca.  

“Wysłaliśmy na mistrzostwa świata rekordową ekipę biało-czerwonych, wyjazd jest więc trudny logistycznie, ale na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. W Paryżu jest już połowa naszej ekipy. Jutro odbędą się pierwsze kwalifikacje do konkursów, a finały rozgrywane będą od niedzieli” – mówi Marcel Jarosławski, kierownik kadry Polski podczas mistrzostw Świata z ramienia Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i dodaje, że walka będzie się toczyć nie tylko o medale – “Championat globu to ważny przystanek na drodze do Igrzysk Paralimpiskich w Paryżu w 2024 roku. Nasi paralekkoatleci, którzy wywalczą miejsca 1-4 zdobędą miejsca dla kraju podczas najważniejszej imprezy sportowej czterolecia”.

Pięć złotych medali mistrzostw Świata w rzucie młotem ma na swoim koncie Paweł Fajdek. Tego samego wyczynu, ale w skoku wzwyż chce dokonać dwukrotny mistrz paralimpijski Maciej Lepiato, który na razie w swej kolekcji ma cztery złote krążki z imprezy tej rangi.

“Są to moje piąte mistrzostwa Świata. Zdobyłem cztery złote medale w skoku wzwyż i jeden brązowy w Lyonie w skoku w dal. Marze o wygranej, ale w ostatnich latach życie nauczyło mnie pokory, więc podchodzę do tego na chłodno, nie chcąc niepotrzebnie pompować balonu w mojej głowie. Jakikolwiek medal będzie dla mnie satysfakcjonującą nagrodą”.

2023.07.01 Szczecin Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski fot. Bartłomiej Zborowski

Na zawodach w Paryżu w kategorii T11 osób niewidomych i niedowidzących zobaczymy także parę biegaczy Joanne Mazur i jej przewodnika Michała Stawickiego – mistrzów świata z 2017 roku w Londynie.

“Jesteśmy po raz trzeci w Paryżu. Wcześniej były to mityngi a teraz są to mistrzostwa świata. Zaczynamy starty od niedzieli 9 lipca w biegu na 1500 metrów, a w poniedziałek 10 lipca pobiegniemy na 400 metrów” – mówi Joanna Mazur, a jej trener i przewodnik Michał Stawicki dodaje “Jesteśmy doświadczonym duetem, który mierzy wysoko, a naszym minimum jest zdobycie medalu, ale wiemy, że czwarte miejsce także zapewni naszej kadrze minimum paralimpijskie, więc doskonale wiemy o co toczy się gra”

2021.06.05 World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021 / Photo Adrian Stykowski

Paralekkoatletyczne mistrzostwa Świata w Paryżu są ogromnym przedsięwzięciem dla organizatorów. Do stolicy Francji przyleciało blisko 2300 uczestników (zawodnicy, trenerzy, opiekunowie, przewodnicy) wchodzących w skład ekip z ponad 100 krajów świata.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata potrwają do 17 lipca.

autor: Mateusz Jarecki

**

Wyjazd na Mistrzostwa Świata w Paralekkoatletyce został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

#KibicujemyParalekkoatletom