Polscy tenisiści stołowi najlepsi w Europie

O występach indywidualnych na mistrzostwach Europy naszych tenisistów stołowych pisaliśmy w poprzednim artykule (https://pzsnstart.eu/udane-wystepy-tenisistow-stolowych-na-mistrzostwach-europy). Czas na podsumowanie startu naszych drużyn. Do sześciu medali zdobytych w zmaganiach indywidualnych reprezentacja Polski dołożyła także pięć krążków wywalczonych w rywalizacji drużynowej (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).
Złoty medal zdobyty przez drużynę kobiet w łączonych klasach 9-10 nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem w jej składzie znalazły się: Natalia Partyka (indywidualna mistrzyni Europy), Karolina Pęk (wicemistrzyni) i Małgorzata Jankowska (brązowa medalistka). W finale Polki pokonały silne Turczynki 2:0. Batalię o złoto rozpoczął nasz eksportowy duet Partyka-Pęk, który wygrał z parą Kavas-Ertis 3:1 (8:11,11:6,11:7,11:5). „Kropkę nad i” postawiła Karolina Pęk zwyciężając Ertis 3:1 (11:5,11:6,8:11,13:11). Zarówno w finale, jak i we wcześniejszych rundach Polki nie przegrały żadnego pojedynczego meczu. W stosunku 2:0 pokonały kolejno: Holenderki, Węgierki oraz Rosjanki (w półfinale).
Podobną drogą podążała nasza drużyna mężczyzn w klasie 10 (Patryk Chojnowski, Igor Misztal). Jeden przegrany mecz w finale (debel) z Hiszpanami nie przeszkodził w zdobyciu złota, bowiem w pozostałych dwóch pojedynkach lepsi byli Polacy. Po kolei. Początek rywalizacji o złoto był niebyt udany. Nasz duet przegrał 0:3 z parą Reyes-Cardona (8:11,6:11,6:11). Do remisu w finałowej rywalizacji doprowadził Chojnowski, pokonując Cardonę 3:0 (11:2,11:7,11:9). W decydującej partii Misztal zmierzył się z Reyesem. Po zaciętym pojedynku zwyciężył nasz zawodnik 3:1 (12:10,7:11,11:5,11:6), co przyniosło drugi drużynowy złoty medal dla Polski. Warto podkreślić, że wcześniejsze rundy biało-czerwoni przeszli bez meczowej przegranej. W pokonanym polu pozostali: Włosi, Rosjanie i Francuzi (wszystkie wygrane po 2:0).
Do finału dotarła także kobieca drużyna w klasie 11, złożona z Krystyny Siemienieckiej i Doroty Nowackiej. Przegrały wprawdzie z Rosjankami 1:2, ale łatwo skóry nie sprzedały. O wyniku rywalizacji decydował ostatni mecz, w którym Siemiecka przegrała z Prokovefą 1:3 (11:7,5:11,5:11,9:11). Wcześniej Nowacka pokonała w grze singlowej Chudinovą 3:2 (11:8,9:11,10:12,11:7,11:7). Niestety, debel naszych pań uległ parze rosyjskiej 0:3 (3:11,5:11,6:11). Na drodze do srebrnego medalu stała jeszcze drużyna Francji, jednak Polki nie miały z tą drużyną jakichkolwiek problemów, wygrywając pewnie 2:0. Tym samym  zapewniły sobie drugie miejsce na podium.
Brąz zdobyła nasza drużyna mężczyzn w klasie 3, występująca w składzie: Maciej Nalepka, Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper. W pierwszych rundach pokonali 2:0 Włochów oraz Szwedów (także 2:0). Niestety, w półfinale lepsi okazali się Austriacy. Także na trzecim miejscu podium zakończyła rywalizację nasza drużyna mężczyzn w klasie 4: Krzysztof Żyłka i Rafał Lis. Polacy w boju o finał ulegli wyżej notowanym Turkom 0:2. Wcześniej nasz duet pokonał reprezentantów Francji (2:0) i Rumuni (2:0), co ostatecznie dało drugi brązowy medal w rozgrywkach drużynowych dla Polski.
W sumie Polacy zdobyli na mistrzostwach Europy 11 medali (4-3-4), uwzględniając rywalizację indywidualną i drużynową. Pozwoliło to zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej! Gratulacje!

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy w Vejle
Rafał Czuper
Tomasz Jakimczuk
Rafał Lis
Maciej Nalepka
Krzysztof Żyłka
Katarzyna Marszal
Michał Deigsler
Piotr Grudzień
Małgorzata Jankowska
Mariusz Olczak
Marcin Skrzynecki
Karolina Pęk
Patryk Chojnowski
Igor Misztal
Natalia Partyka
Kamil Baluszek
Dorota Nowacka
Krystyna Siemieniecka
Trener: Elżbieta Madejska

 

PParus