Pyha 2019: Monika Kotzian mistrzynią świata!

Ostatnie słowo sezonu zimowego 2018/2019 należało do parasnowboardzistów. W rozgrywanych w fińskim Pyha mistrzostwach świata po złoto sięgnęła Monika Kotzian (Start Katowice). Dobry start zanotował Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała).

Nikt się nie spodziewał, także ja, że dziś wygram! – mówiła dla www.paralympic.org Monika Kotzian, chwilę po sobotnim wyścigu snowboardcrossu, w którym o złoto w kat. UL (dysfunkcje kończyn górnych) walczyła z dwiema Chinkami. Druga na mecie Qiaorong Pang i trzecia Jiangli Lu we wcześniejszej konkurencji parasnowboardowych mistrzostw świata, mianowicie w banked slalom były od Polki zdecydowanie lepsze.

O dobrym występie w Finlandii może mówić również Wojciech Taraba, startując w kat. LL2 (lekkie dysfunkcje kończyn dolnych) zajął 6. miejsce w snowboardcrossie i 14. w banked slalomie. Szósta pozycja jest dla niego najlepszym wynikiem w karierze oraz stanowi progres względem lokat w drugiej „dziesiątce” na poprzednich zawodach tak wysokiej rangi.

W historii dyscypliny na uwagę zasługuje fakt, że za nami dopiero trzecie mistrzostwa świata w parasnowboardzie. Udany start w Pyha dwójki reprezentantów Polski pod przewodnictwem trenerki kadry narodowej Małgorzaty Kelm stanowi dobry prognostyk na następne lata rywalizacji.

Fot. Monika Kotzian podczas dekoracji złotym medalem / materiały World Para Snowboard na kanale Youtube Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego